Навчальний курс 184БОК32 Друга технологічна практика

Практика студентів є одним із важливих видів навчальної роботи і здійснюється з метою закріплення теоретичних знань з фахових дисциплін, формування професійних вмінь, здатність приймати рішення, самостійно, у виробничих умовах. Порівняно з ознайомчою практикою, вона є більш наближеною до професійної діяльності, оскільки студенти працюють на реальному виробництві.

Метою практики є набуття практичних навичок та виробничого досвіду при виконанні основних виробничих процесів гірничого виробництва при бурінні свердловин. Ознайомлення з технологією виробничих процесів, зі складовими елементами технологічних процесів, з особливостями роботи технологічного відділу, службою охорони праці, порядком та термінами виконання робіт на виробництві.

Базовими підприємствами для проведення переддипломної практики є Газопромислове управління «Полтавагазвидобування», «УГВ-Сервіс», ТОВ «НТП «Бурова техніка», ТОВ «ДТЕК НАФТОГАЗ», Weatherford, Schlumberger, ТОВ «Сімоіл Україна», ТОВ «Енергосервісна компанія «Еско-Північ», ТОВ «Укрбурсервіс», ТОВ «Альмагруп», лабораторії і полігони кафедри нафтогазової інженерії та технологій Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», а також інші організації різних форм власності, які займаються питаннями буріння свердловин, ліквідацією ускладнень і аварій при бурінні, розробляють і впроваджують проекти різних свердловин, розробляють і виготовляють бурові технологічні рідини і тампонажні розчини, експлуатують і ремонтують свердловини. За домовленістю з виробничими організаціями практика може проходити в організаціях, зацікавлених у залученні студентів для вирішення виробничих завдань, пов’язаних з проектуванням, аналізом та реалізацією технологічних процесів буріння свердловин, й що мають можливість надання робочих місць студентам-практикантам.

Третій рік, осінь – 3 кредити. Диференційований залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 184БОК8 Фізика
  • 184БОК9 Хімія
  • 184БОК10 Геологія (загальна та інженерна)

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 184БОК23 Механіка гірських порід та їх руйнування при бурінні
  • 184БОК25 Технологія буріння свердловин

Вивчення та засвоєння технології та механізації виробничих процесів при бурінні свердловин і видобуванні корисних копалин.

Складові елементи технологічних процесів буріння свердловин і видобування корисних копалин.

Вивчення структури підприємства, специфіки організації охорони праці.

Порядок і терміни виконання робіт та складання необхідної документації.

Отримання практичних навичок виконання технологічних процесів.

Засвоєння на практиці теоретичних знань щодо процесів руйнування гірських порід.

Засвоєння на практиці теоретичних знань щодо сучасних технологій буріння свердловин (бурові технологічні рідини, тампонажні розчини тощо) та геофізичних досліджень (зокрема сучасні системи телеметрії при бурінні).

Збір інформації для написання звіту.

Проект свердловини на воду.

Проект свердловини на тверді корисні копалини.

Проект інженерно-геологічної свердловини.

Обладнання, яке використовують при бурінні інженерно-геологічних свердловин.

Обладнання, яке використовують при бурінні свердловин на воду.

Обладнання, яке використовують при бурінні нафтогазових свердловин.

Геофізичні дослідження свердловин.

Системи телеметрії при бурінні свердловин. Похило-скероване буріння.

Проблеми утилізації шламів після буріння.

При проходженні другої технологічної практики здобувач вищої освіти фіксує в робочому журналі всі процеси, в яких він задіяний, та веде фотофіксацію, якщо це не заборонено підприємством. Після завершення практики здобувач вищої освіти має здати на кафедру звіт про проходження практики та щоденник.

Звіт з практики складається на підставі записів в щоденнику та інших матеріалів, зібраних у період проходження практики, в тому числі із використанням інтернет-джерел. Звіт має відповідати програмі практики. Текст звіту ілюструється таблицями, малюнками і схемами. Звіт оформляється згідно з методичними вказівками.

Базова

  1. Коцкулич Я.С. Буріння нафтових і газових свердловин / Я.С. Коцкулич, Я.М. Кочкодан. – Коломия: Вік, 1999. – 497 с.
  2. Яремійчук Р.С. Освоєння свердловин / Р.С. Яремійчук, Ю.Д. Кочмар. – Практикум, 1997. – 256 с.
  3. Вайсберг Г.Л. Фонтанна безпека: Запитання. Відповіді / Г.Л. Вайсберг, Д.В. Римчук. – Харків, 2002. – 474 с.
  4. Буріння свердловин. Довідник у п’яти томах. Т. V. Ускладнення. Аварії. Екологія / М.А. Мислюк, І.Й. Рибчич, Р.С. Яремiйчук. – Київ: Інтерпрес, 2004. – 376 с.

Допоміжна

  1. Довідник з нафтогазової справи. За загальною редакцією В.С. Бойка, Р.М. Кондрата, Р.С. Яремійчука. – К.: Львів, 1996. – 620 с.

Координатор (Петраш Р.) Координатор (Лазоренко О.) Syllabus