Навчальний курс 035МОК2 Загальне мовознавство

Освітній рівень Другий (магістерський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 03 Гуманітарні науки
Спеціальність 035 Філологія
Освітня програма Галузевий переклад: англійська мова, німецька мова
Обсяг дисципліни 3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять Лекції (16 годин), практичні заняття (14 годин)
Форма контролю Екзамен

Вивчення навчальної дисципліни «Загальне мовознавство» спрямоване на формування системи знань про сутність, характер, структуру, закономірності й методологію наукових досліджень у галузі педагогіки, методики викладання іноземної мови, іноземної філології та вмінь організувати, провадити та представляти наукові дослідження. розширити і поглибити теоретичну лінгвістичну підготовку студентів-філологів; узагальнити лінгвістичні знання студентів-філологів і формувати на цій основі теоретико-філософське бачення природи, розвитку і функціонування мови як універсальної здатності людини; ознайомити студентів п'ятого курсу з сучасними лінгвістичними теоріями, проблемами сучасної мовознавчої науки та методами лінгвістичних досліджень. Завдання курсу – ознайомити студентів з філософськими основами сучасного мовознавства, здобутками вітчизняного, європейського і світового мовознавства, сформувати уявлення про сутність мови, її суспільні функції і внутрішню структуру.

Знання та навички, отримані при вивченні цієї дисципліни, дозволяють сформувати у майбутніх фахівців такі ключові компетентності як:

*ІК: Здатність розв'язувати складні задачі і проблеми в галузі лінгвістики, літературознавства, фольклористики, перекладу в процесі професійної діяльності або навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог.

**СК 1. Здатність вільно орієнтуватися в різних лінгвістичних напрямах і школах.

СК 3. Здатність критично осмислювати історичні надбання та новітні досягнення філологічної науки.

СК 4. Здатність здійснювати науковий аналіз і структурування мовного / мовленнєвого й літературного матеріалу з урахуванням класичних і новітніх методологічних принципів.

СК 7. Здатність вільно користуватися спеціальною термінологією в обраній галузі філологічних досліджень.

У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач має оволодіти такими програмними результатами (уміннями й навичками):

***ПР 7. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями і школи в лінгвістиці.

ПР 9. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) та прикладні аспекти обраної філологічної спеціалізації.

ПР 10. Збирати й систематизувати мовні, літературні, фольклорні факти, інтерпретувати й перекладати тексти різних стилів і жанрів (залежно від обраної спеціалізації).

ПР 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань, власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються.

ПР 15. Обирати оптимальні дослідницькі підходи й методи для аналізу конкретного лінгвістичного чи літературного матеріалу.

Передумовою для вивчення навчальної дисципліни є дисципліни, що формують основу підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 035 «Філологія», зокрема «Вступ до мовознавства», «Компаративна лінгвістика».

*ІК – інтегральна компетентність

**СК – спеціальна (фахова, предметна) компетентність

***ПР – програмний результат (навчання)

Тема 1. Вступ. Мовознавство як наука.

Тема 2. Природа і суть мови.

Тема 3. Проблема походження мови.

Тема 4. Мова як знакова система особливого виду.

Тема 5. Система і структура мови.

Тема 6. Узаємозв’язок мови і мислення.

Тема 7. Мова як історично змінюване явище.

Тема 8. Методи вивчення і опису мови.

Координатор Syllabus