Кафедра фізичної культури та спорту була створена 2 вересня 2019 року одночасно з відкриттям факультету фізичної культури та спорту в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка. Офіційно днем відкриття факультету фізичної культури та спорту вважається 20 вересня 2019 року, який співпадає з Міжнародним днем студентського спорту.
Історично кафедра фізичної культури та спорту бере свій початок з кафедри фізичного виховання, заснованої у 1937 році, а як випускова, що здійснює підготовку фахівців фізичної культури та спорту – з кафедри фізичного виховання, спорту та здоров’я людини (2012).
Кафедра фізичної культури та спорту є випусковою – здійснює підготовку здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності 017 «Фізична культура і спорт». Нині навчається 469 студентів, з них – 312 на бакалавраті та 157 – на магістратурі.
Місія, візія та стратегічні орієнтири кафедри
Візія (бачення). Кафедра фізичної культури та спорту – один із лідерів у сфері підготовки фахівців фізичної культури та спорту, популяризації здорового способу життя та розвитку студентського спорту, що визначає та дотримується стандартів якості навчання цих фахівців відповідно до вимог часу, враховуючи кон’юнктуру ринку праці та сучасні тенденції розвитку фізичної культури та спорту.
Місією кафедри є підготовка соціально-відповідальних, висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців у сфері фізичної культури та спорту відповідно до потреб ринку праці в умовах євроінтеграції шляхом використання інноваційних підходів до навчання.
Стратегічні орієнтири кафедри
1. Розширення освітніх можливостей.
Кафедра постійно працює над оновленням освітніх програми «Фізична культура і спорт» для здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, модернізацією та осучасненням робочих програм навчальних дисциплін і силабусів до них відповідно до сучасного розвитку фізичної культури та спорту.
Кафедрою розроблено, затверджено та акредитовано освітньо-професійну програму «Фізична культура і спорт» з підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт».
Про затребуваність фахівців фізичної культури та спорту на вітчизняному ринку праці, підготовку яких здійснює кафедра, актуальність спеціальності 017 «Фізична культура і спорт» серед абітурієнтів, студентів та стейкхолдерів-роботодавців свідчать результати вступних кампаній, які проводились в останні роки.Так, протягом чотирьох років постійно збільшується кількість студентів, залучених у результаті проведення вступних кампаній на перший (бакалаврський) рівень вищої освіти за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт». Стабільно щороку наповнюється весь ліцензійний обсяг (40 осіб) на другий (магістерський) рівень вищої освіти за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт».
Заплановано відкриття заочної форми навчання за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт» для здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.
2. Підвищення наукового потенціалу кафедри.
Викладачі кафедри ведуть активну наукову діяльність, реалізуючи академічну мобільність; підтримують наукове співробітництво із провідними вітчизняними та закордонними науковими та освітніми закладами; беруть активну участь у міжнародних, всеукраїнських і регіональних наукових і науково-практичних конференціях, науково-методичних семінарах; організовують і проводять на базі Полтавської політехніки щорічну Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю "Актуальні проблеми фізичної культури, спорту та фізичного виховання" і Регіональний науково-методичний семінар "Формування здорового способу життя в учнівської та студентської молоді засобами фізичної культури та спорту". Показником результативності наукової діяльності кафедри є публікативна активність науково-педагогічних працівників і студентів. Зокрема, протягом останніх років збільшилася кількість публікацій у фахових виданнях не лише вітчизняних, а й закордонних, в тому числі й у наукових видань, що входять до науково-метричних баз даних, таких як Scopus та Web of Science.
Кафедра щорічно проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні проблеми фізичної культури, спорту та фізичного виховання», учасниками якої є відомі вітчизняні науковці, колеги з Польщі, Литви, Франції, Америки, Ізраїлю, Китаю. За результатами проведення конференцій друкується збірник матеріалів конференції. Кафедрою з 2017 року започаткований збірник наукових праць «Гуманітарний вісник Національного університету імені Юрія Кондратюка» (http://hb.nupp.edu.ua/ISSN 2708-9908 Print, ISSN 2708-9916 Online), в якому друкуються як викладачі, так і студенти.
Враховуючи досягнення та усвідомлюючи перспективи розвитку кафедри в рамках цього напряму, заплановано упродовж наступних 5 років:
- продовжити активну участь у наукових і науково-практичних заходах різного рівня з публікацією матеріалів доповідей;
- активна робота викладачів кафедри над залученням зовнішнього фінансування дослідницьких проектів;
- публікація наукових статей разом із студентами;
- здійснення керівництва студентами з написання науково-дослідних робіт;
- публікація результатів наукових досліджень викладачів кафедри у виданнях, що входять до визнаних науково метричних баз данихScopus, WebofScience;
- вступ викладачів кафедри з числа молодих вчених до цільової аспірантури за фаховою спеціальністю;
- підготовка до захисту працівниками кафедри не менше 1 докторської та 1 кандидатської (доктор філософії) дисертацій;
- забезпечення постійного підвищення кваліфікації викладачів, в т. ч. за рахунок участі у міжнародних проєктах.
3. Розширення та збереження міжнародного співробітництва кафедри.
Одним із досягнень кафедри є налагодження дієвої співпраці із освітніми закладами Польщі, Білорусі, Литви та інших європейських країн. У результаті такої співпраці викладачі кафедри публікують спільні з іноземними партнерами наукові статті, колективні монографії, щороку беруть активну участь у міжнародних науково-практичних конференціях за кордоном, залучають європейських партнерів до співорганізації різних наукових заходів в Україні.
Активно відбувається також студентський обмін (проходження виробничої практики студентамив спортивних клубах і командах з волейболу за кордоном тощо) та обмін досвідом серед викладачів. Враховуючи досягнення попередніх років та усвідомлюючи перспективи розвитку кафедри в рамках цього напрямку, на майбутні 5 років визначено завдання:
- збереження та розширення співпраці із закордонними закладами вищої освіти в рамках діючих договорів університету про співпрацю;
- залучення до міжнародної співпраці нових закордонних партнерів;
- закордонне стажування науково-педагогічних працівників терміном не менше 3 місяців;
- отримання викладачами сертифікатів рівня В2 володіння іноземною мовою;
- організація та проведення міжнародних науково-практичних конференцій в Україні та закордоном, де кафедра виступатиме як організатор/співорганізатор;
- розвиток міжнародної академічної мобільності.
5. Забезпечення дуальної освіти.
Про кадрове забезпечення кафедри
До складу кафедри входить 19 науково-педагогічних працівників, серед яких 2 доктори педагогічних наук, професори (Рибалко Л.М., Плачинда Т.С.);, 4 кандидати педагогічних наук (доцент Пермяков О.А., доцент Оніщук Л.М., Жалій Р.В., професор Римар М.П., серед яких 1 професор і 2 доценти); 2 кандидати наук з фізичного виховання і спорту (доцент Синиця Т.О., доцент Гета А.В.); 4 старші викладачі (Остапов А.В., Йопа Т.В., Воробйов О.В., Гулько Т.Ю.), 3 Заслужені тренери України (Камерилов О.Є., Шавиро Ю.І., Мандя П.Я.), 2 викладачі (Черменський А.В., Косяк О.В.) 3 асистенти (Кравченко М.В., Караван Є.В., Коваленко А.О.). Зокрема, на кафедрі працює: 14 штатних працівників, 2 внутрішні сумісники та 3 зовнішні сумісники (стейкхолдери-роботодавці).
Серед науково-педагогічних працівників кафедри: 1 Заслужений працівник культури України (завідувач кафедри Оніщук Л.М.), 1 заслужений працівник освіти України (професор Римар М.П.), 1 Заслужений працівник фізичної культури і спорту України (доцент Камерилов О.Є.), 2 суддів національної категорії – старший викладач Воробйов О.В. і старший викладач Мандя П.Я.).
Мають спортивні звання України:
- Синиця Тетяна Олександрівна – Майстер спорту України з черліденгу;
- Косяк Олександр Володимирович - Майстер спорту України з карате;
- Камерилов Олег Єгорович – Майстер спорту України з веслування на байдарках і каное;
- Коваленко Анастасія Олександрівна – Заслужений майстер спорту України зі спортивного більярду;
- Шавиро Юрій Іванович – Майстер спорту України з тхеквондо (ВТФ);
- Черменський Андрій Вячеславович – Майстер спорту України з настільного тенісу;
- Остапов Андріан Васильович – кандидат в майстри спорту України з волейболу;
- Йопа Тетяна Володимирівна – кандидат у майстри спорту України з дзюдо;
- Пермяков Олександр Анатолієвич – кандидат у майстри спорту з гри в шахи;
- Жалій Руслан Васильович -– кандидат у майстри спорту України з легкої атлетики.
З моменту створення кафедри фізичної культури та спорту по 2021 рік її очолювала Рибалко Ліна Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор, з 2021 року завідувачкою кафедри є Оніщук Лариса Миколаївна, кандидат педагогічних наук, доцент.