Проектування конструкцій вибоїв свердловин і технології їх утворення. Випробування перспективних горизонтів під час буріння. Регулювання фільтраційних властивостей пласта у присвердловинних зонах. Гирлове наземне і підземне обладнання для освоєння і випробування свердловин. Вторинне відкриття продуктивних пластів. Виклик припливу з продуктивного пласта. Кислотна обробка свердловин газованими кислотами. Проектування кислотної обробки. Гідравлічний розрив пласта. Покращення фільтраційних властивостей колектору шляхом створення багаторазових миттєвих депресій і репресій на привибійну зону пласта з використанням струминних апаратів. Визначення стану привибійної зони пласта за результатами гідродинамічних досліджень.
Четвертий рік, осінь – 5 кредитів (2 – 4) Екзамен
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 103БОК20 Геологорозвідувальна справа
- 103БОК26 Нафтогазопромислова геологія
- 103БОК27 Основи буріння свердловин
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 103БВБ5.1 Бурові розчини та технологічні рідини
- 103БВБ5.2 Матеріали та реагенти нафтогазовидобутку
Тема 1. Проектування конструкцій вибоїв свердловин і технології їх утворення. Конструкції нафтових і газових свердловин. Пакери та спеціальний інструмент для роз'єднання пластів при кріпленні свердловин у привибійній зоні. Пакери для ступеневого та манжетного цементування свердловин типу ПДМ.
Тема 2. Випробування перспективних горизонтів під час буріння. Випробувачі пластів на бурильних трубах. Багатоциклові випробувачі пластів. Основні вузли випробувача пластів. Гирлове обладнання. Випробувачі пластів на кабелі. Випробувачі пластів на базі струминних апаратів.
Тема 3. Регулювання фільтраційних властивостей пласта у присвердловинних зонах. Фільтраційний стан присвердловинної зони і її роль у процесах нафтовидобутку. Аналіз втрат продуктивності при завершенні і експлуатації свердловин. Регулювання фільтраційних властивостей пласта у присвердловинних зонах. Вплив бурових розчинів на якість розкриття продуктивних пластів.
Тема 4. Гирлове наземне і підземне обладнання для освоєння і випробування свердловин. Обладнання гирла свердловини колонними головками. Випробування обсадних колон на герметичність. Обладнання гирла свердловини фонтанною арматурою. Обв’язка наземного обладнання при випробуванні і дослідженні свердловин. Експлуатаційні пакери. Вибухові експлуатаційні пакери.
Тема 5. Вторинне відкриття продуктивних пластів. Кульова перфорація. Кумулятивна перфорація. Перфорація при депресії на пласт. Перфорація при репресії на пласт. Вибір типорозміру перфоратора. Спеціальні рідини для перфорації свердловин. Буферні роздільники. Технологія заповнення свердловини спеціальною рідиною.
Тема 6. Виклик припливу з продуктивного пласта. Визначення допустимої депресії на пласт. Виклик припливу шляхом заміщення рідини в експлуатаційній колоні. Втрати тиску на тертя в НКТ круглого перетину і між трубному просторі. Виклик припливу за допомогою повітряної подушки. Виклик припливу з використанням пускових клапанів. Поінтервальне зниження рівня рідини в свердловині. Зниження рівня рідини в свердловині поршнюванням (свабуванням). Виклик притоку з пласта методом аерації. Зниження рівня рідини в свердловині в умовах аномально низького пластового тиску.
Тема 7. Кислотна обробка свердловин газованими кислотами. Проектування кислотної обробки. Передумови застосування обробок газованими кислотами. Технологія обробки свердловин кислотою, газованою азотом. Технологія обробки свердловин кислотою, газованою природним газом. Основні засади проектування процесу. Способи кислотної обробки пласта.
Тема 8. Гідравлічний розрив пласта. Основні засади та технології проведення процесу. Промислові дослідження звичайного гідророзриву пласта. Проектування звичайного гідравлічного розриву пласта. Потужний гідравлічний розрив пласта. Організація проведення потужного гідророзриву пласта.
Тема 9. Покращення фільтраційних властивостей колектору шляхом створення багаторазових миттєвих депресій і репресій на привибійну зону пласта з використанням струминних апаратів. Технологія впливу на привибійну зону миттєвими депресіями-репресіями і конструкції струминних апаратів при освоєнні свердловин.
Тема 10. Визначення стану привибійної зони пласта за результатами гідродинамічних досліджень. Методи контролю над співвідношенням фактичної і потенційної продуктивності свердловини. Визначення скін-ефекту на підставі кривої відновлення тиску. Визначення скін-ефекту і відношення продуктивностей.
Практичне заняття №1. Розрахунок відкритого вибою.
Практичне заняття №2. Гідродинамічні розрахунки в процесі первинного розкриття продуктивних горизонтів.
Практичне заняття №3. Розрахунок проникності неоднорідного пласта.
Практичне заняття №4. Розрахунок експлуатаційної колони на міцність.
Практичне заняття №5. Цементування експлуатаційної колони.
Практичне заняття №6. Вибір типу перфоратора.
Практичне заняття №7. Розрахунок процесу гідропіскоструминної перфорації.
Практичне заняття №8. Освоєння свердловин шляхом заміни рідин в ній.
Практичне заняття №9. Пониження рівня рідини у свердловині за допомогою компресора.
Практичне заняття №10. Обґрунтування вибору свердловини для кислотної обробки.
Практичне заняття №11. Визначення очікуваної витрати кислоти та її тиску під час надходження в пласт.
Практичне заняття №12. Проведення розрахунків основних показників гідророзриву пласта.
Практичне заняття №13. Досвід проведення гідророзриву пласта в світі.
Практичне заняття №14. Інтенсифікація припливу вуглеводнів.
Практичне заняття №15. Визначення скін-ефекту і відношення продуктивностей.