Структура предмету, його мета і задачі. Визначення породи-колектора. Мінералого-петрографічний склад порід-колекторів. Класифікації колекторів: за складом, за типом пустот, за розміром пустот, за генезисом. Основні вимоги до порід-колекторів. Визначення породи-флюїдотриву. Мінералого-петрографічний склад порід-флюїдотривів. Класифікації флюїдотривів Основні вимоги до порід-флюїдотривів. Пористість. Типи пористості. Методи визначення пористості. Проникність. Типи проникності. Методи визначення проникності. Щільність. Способи визначення щільності. Залежність змін параметрів пористості, щільності і проникності зі змінами глибин залягання гірських порід та термодинамічних умов. Поняття про міцність гірських порід. Твердість. Пружність. Крихкість. Пластичність гірських порід. Залежність механічних особливостей від складу та умов формування гірських порід. Фактори, що впливають на механічні властивості гірських порід. Поняття про радіоактивність. Процеси розпаду та напіврозпаду радіоактивних елементів. Радіоактивна рівновага. Радіоактивність осадових, магматичних та метаморфічних гірських порід. Методи визначення радіоактивності гірських порід. Електропровідність гірських порід. Закономірності зміни електричних властивостей зі зміною термодинамічних умов залягання гірських порід. Електричний опір гірських порід. Поняття про діелектрики. Методи визначення електричних властивостей гірських порід. Поняття про діамагнетики, парамагнетики і феромагнетики. Магнітні властивості найбільш розповсюджених гірських порід. Визначення магнітних властивостей гірських порід.. Теплопровідність та розповсюдження температур в гірських породах. Закономірності змін температур по латералі та з глибиною. Методи визначення термічних властивостей. Фазова проникність гірської породи. Водопроникність. Нафтопроникність. Газопроникність. Насиченість гірських порід. Основні акустичні і пружні параметри гірських порід. Методи вивчення акустичних властивостей гірських порід. Залежність швидкості розповсюдження хвиль від складу і будови гірських порід. Обробка результатів досліджень. Статистичний аналіз даних. Побудова графічних матеріалів досліджень.
Третій рік, осінь - 6 кредитів (1-1) Екзамен
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 103БОК15 Геофізика та інтерпретація даних ГДС
- 103БОК17 Мінералогія з основами кристалографії
- 103БОК21 Петрографія та літологія
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 103БВБ8.1 Теоретичні основи гідродинамічного моделювання
- 103БВБ9.1 Основи розробки та експлуатації нафтових та газових родовищ
- 103БВБ11.1 Технологія видобутку нафти і газу
- 103БОК22 Геологія родовищ корисних копалин.
Тема 1. Загальні поняття про породу-колектор.
Визначення породи-колектора. Мінералого-петрографічний склад порід-колекторів. Класифікації колекторів: за складом, за типом пустот, за розміром пустот, за генезисом. Основні вимоги до порід-колекторів.
Тема 2. Загальні поняття про породу-флюїдотрив.
Визначення породи-флюїдотриву. Мінералого-петрографічний склад порід-флюїдотривів. Класифікації флюїдотривів Основні вимоги до порід-флюїдотривів.
Тема 3. Фільтраційно-ємнісні властивості гірських порід.
Пористість. Типи пористості. Методи визначення пористості. Проникність. Типи проникності. Методи визначення проникності. Щільність. Способи визначення щільності. Залежність змін параметрів пористості, щільності і проникності зі змінами глибин залягання гірських порід та термодинамічних умов.
Тема 4. Механічні властивості гірських порід.
Поняття про міцність гірських порід. Твердість. Пружність. Крихкість. Пластичність гірських порід. Залежність механічних особливостей від складу та умов формування гірських порід. Фактори, що впливають на механічні властивості гірських порід.
Тема 5. Радіоактивність гірських порід.
Поняття про радіоактивність. Процеси розпаду та напіврозпаду радіоактивних елементів. Радіоактивна рівновага. Радіоактивність осадових, магматичних та метаморфічних гірських порід. Методи визначення радіоактивності гірських порід.
Тема 6. Електричні властивості гірських порід.
Електропровідність гірських порід. Закономірності зміни електричних властивостей зі зміною термодинамічних умов залягання гірських порід. Електричний опір гірських порід. Поняття про діелектрики. Методи визначення електричних властивостей гірських порід.
Тема 7. Магнітні властивості гірських порід.
Поняття про діамагнетики, парамагнетики і феромагнетики. Магнітні властивості найбільш розповсюджених гірських порід. Визначення магнітних властивостей гірських порід.
Тема 8. Теплофізичні властивості гірських порід.
Теплопровідність та розповсюдження температур в гірських породах. Закономірності змін температур по латералі та з глибиною. Методи визначення термічних властивостей.
Тема 9. Нафто-, газо- та водонасиченість породи-колектора.
Фазова проникність гірської породи. Водопроникність. Нафтопроникність. Газопроникність. Насиченість гірських порід.
Тема 10. Акустичні властивості гірських порід.
Основні акустичні і пружні параметри гірських порід. Методи вивчення акустичних властивостей гірських порід. Залежність швидкості розповсюдження хвиль від складу і будови гірських порід.
Тема 11. Інтерпретація петрографічних результатів дослідження.
Обробка результатів досліджень. Статистичний аналіз даних. Побудова графічних матеріалів досліджень.
Практичне заняття №1-2. Побудова карти ореолу розсіювання радіоактивних елементів
Практичне заняття №3. Побудова карти розповсюдження теплового поля .
Практичне заняття №4-5. Робота з матеріалами петрофізичних досліджень.
Лабораторне заняття №1. Вивчення основних типів порід-колекторів.
Лабораторне заняття №2. Вивчення фізичних властивостей типових порід-колекторів.
Лабораторне заняття №3. Вивчення основних типів порід-флюїдотривів та їх фізичних властивостей.
Лабораторне заняття №4. Визначення щільності гірських порід.
Лабораторне заняття №5. Визначення коефіцієнта пористості методом насичення зразка гірської породи.
Лабораторне заняття №6. Визначення міцності гірських порід
Лабораторне заняття №7. Визначення пластичності гірської породи.
Лабораторне заняття №8-9. Визначення питомого електричного опору гірських порід.
Лабораторне заняття №10. Визначення магнітної сприйнятливості гірських порід.
Лабораторне заняття №11. Дослідження теплових властивостей гірських порід.
Лабораторне заняття №12. Визначення коефіцієнту залишкової водонасиченості.
Лабораторне заняття №13. Визначення вологості гірської породи.
Лабораторне заняття №14-15. Визначення газопроникності гірських порід.