4 листопада 2023 року в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбулася VIIІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Електронні та мехатронні системи: теорія, інновації, практика», організована науково-педагогічними працівниками кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій Полтавської політехніки. До конструктивного діалогу та активного обговорення представлених наукових виступів долучилися науковці українських провідних закладів вищої освіти та представники бізнесу. Масштабну наукову подію присвятили здобуткам науковців у сферах електромеханічних систем та автоматизації, енергоресурсозбереження в електромеханічних системах, інформаційно-комунікаційних технологій та засобів управління, телекомунікаційних систем та мереж їхнього використання, зокрема, в умовах воєнного стану.
Конференцію відкрили заступниця директора Навчально-наукового інституту інформаційних технологій та робототехніки, кандидатка економічних наук, доцентка Ксенія Вергал та завідувач кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій Полтавської політехніки, доктор технічних наук Олександр Шефер, які відзначили високий рівень підготовки та актуальність проведеного наукового заходу, побажали учасникам конференції успішних виступів, цікавих дискусій та плідної роботи.
Науковців та фахівців-практиків також привітали завідувач кафедри інформаційних систем і технологій Національного транспортного університету Валерій Гавриленко та науковий співробітник Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України Дмитро Гнатюк, які наголосили на актуальності проведення наукових досліджень та оприлюдненні їхніх результатів попри непрості для всієї країни часи.
У рамках реалізації угоди про науково-освітню співпрацю між Національним університетом ім. Юрія Кондратюка та провідною компанією в галузі відновлювальної енергетики «Lumos Ukraine» до представлення результатів дослідницької роботи було запрошено директора Геннадія Полових. Спікер зазначив, що до повномасштабного вторгнення російської федерації компанія розробляла і реалізовувала проєкти, пов’язані з сонячними станціями з мережевими інверторами. Після 24 лютого 2022 року компанія почала активно працювати у напрямку допомоги Збройним Силам України, для забезпечення їх зв’язком та електроенергією. Геннадій Миколайович розповів про конфігурації зарядних систем, розроблені компанією для потреб військових та зарядні станції, які можуть використовуватись для побутових потреб, в умовах віялових та аварійних відключень електроенергії. Доповідь Геннадія Полових викликала жваву дискусію, зважаючи на актуальність напряму роботи компанії «Lumos Ukraine».
Результати власних наукових досліджень презентував асистент Національного транспортного університету Артем Огарков, який виступив з доповіддю «Особливості реалізації одного з методів забезпечення відмовостійкості у мікросервісній архітектурі». Дане дослідження пов’язане з процесами розробки програмного забезпечення та складнощами, що виникають у процесі реалізації нового функціоналу, рефакторингом та підтримкою існуючого проєкту. Одним із підходів, запропонованих у дослідженні, був перехід від монолітної до мікросервісної архітектури, а також впровадження шаблону проєктування Circuit Breaker як одного з методів забезпечення відмовостійкості.
Повертаючись до тематики відновлювальної енергії, свою доповідь «Фотоелектрична установка з накопичувачем енергії» представив кандидат технічних наук, доцент кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Андрій Трет’як. Ідеєю проєкта було створення автономної фотоелектричної установки з кінетичною системою накопичення енергії. Інноваційною складовою розробки є геометризація конструкції установки фотоелектричної станції, що забезпечує високу енергоефективність і не потребує систем слідкування за сонцем та одночасно накопичує електроенергію у екологічний кінетичний накопичувач, розташований всередині установки. Запропонована система дозволяє забезпечувати споживачів електричною енергією упродовж віялових на аварійних відключень.
Результатами досліджень з учасниками конференції поділився PhD-студент Інституту електродинаміки НАН України Сергій Закусило. У розрізі доповіді «Організація інформаційного обміну в системах контролю цілісності ліній розподілених мереж на базі технології Lora» автор представив можливості впровадження інформаційних технологій у сферу енергетики. Дана можливість дозволяє підвищити рівень моніторингу на основі засобів ідентифікації аварійних станів в розподільчих мережах. Доповідач розповів про структуру системи моніторингу аварійних станів за концепцією Smart Grid. Для забезпечення передачі даних авторами дослідження було запропоновано використовувати технологію LoRa WAN, переваги та альтернативи якій було представлено у презентації. Також науковець розповів про структуру мережі сенсорів в системі контролю цілісності ліній розподілених мереж та надав характеристики та властивості запропонованої системи.
По завершенню конференції учасники відзначили актуальність презентованих наукових робіт стосовно проведених теоретичних та практичних досліджень в галузі відновлювальної енергетики та їхнього впровадження в умовах воєнного стану.
За результатами роботи VIIІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Електронні та мехатронні системи: теорія, інновації, практика» результати досліджень та наукові тези учасників зібрано та сформовано у збірник наукових праць, ознайомитись із яким можна на сторінці події на офіційному сайті Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
Раніше науковці політехніки провели всеукраїнський науково-практичний семінар «Навколишнє середовище і здоров’я людини», директор з маркетингу компанії «Дебет Плюс» прочитав студентам лекцію про особливості автоматизації фінансової звітності, а політехніка приєдналася до міжнародного освітнього проєкту.
Медіа-центр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»