Навчальний курс 191 1М3 Методи гармонізації фасадних композицій

Освітній рівень

Другий (магістерський)

Програма навчання

Вибіркова

Галузь знань

19 Архітектура та будівництво

Спеціальність

191 Архітектура та містобудування

Освітня програма

Архітектура будівель і споруд

Обсяг дисципліни

3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять Лекції (20 академічних годин), практичні заняття (12 академічних годин)

Форма контролю

Диференційований залік

Мета навчальної дисципліни: надання студентам знань про методи формування фасадних композицій, вмінь застосовувати методи гармонізації фасадних композицій у практичній діяльності.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

– здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері архітектури та містобудування;

– здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу;

– знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності;

– здатність розробляти і реалізовувати проєкти у сфері архітектури та містобудування;

– здатність генерувати нові ідеї та розробляти інноваційні рішення у сфері архітектури та містобудування;

– здатність критично осмислювати проблеми архітектури та містобудування;

– здатність розвивати національну та регіональну архітектуру будівель і споруд.

Програмні результати вивчення навчальної дисципліни «Методи гармонізації фасадних композицій»:

– мати спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері архітектури та містобудування і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень;

 – забезпечувати гармонізацію об’єктів архітектури і предметного середовища, зокрема із застосуванням принципів і методів теорії дизайну архітектурного середовища;

– аналізувати міжнародний та вітчизняний досвід щодо проєктування об’єктів архітектури та містобудування;

– аналізувати архітектурно-композиційні особливості архітектурних об’єктів та використовувати результати аналізу в процесі проєктування будівель і споруд в історичному середовищі.

Змістовий модуль 1. ЗАКОНОМІРНОСТІ ФОРМУВАННЯ ФАСАДНИХ КОМПОЗИЦІЙ

Тема 1. Чинники формоутворення та естетична організація об’ємно-просторової структури.  Мета, структура та зміст дисципліни. Чинники формоутворення: принципи ізоморфізму та гомоморфізму форми та змісту, принципи «сігнатур», принцип найменшої дії. Принципи створення художньо довершеної архітектурної форми. Форма і простір, їх взаємодія, властивості і характеристики. Композиційний центр архітектурного об’єкта й формальні засоби його виявлення. Рівновага архітектурних мас. Симетрія та дисиметрія. Цілісність архітектурної форми. Порядок і підпорядкованість елементів архітектурної форми. Архітектурна тектоніка сучасних архітектурних об’єктів. Тектонічні елементи та їх роль у гуманізації архітектури.

Тема 2. Регіональні особливості формування фасадних композицій. Врахування кліматичних, культурних та соціальних факторів при формуванні фасадних композицій. Гармонізація фасадних композицій в умовах реконструкції територій.

Тема 3. Закономірності сприйняття архітектурних об’єктів. Статичність та динамічність сприйняття. Статичність та динамічність архітектурних форм і просторів. Відкритість і замкненість. Приватність та персональність архітектурних просторів.

Практичне заняття №1.

Тема 4. Пропорціонування як метод формування фасадних композицій.

Види відношень. Раціональні (прості) відношення та раціональна пропорційна система. Модуль як основа раціональної пропорційної системи. Просторова система модульних координат.  Ірраціональні відношення (пропорції). Арифметична, геометрична і гармонійна прогресії. Середні числа. Гармонійні пропорції. Геометричні способи побудови рядів на основі геометричної пропорції, «золотого перерізу», співвідношення сторони і діагоналі квадрата. Пропорціонування як метод кількісного узгодження частин і цілого. Площина (об’єм) як система поділів. Геометричні методи пропорціонування при поділі форми. Метод подібних прямокутників. Архітектурні приклади побудови взаємозв’язку прямокутних форм та їх елементів на основі прямої та оберненої пропорції. Архітектурні приклади пропорціонування. Система модульних пропорцій. Архітектурні приклади схем модулювання.

Практичні заняття №2,3.

Тема 5. Методика пропорційної реабілітації фасадів будівель на основі інформаційної теорії співрозмірності.

Інформаційна теорія співрозмірності. Поняття інформації. Кількість зорової інформації. Одиниця зорової інформації. Краса і співрозмірність архітектурної форми. Естетична міра Айзенка. Теоретично-інформаційна інтерпретація естетичної вартості. Інформативність архітектурної форми. Впорядкованість архітектурної форми та її значення у сучасній архітектурі.

Практичні заняття  № 4,5,6.

Координатор Syllabus