Фахівець пояснив ким здійснюється технічний нагляд, як отримати відповідний кваліфікаційний сертифікат і порядок дій інженера на об‘єкті, визначений чинним законодавством.
«Хочу підкреслити, що відповідальність за наслідки проблем в будівництві (аварії в збудованих об’єктах) – дуже сувора і, у першу чергу, поширюється на інженера технічного нагляду, проєктанта та виконроба.
Відповідно до останніх змін в Настанові визначення вартості будівництва, кошторисом передбачаються витрати на службу замовника та відповідно на технічний нагляд в розмірі 1,5% від прямих витрат будівельних робіт», наголосив Ігор Семенець.
Згідно із Законом України «Про архітектурну діяльність» (стаття 11 «Авторський та технічний нагляди») забудовник (замовник) повинен забезпечити здійснення технічного нагляду. Технічний нагляд здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. Для того, щоб отримати його законодавством України визначено чіткі вимоги не тільки з навчання, але й фахового досвіду, наприклад до професійної атестації допускаються громадяни, які здобули вищу освіту за напрямом професійної атестації відповідно до кваліфікаційних вимог та мають стаж роботи за фахом не менше ніж три роки
На об’єкті інженер діє згідно інструкцій (порядку), які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури». Зокрема:
- перевіряє наявність документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта: технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- проводить перевірку відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- контролює відповідність обсягів та якість виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації.
Інженер розповів про конкретний об’єкт – будівництво багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку по вул. Нікітченка, 3 у м. Полтава.
Досвід практичної роботи не можливо переоцінити. Тому кафедра будівництва та цивільної інженерії намагається знайомити студентів з реальними об’єктами будівництва, залучати їх до вирішення конкретних будівельних завдань та влаштовувати лекції з сертифікованими практикуючими фахівцями галузі.
Нещодавно у ревіталізованому університетському парку відкрили OPEN SPACE аудиторії, науковець політехніки прочитав магістрантам лекцію про виконання інженерно-геологічних вишукувань у будівництві, а вчені-експерти з енергоаудиту і технічного обстеження провели заняття з магістрантами на реальному об’єкті реставрації.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»