Навчальний курс 184БВБ3.1 Геологія нафти і газу

Поняття про каустобіоліти. Природні бітуми. Горючі сланці. Нафтогазопрояви на поверхні Землі. Хімічний склад нафти. Елементарний склад нафти. Ізотопний склад нафти. Вуглеводневі сполуки нафт. Невуглеводневі сполуки нафт. Фізичні властивості нафт. Класифікація нафт. Хімічний склад газів. Хімічні з’єднання у складі природних газів. Склад і властивості природних горючих газів. Газовий конденсат. Пористість гірських порід. Проникність гірських порід. Умови знаходження рідин і газі в у в пористих середовищах. Нафто-, газо- водонасиченість. Породи-колектори та їх класифікація. Породи-покришки (флюїдотриви). Вивчення порід-колекторів і покришок. Природні резервуари нафти, газу та води. Можливі джерела генерації нафти і газу. Теорія органічного походження нафти і газу. Вихідний органічний матеріал. Умови накопичення та захоронення органічної речовини в природі. Перетворення органічних речовин в природі. Сучасний стан проблеми органічного походження нафти і газу. Гіпотези неорганічного походження нафти і газу. Основні напрямки розвитку гіпотез неорганічного походження нафти і газу. Пастки нафти і газу та їх класифікація. Нафтогазоносні світи (комплекси). Загальні поняття про поклади нафти і газу в земній корі. Елементи покладу. Класифікація покладів нафти і газу. Загальні поняття про родовища нафти і газу. Класифікація родовищ. Характеристика типів родовищ. Поняття про нафтогазоматеринські відклади і регіональні нафтогазові комплекси. Фактори міграції нафти і газу. Напрями, шляхи та дальність міграції. Класифікація міграційних процесів. Головні принципи формування покладів та родовищ нафти і газу. Час, швидкість і тривалість формування покладів та родовищ нафти і газу. Руйнування покладів нафти і газу. Причини, швидкість та інтенсивність руйнування покладів нафти і газу. Переформування скупчень нафти і газу. Класифікація нафтогазоносних територій як основа нафтогеологічного районування. Загальні закономірності формування і розміщення скупчень нафти і газу. Теорія вуглецевого числа. Вертикальна і регіональна зональності розміщення скупчень нафти і газу. Нафтогазогеологічне районування території України. Східний нафтогазоносний регіон. Дніпровсько-Прип’ятьська газонафтоносна провінція. Західний нафтогазоносний регіон. Карпатська газонафтоносна провінція. Балтійсько-Переддобруджинська нафтогазоносна провінція. Південний нафтогазоносний регіон. Причорноморсько-Північно-Кавказька газоносна провінція.

Третій рік, весна – 5 кредитів (1 – 3) Диференційований залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 184БОК8 Фізика
  • 184БОК9 Хімія
  • 184БОК10 Геологія (загальна та інженерна)
  • 184БОК11 Геологія корисних копалин

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 184БВБ12.1 Фізика пласта
  • 184БВБ14.1 Теоретичні основи гідродинамічного моделювання
  • 184БВБ14.2 Підземна газогідродинаміка

Тема 1. Загальні поняття про каустобіоліти та їх походження.

Поняття про каустобіоліти. Природні бітуми. Горючі сланці. Нафтогазопрояви на поверхні Землі.

Тема 2. Фізико-хімічна характеристика нафти.

Хімічний склад нафти. Елементарний склад нафти. Ізотопний склад нафти. Вуглеводневі сполуки нафт. Невуглеводневі сполуки нафт. Фізичні властивості нафт. Класифікація нафт.

Тема 3. Фізико-хімічна характеристика горючих газів.

Хімічний склад газів. Хімічні з’єднання у складі природних газів. Склад і властивості природних горючих газів. Газовий конденсат.

Тема 4. Гірські породи, що вміщують нафту і газ.

Пористість гірських порід. Проникність гірських порід. Умови знаходження рідин і газі в у в пористих середовищах. Нафто-, газо- водонасиченість. Породи-колектори та їх класифікація. Породи-покришки (флюїдотриви). Вивчення порід-колекторів і покришок. Природні резервуари нафти, газу та води.

Тема 5. Походження нафти і газу.

Можливі джерела генерації нафти і газу. Теорія органічного походження нафти і газу. Вихідний органічний матеріал. Умови накопичення та захоронення органічної речовини в природі. Перетворення органічних речовин в природі. Сучасний стан проблеми органічного походження нафти і газу. Гіпотези неорганічного походження нафти і газу. Основні напрямки розвитку гіпотез неорганічного походження нафти і газу.

Тема 6 Поклади та родовища нафти і газу. Їх характеристики.

Пастки нафти і газу та їх класифікація. Нафтогазоносні світи (комплекси). Загальні поняття про поклади нафти і газу в земній корі. Елементи покладу. Класифікація покладів нафти і газу. Загальні поняття про родовища нафти і газу. Класифікація родовищ. Характеристика типів родовищ.

Тема 7. Міграція нафти і газу.

Поняття про нафтогазоматеринські відклади і регіональні нафтогазові комплекси. Фактори міграції нафти і газу. Напрями, шляхи та дальність міграції. Класифікація міграційних процесів.

Тема 8. Формування та руйнування скупчень нафти і газу.

Головні принципи формування покладів та родовищ нафти і газу. Час, швидкість і тривалість формування покладів та родовищ нафти і газу. Руйнування покладів нафти і газу. Причини, швидкість та інтенсивність руйнування покладів нафти і газу. Переформування скупчень нафти і газу.

Тема 9. Загальні закономірності розміщень скупчень нафти і газу в земній корі.

Класифікація нафтогазоносних територій як основа нафтогеологічного районування. Загальні закономірності формування і розміщення скупчень нафти і газу. Теорія вуглецевого числа. Вертикальна і регіональна зональності розміщення скупчень нафти і газу.

Тема 10. Нафтогазоносність України.

Нафтогазогеологічне районування території України. Східний нафтогазоносний регіон. Дніпровсько-Прип’ятьська газонафтоносна провінція. Західний нафтогазоносний регіон. Карпатська газонафтоносна провінція. Балтійсько-Переддобруджинська нафтогазоносна провінція. Південний нафтогазоносний регіон. Причорноморсько-Північно-Кавказька газоносна провінція.

Практичне заняття №1. Типи нафти і газу.

Практичне заняття №2. Характеристика порід-колекторів і порід-флюїдотривів (покришок)

Практичне заняття №3-4. Вивчення природних резервуарів і пасток

Практичне заняття №5. Вивчення елементів покладу

Практичне заняття №6. Вивчення причин та шляхів міграції нафти і газу і формування їх покладів

Практичне заняття №7-8. Пошук і розвідка родовищ нафти і газу

}

Лабораторне заняття №1. Характеристика сланцевих порід.

Лабораторне заняття №2. Визначення густини та в’язкості нафти.

Лабораторне заняття №3. Компонентний склад газу.

Лабораторне заняття №4. Визначення ефективної пористості породи-колектору.

Лабораторне заняття №5. Побудова структурної карти методом трикутників.

Лабораторне заняття №6. Побудова структурної карти методом профілів.

Лабораторне заняття №7. Побудова геологічного розрізу.

Лабораторне заняття №8. Опис стратиграфічного розрізу

Базова

  1. Мончак Л.С. Основи геології нафти і газу / Л.С. Мончак, В.Г. Омельченко. – Івано-Франківськ: Факел. – 2004, 276 с.
  2. Довідник з нафтогазової справи / За загальною редакцією докторів техн. наук В.С. Бойка, Р.М. Кондрата, Р.С. Яремійчука. – 1996. – 620 с..
  3. Нафтогазопромислова геологія : підручник / О. О. Орлов, М. І. Євдощук, В. Г. Омельченко, О. М. Трубенко, М. І. Чорний [та ін.]. – К. : Наук. думка, 2005. – 432 с.
  4. Бакиров Э.А. и др. Геология нефти и газа. – М.: Недра, 1980. – 245 с.

Допоміжна

  1. Геологія і нафтогазоносність морських надр: підручник / О.М. Трубенко, Б.Й. Маєвський, С. С. Куровець, В. Г. Омельченко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 232 с.
  2. Ляху М. В. Нафтогазопромислова геологія та Л98 гідрогеологія : підручник / М. В. Ляху, І. Р. Михайлів, М. І. Манюк. – Івано- Франківськ: ІФНТУНГ, 2013. – 306 с.

Координатор Асистент координатора Syllabus