Навчальний курс 103БОК23 Геотектоніка та регіональна геологія

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 3
Види аудиторних занять лекції (18 академічних годин), практичні (18 академічних годин)
Форма контролю Диференційований залік

Метою вивчення дисципліни є - ознайомлення студентів із загальними закономірностями виникнення і розвитку Землі як космічного тіла, уявлень щодо складу і будови головних структурних елементів земної кори різного порядку, закономірностей їх розвитку, вивченні основних рис геологічної будови найбільших структурних елементів верхньої частини Землі – літосферних плит, материків (докембрійських платформ, складчастих поясів, серединних масивів, рифтів), океанів (серединно-океанічних хребтів, океанічних платформ, мікроконтинентів), історії їх геологічного розвитку та закономірностей розміщення корисних копалин.

Дисципліна має забезпечити наступні програмні компетентності:

К04. Знання та розуміння області наук про Землю та розуміння професійної діяльності.

К13. Знання та розуміння теоретичних основ наук про Землю як комплексну природну систему

К17. Здатність до всебічного аналізу складу і будови геосфер.

К19. Здатність проводити моніторинг природних процесів

К22. Здатність ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові об’єкти у геосферах, їх властивості та притаманні їм процеси.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю.

ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю, геології, геології нафти і газу.

ПР06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, зокрема земної кори її окремих елементів та об’єктів.

ПР10. Аналізувати склад і будову земної кори на різних просторово-часових масштабах.

ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації, звіти та повідомлення.

Тема 1. Предмет геотектоніки. Основні терміни та поняття геотектоніки. Методи тектонічних досліджень. Історія геотектоніки. Тектоніка Землі як планетарного об’єкта геології (глобальна тектоніка). Основні структурні елементи літосфери.

Тема 2.Основні типи тектонічних рухів. Сучасні, молоді, новітні тектонічні рухи. Давні рухи і методи їх вивчення (аналіз фацій, потужностей, формацій).

Тема 3. Напружено-деформований стан земної кори та літосфери. Глибинні розломи: загальна характеристика, типи.

Тема 4. Основні структурні елементи Землі. Геосинкліналі та їх еволюція. Основні стадії тектонічного циклу.

Тема 5. Зміст, завдання та значення регіональної геології. Будова Землі та методи її вивчення. Основні структурні елементи літосфери та земної кори. Геотектонічні гіпотези.

Тектонічне районування континентів та океанів та методи їх вивчення.

Тема 6. Геологічна будова областей байкальської, каледонської та мезозойської складчастості. Геологічна будова епігерцинських плит. Геологічні структури Євразії. Східноєвропейська платформа.

Тема 7. Докембрійські платформи. Китайська, Таримська та Індостанська докембрійські платформи. Австралійська, Північно- та Південноамериканська докембрійські платформи. 

Тема 8. Складчасті пояси світу. Палеозойські складчасті пояси та молоді платформи Євразії. Геологічна будова областей альпійської складчастості. Урало-Монгольський складчастий пояс. Західна, центральна та східна частини.

Тема 9. Україна на геологічній карті Європи. Платформна частина України. Складчасті системи та молоді платформи на території України.

Syllabus Координатор