Навчальний курс 103БОК18 Основи гідрогеології

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять Лекції (30 академічних годин), лабораторні (22 академічних годин), практичні (20 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є формування у студентів знаньпро основні закономірності гідрогеології, зокрема, походження і формування підземних вод, їх класифікацію, види води у порах гірських порід, закономірності руху води в гірських породах та їх водопроникність, фізичний, хімічний і бактеріальний склад підземних вод.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К09. Здатність працювати в команді.

К11. Прагнення до збереження природного навколишнього середовища.

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К15. Здатність здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних засобів у польових і лабораторних умовах.

К19. Здатність проводити моніторинг природних процесів.

К20. Здатність самостійно досліджувати мінерали, гірські породи, нафту і газ, буровий розчин, геологічні тіла та об’єкти  в польових і лабораторних умовах, описувати, аналізувати, документувати і звітувати про результати.

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень,  підготовки звітності.

К22. Здатність ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові об’єкти у геосферах, їх властивості та притаманні їм процеси.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР01 Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю.

ПР05 Вміти проводити польові та лабораторні дослідження.

ПР08 Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів, у тому числі геологічних об’єктів та гірських порід, порід-колекторів, вуглеводнів.

ПР09 Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

Тема 1. Вступ. Гірські породи, їх походження і класифікація.

Тема 2. Внутрішні геологічні процеси.

Тема 3. Зовнішні геологічні процеси.

Тема 4. Основи ґрунтознавства.

Тема 5. Кругообіг води у природі. Походження і формування підземних вод.

Тема 6. Класифікація підземних вод. Верховодка. Міжпластові води. Артезіанські води. Ґрунтові води.

Тема 7. Режим ґрунтових вод. Карта дзеркала ґрунтових вод у гідроізогіпсах.

Тема 8. Фізичний, хімічний і бактеріальний склад підземних вод.

Тема 9. Види води у порах гірських порід. Вільна вода. Фізично зв’язана вода. Хімічно зв’язана вода. Водяна пара. Лід.

Тема 10. Динаміка підземних вод. Рух води у гірських породах. Водопроникність гірських порід.

Тема 11. Приплив води до водозабірних споруд. Взаємодія свердловин і організація водозниження. Види дренажів.

Syllabus Координатор Координатор