Навчальний курс 103БВБ9.1 Основи розробки та експлуатації нафтових та газових родовищ

Предмет і завдання курсу, його наукові основи. Мета навчально дисципліни є передача студентам знань, про сучасні технології та методи проектування розробки родовищ нафти і газу, зосередження уваги на реалізації цих процесів і методів розрахунку оцінки режимних параметрів покладу. Знання та навички, надбані студентом при вивченні даної дисципліни, необхідні йому для подальшого вивчення спеціальних дисциплін, при курсовому проектуванні та виконанні магістерської роботи, у повсякденній виробничій діяльності.

Завдання навчальної дисципліни є навчити основними стадіями розробки родовищ нафти і газу; основним типам пластової енергії, що використовується під час вилучення вуглеводнів з родовищ; базових знань з основ розробки родовищ нафти, газу та конденсату.

На основі всіх попередніх знань (понять, законів, положень) обґрунтовуються і формуються в логічній послідовності технологічні процеси розробки нафтогазоконденсатних родовищ. Системи розробки нафтових родовищ. Схематизація форми покладу. Схематизація контурів нафтоносності. Параметри оцінки нафтовіддачі пластів. Режими роботи нафтових покладів. Системи розробки багатопластових родовищ. Виділення експлуатаційних об’єктів. Уточнення запасів нафти та розчиненого газу. Визначення продуктивності нафтових свердловин. Визначення сітки свердловин, розміщення їх на експлуатаційному об’єкті та послідовність уведення свердловин в експлуатацію. Раціональна система розробки. Стадії розробки нафтових родовищ.

Основні принципи, закони про проектування газового та газоконденсатного родовища. Системи розробки газових і газоконденсатних родовищ. Характерні періоди розробки газових і газоконденсатних родовищ. Розміщення свердловин на площі газоносності. Технологічнй режим експлуатації свердловин.

Основні параметри при проектуванні розробки газового родовища. Основні розрахункові формули і залежності. Розрахунок показників розробки газового родовища при різних технологічних режимах експлуатації свердловин. Визначення показників розробки двопластового родовища єдиною сіткою свердловин при газовому режимі.

Прогнозування показників розробки газоконденсатного родовища на режимі виснаження пластової енергії. Особливості прогнозування показників розробки газоконденсатного покладу при підтриманні пластового тиску шляхом зворотного закачування сухого газу в пласт. Визначення показників розробки газоконденсатного покладу при підтриманні пластового тиску шляхом законтурного заводнення.

Основні принципи проектування та визначення доцільного варіанту для подальшої експлуатації родовища.

Четвертий рік, осінь, 5 кредитів, екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 103БОК8 Хімія
  • 103БОК7 Фізика
  • 103БОК6 Вища математика
  • 103БОК11 Загальна геологія з основами геоморфології
  • 103БОК13 Основи гідрогеології та інженерної геології
  • 103БОК20 Геологорозвідувальна справа
  • 103БОК22 Геологія родовищ корисних копалин.
  • 103БОК26 Нафтогазопромислова геологія

Тема 1. Предмет дисципліни, її призначення та зв'язок з сумісними дисциплінами.

Предмет та структура дисципліни, звітності, поняття, принципи . Нафтовий поклад, нафтове родовище. Джерела й характеристики пластової енергії. Розподіл енергії в пластах. Поняття пластового тиску. Температура в нафтових пласта. Рух підземних вод і пластових флюїдів. Приплив рідини й газу до свердловин.

Тема 2. Системи розробки газових, нафтових і газоконденсатних родовищ.

Тема 3. Визначення режиму родовища газу та нафти за промисловими даними.

Тема 4. Методи підтримання пластового тиску для підвищення нафтовіддачі пластів

Основні методи підтримання пластового тиску. Заводнення та його види. Особливості розробки нафтогазових покладів. Газова та газоводяна репресія.

Тема 5. Особливості проектування розробки родовищ природніх газів.

Основні принципи, закони про проектування газового та газоконденсатного родовища. Системи розробки газових і газоконденсатних родовищ. Характерні періоди розробки газових і газоконденсатних родовищ. Розміщення свердловин на площі газоносності. Технологічний режим експлуатації свердловин.

Тема 6. Визначення показників розробки газового родовища при газовому чи газонапірному режимі.

Тема 7. Визначення показників розробки газоконденсатного родовища.

Тема 8. Вибір раціонального варіанта розробки газоконденсатного і газового родовища.

Практичне заняття №1. Розрахунок показників розробки нафтового родовища

Практичне заняття №2. Розрахунок кінцевої характеристики використання запасів нафти

Практичне заняття №3. Розрахунок сумарного відбору рідини в долях рухомих запасів нафти

Практичне заняття №4. Розрахунок динаміки дебітів нафти та води

Практичне заняття №5. Уточнення промислових і залишкових запасів газу і конденсату

Практичне заняття №6. Визначення поточних і прогнозованих кінцевих коефіцієнтів газоконденсатного вилучення.

Практичне заняття №7. Обґрунтування параметрів роботи середньої свердловини та інших вихідних даних для технологічних розрахунків

Практичне заняття №8. Визначення мінімально необхідного дебіту газу для винесення рідини з стовбуру свердловини

Координатор Syllabus