Кафедра містобудування та архітектури

Співробітники кафедри Містобудування та архітектури є учасниками та переможцями багатьох архітектурно-містобудівних конкурсів, авторами великої кількості науково дослідних робіт, в тому числі концепцій сталого розвитку міського середовища. Перш за все, тут слід згадати проект-переможець закритого архітектурного бліц-конкурсу ідей на визначення інноваційної концепції організації громадського простору та благоустрою парку "Перемога" (ст.викл. Андрій Конюк, доцент Аліса Зауральська, ст. викл. Павло Васильєв, доцент Ольга Тишкевич, ст. викл. Олександр Обідний).

Слід також підкреслити, що співробітники кафедри залучені до розроблення генеральних та зонінг планів населених пунктів, паспортизації пам'яток архітектури та  історико-архітектурних довідок, зокрема у 2022 році для Полтавської обласної прокуратури було розроблено 11 довідок по архітектурним об'єктам м.Полтава (2022 рік) (проф. доктор архітектури Вадим Вадімов, ст.викл. Андрій Конюк, ст.викл. Тетяна Савченко). 

З 2018 року співробітники кафедри також залучені до процесу покращення якості простору університетського кампусу, є членами різних робочих груп, щодо просторового розвитку кампусу НУПП (проф. доктор архітектури Вадим Вадімов, доцент Олександр Савченко, ст.викл. Андрій Конюк, ст. викл. Олександр Обідний, ст. викл. Павло Васильєв).

1-ше місце  закритий архітектурний бліц-конкурс ідей на визначення інноваційної концепції
організації громадського простору та благоустрою парку "Перемога" (фрагмент)
Архітектори:А. Конюк, А. Зауральська, О. Обідний, О. Тишкевич, П. Васильєв.

Концепція по організації паркувальних місць та автостоянок в м. Полтава.
Архітектори: В. Вадімов, О. Савченко, П. Васильєв.


ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ  СПЕЦІАЛЬНОСТІ  (спеціалізації) “МІСТОБУДУВАННЯ”:

З 1966 року Полтавський інженерно-будівельний інститут розпочав підготовку фахівців за спеціальністю “Архітектура”, спеціалізація  “Містобудування”.

Набір на навчання за спеціальністю  7.120102 - “Містобудування” у  Полтавському технічному університеті розпочато у 1994 році. В 1998 році Полтавському ТУ було надано статус Полтавського державного технічного університету. У 2002 році було надано статус Полтавського Національного технічного університету ім.. Ю. Кондратюка.

Кафедра, що була випускаючою по спеціальності “Містобудування”, утворена у 1994 році і спочатку мала назву “Містобудування” (зав.кафедри доц., канд.архіт. Вадімов В.М.). Кафедра забезпечувала підготовку студентів 3, 4, 5 курсів цієї спеціальності, розпочинаючи з 1995 року.

На момент її відкриття (вересень 1994 р.) штат кафедри складав 9 викладачів - 1 канд.архітектури, доцент, 2 - в.о.доцента, 1 ст.викладач і 5 асистентів.

У 1999 році у зв'язку з реорганізацією, штат кафедри увійшов до складу кафедри Архітектури будівель та містобудування (завідувач кафедри, професор Могилат О.Н., доктор технічних наук) з виділенням секції “Містобудування”, яка була випускаючою по спеціальності “Містобудування” (наказ ректора про закріплення спеціальностей від 03 березня 2003 року № 43),  яка була складовою частиною архітектурного факультету.

У 2006 році у зв'язку з реорганізацією (наказ ректора №104 від 05.06.2006 р), штат кафедри увійшов до складу створеної кафедри “Дизайну архітектурного середовища та містобудування” (завідувач кафедри професор, доктор архітектури Ніколаєнко В.А.) з виділенням секції “Містобудування”, яка була випускаючою по спеціальності 6.120102, 7.120102, 8.120102 “Містобудування”.

Згідно наказу № 55 від 03.03.2014 року штат секції містобудування з кафедри ДАСтаМ переведений до новоствореної кафедри «Архітектури будівель та містобудування», у 2016 р. завідувачем кафедри призначено доктора архітектури, професора Ніколаєнко В.А., створено секцію «Містобудування» для продовження підготовки фахівців зі спеціальності  «Містобудування», відповідальним за роботу секції «Містобудування» призначено старшого викладача Конюка А.Є.

З 3 січня 2021 року наказом по Національному університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» створено кафедру «Містобудування та архітектури», на посаду завідувача кафедри з 04.02.2021 було призначено професора, доктора архітектури, Заслуженого архітектора України, Лауреата державної премії в галузі архітектури та містобудування Вадімова Вадима Митрофановича.

З обранням у 2023 році В.Вадімова на посаду директора навчально-наукового інституту Архітектури, будівництва та землеустрою, завідуючим кафедрою призначено кандидата архітектури, доцента Савченка Олександра Олександровича.

Спеціальності кафедри містобудування та архітектури 
Галузь знань 19 «Архітектура і будівництво»
191 "Архітектура та містобудування"

 

Винахідництво:

Викладачами кафедри містобудування та архітетури за роки існування було отримано 7 авторських свідоцтв на винахід, та 16  патентів на промисловий зразок.

Основні напрями наукової діяльності кафедри містобудування та архітектури:

Основним напрямом наукової діяльності кафкдри Містобудування та архітектури є «Оптимізація архітектурно-містобудівного середовища у природному довкіллі».               

Працівники кафедри приймають участь в науковій роботі за основними напрямами: 18.00.01 – «теорія архітектури, реставрація пам’яток архітектури», 18.00.04 – «містобудування та ландшафтна архітектура»).

Науково - дослідницька робота кафедри містобудування та архітектури проводиться за рахунок бюджетних та госпдоговірних надходжень, результатом яких є проєктні розробки, конкурентноспроможні прикладні дослідження та новітні технології, які максимально наближені до впровадження, наукові праці та участь у конференціях, наукові роботи студентів, наукове та науково - технічне  співробітництво із закордонними організаціями. Результати  досліджень впроваджуються до курсового та дипломного проектування.

Наукова робота кафедри ведеться за наступними напрямками:

«Особливості просторового планування в умовах інтегрованого розвитку міст та територіальних громад» керівник: проф. докт. арх. Вадімов В.М., ст. викл. Васильев П.О., ас. Лугова І.А..

«Особливості формування навчальних програм та впровадження в навчальний процес основ просторового планування в умовах інтегрованого розвитку при підтримці GIZ Ukraine», керівник проф. докт. арх. Вадімов В.М., доц., канд. арх. Савчено О.О., ст.викл. Васильєв П.О., доц. к.т.н. Бородич М.М., ст. викл. Конюк А.Є..

«Особливості планувального районування міст з цінною історико-культурною спадщиною», керівник: проф. докт. арх. Вадімов В.М., доц. к.т.н. Бородич Л.В.

«Основи формування рекреаційних систем в Україні», виконавці: доц., канд. арх. Савчено О.О., ст.викл. Васильєв П.О., доц. к.т.н. Бородич М.М.

«Еколого-планувальні основи містобудування. Енергоефективні житлові і громадські споруди», виконавець ст.викл. Конюк А.Є.

«Мобільні та трансформовані громадські будівлі», виконавець ст.викл. Обідний О.Б.

«Наукову школу містобудування визнано в Європі – улітку 2022 року Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» став першим в університетом в Україні, що отримав статус члена Асоціації європейських шкіл з просторового планування (AESOP)»

Співробітники кафедри разом з колегами з Німеччини (Технічний університет Берліна (ТУБ), Бранденбурзький технічний університет Котбус-Зенфтенберг (БТУ), Технічний університет прикладних наук Любека (ТУЛ)) беруть участь у міжнародних проектах, одним з досягнень якого є впровадження у 2019 році магістерської програми спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» за спеціалізацією «Містобудування. Інтегрований розвиток міст».

У співпраці з науковцями Польщі (Варшавська політехніка, Білостоцька політехніка), Бельгія (Університет Монса) та Азербайджану (Азербайджанський університет архітектури та будівництва) наші викладачі беруть участь у міжнародних конференціях, публікують статті в виданнях, що входять до НМБД SCOPUS і Web of Science.

Кафедрою системно налагоджується співпраця з новими партнерами-університетами з Австрії (Віденський технічний університет), Польщі (Гданська політехніка), що мають спеціалізацію містобудування чи просторове планування.

Окрім давньої співпраці з університетами Німеччини, Польщі, Бельгії та Великої Британії наукову школу містобудування документально визнано у Європі – влітку 2022 року Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» став першим в Україні університетом, який отримав статус члена Асоціації європейських шкіл з просторового планування (AESOP)

Кафедра містобудування та архітектури у співпраці з кафедрою Архітектури будівель та дизайну має англомовні програми підготовки бакалавра та магістра, за якими навчаються 64 іноземних студенти.

Абітурієнту кафедри містобудування та архітектури

Кафедра здійснює підготовку здобувачів вищої освіти на трьох рівнях вищої освіти:

  • на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра «Архітектура та містобудування» (термін навчання – 4 роки); https://nupp.edu.ua/page/os-191-amb-b.html

 

  • на другому (магістерському) рівні вищої освіти за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» за освітньо-професійними програмами підготовки магістра  «Містобудування» (термін навчання – 1,5 роки); https://nupp.edu.ua/page/os-191-mb-m.html
  • на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» за освітньо-професійною програмою підготовки доктора філософії «Архітектура та містобудування» (термін навчання – 4 роки).

Кафедра містобудування та архітектури , Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Першотравневий проспект. 24, м. Полтава, 36011, Україна

ауд. 316П

kaf.abtam@nupp.edu.ua

https://instagram.com/learningarchitecture_pl_ua?igshid=ZDdkNTZiNTM=

https://www.facebook.com/MAkafedra