Навчальний курс 184БОК30 Навчально-ознайомча практика

Навчально-ознайомча практика студентів спеціальності 184 «Гірництво» освітньо-професійної програми «Буріння свердловин» згідно з чинним навчальним планом проводиться для звичайної форми навчання у 2-му семестрі впродовж 2-ох тижнів. Практика студентів є невід’ємною складовою процесу підготовки бакалаврів спеціальності 184 «Гірництво» у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Вона є важливою та обов’язковою ланкою освітнього процесу і дає змогу забезпечити набуття фахових компетентностей здобувачам вищої освіти.

Метою навчально-ознайомчої практики являється закріплення теоретичних знань, отриманих студентами в результаті вивчення курсів «Геологія (загальна та інженерна)», «Геологія корисних копалин», «Основи гірничої справи». Підготовка студентів до вивчення основних гірничих дисциплін за спеціалізацією буріння свердловин: «Геотехнології гірництва», «Механіка гірських порід та їх руйнування при бурінні», «Технологія буріння свердловин», «Машини та обладнання для буріння свердловин», «Закінчування та освоєння свердловин», «Ускладнення й аварії при бурінні та капітальний ремонт свердловин», «Бурові технологічні рідини» тощо.

Завданням практики є:

  • аналіз основних родовищ корисних копалин Полтавщини і України;
  • ознайомлення з гірничими процесами, технологіями видобутку та переробки і використання корисних копалин на підприємствах, кар'єрах;
  • ознайомлення з технологіями буріння свердловин та з основним обладнанням для буріння та експлуатації свердловин;
  • ознайомлення із процесами промивки свердловин буровими розчинами в процесі буріння, їх приготування і дослідження;
  • ознайомлення із технологією кріплення свердловин тампонажними розчинами;
  • ознайомлення із конструкціями свердловин і технологіями видобутку вуглеводнів;
  • ознайомлення із технологіями підземного ремонту свердловин;
  • вивчення основних правил техніки безпеки, охорони праці і промислової санітарії;
  • ознайомлення з роботою підприємств, які мають безпосереднє відношення до гірничих робіт (гірничо-збагачувальних комбінатів, компаній по бурінню свердловин), виїзд на реальні об’єкти гірничого виробництва.

Проведення навчально-ознайомчої практики здійснюється на лабораторній базі навчального закладу або базовому підприємстві у сфері буріння свердловин, під керівництвом викладача.

Окрім основної бази практики передбачено, що здобувачі вищої освіти можуть здійснювати екскурсії на підприємства, кар’єри, що розробляють пласти з видобутку корисних копалин, на бурові майданчики, лабораторії по приготуванню бурових розчинів тощо. Екскурсії здійснюються групами згідно з графіком під керівництвом інженерно-технічних робітників підприємства і в супроводі керівника практики від університету.

Для прискореної форми навчання на базі молодшого спеціаліста, який закінчив гірничу спеціальність і таким чином вже проходив ознайомчу практику, то він (на підставі заяви і з дозволу завідуючого кафедрою) може самостійно проходити замість навчально-ознайомчої виробничу практику на будь-якому підприємстві (за власним вибором) з обов'язковим заняттям робочого місця.

На студентів, які проходять практику в університеті, або на підприємстві (організації, установі), поширюється законодавство України про працю та правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства (організації, установи), тривалість робочого часу також регламентується законодавством про працю.

Перший рік, весна – 3 кредити. Диференційований залік


Засвоєння загальних понять про основні родовища корисних копалин Полтавщини і України, гірничі процеси, технології видобутку, переробки і використання корисних копалин на підприємствах, кар'єрах, технології буріння свердловин, основне обладнання для буріння та експлуатації свердловин, процеси промивки свердловин буровими розчинами в процесі буріння, їх приготування і дослідження, технологію кріплення свердловин тампонажними розчинами, конструкції свердловин і технології видобутку вуглеводнів, технології підземного ремонту свердловин, організаційну структуру підприємств, знайомство з функціями основних її підрозділів.

Вивчаються розміщення і функції об'єктів комплексу видобувних підприємств (адміністративно-побутових приміщень, механічних майстерень, лабораторій, бурового майданчику та ін.).

Вивчення, в загальних рисах, просторових і геометричних параметрів родовища, гірничо-геологічних умов його залягання, отримання поняття про обсяг запасів і якість корисної копалини, про основні технології буріння різної конструкції і призначення свердловин.

Студенти мають засвоїти основний перелік обладнання, яке використовують для буріння свердловин, візуально ознайомитися із ним і побачити, як воно функціонує.

Засвоєння технологій промивки свердловини у процесі її буріння різними типами бурових розчинів, побачити на власні очі обладнання, на якому готують ці розчини і досліджують їх властивості. Також засвоюють технології кріплення свердловин тампонажними розчинами.

Вивчення правил безпеки, охорони праці та промислової санітарії.

Під час екскурсій на кар'єр студенти знайомляться з особливостями умов розробки родовища, вивчають технологію і механізацію видобування корисних копалин на підприємстві. Під час екскурсій на буровий майданчик студенти розглядають сучасне бурове обладнання, його розміщення і роботу.

Базова

  1. Коцкулич Я.С. Буріння нафтових і газових свердловин / Я.С. Коцкулич, Я.М. Кочкодан. – Коломия: Вік, 1999. – 497 с.
  2. Бакка М.Т. Основи гірничого виробництва: Навчальний посібник / М.Т. Бакка, А.С. Лягутко, Г.Д. Пчолкин. – Житомир, 1999.
  3. Яремійчук Р. Основи гірничого виробництва / Р. Яремійчук, В. Возний. – К.: Українська книга, 2000. – 360 с.

Допоміжна

  1. Довідник з нафтогазової справи. За загальною редакцією В.С. Бойка, Р.М. Кондрата, Р.С. Яремійчука. - К.: Львів, 1996. – 620 с.
  2. Іванишин В.С. Нафтогазопромислова геологія / В.С. Іванишин. – Львів, 2003. – 643 с.

Координатор (Петраш Р.) Координатор (Лазоренко О.) Syllabus