2024-10-25

Очільниця кафедри українознавства, культури та документознавства прочитала студентам університету-партнера відкриту лекцію, присвячену ролі бібліотек в інформаційних війнах

Завідувачка кафедри українознавства, культури та документознавства Полтавської політехніки, докторка історичних наук, професорка Ірина Передерій провела відкриту гостьову лекцію для студентів факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Науковиця розповіла майбутнім фахівцям про місце та роль бібліотек в інформаційних війнах сучасності.

Очільниця кафедри українознавства, культури та документознавства прочитала студентам університету-партнера відкриту лекцію, присвячену ролі бібліотек в інформаційних війнах

18 жовтня докторка історичних наук, професорка, завідувачка кафедри українознавства, культури та документознавства факультету філології, психології та педагогіки Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Ірина Передерій провела відкриту гостьову лекцію для студентів факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Активними учасниками науково-освітнього івенту стали здобувачі вищої освіти, які опановують фахові знання й компетентності за спеціальностями 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа, 015 Професійна освіта (Цифрові технології), 061 Журналістика, 015 Професійна освіта (Документознавство), 014 Середня освіта (Історія та громадянська освіта) та 032 Історія та археологія.

У змішаному форматі науковиця Полтавської політехніки провела лекцію «Бібліотеки в інформаційних війнах сучасності: потенціал та реалізація (за досвідом російсько-українського протистояння)». Під час виступу лекторка розкрила теоретичні проблеми концепту «інформаційна війна», розглянувши їхні провідні види через призму соціокультурного виміру явища.

Науковиця Ірина Передерій детально охарактеризувала різні форми консцієнтальної, меметичної та мережевої війн, на прикладах російсько-української війни було висвітлено відповідні виклики, які постають перед бібліотеками, окреслено потенціал та його реалізацію у протидії цими закладами російській військовій та, насамперед, ментальній агресії.

Здобувачі освіти та викладачі активно долучалися до обговорення порушених під час лекції проблем. Зокрема, осібну увагу приділили питанню актуалізації бібліотечних фондів, ініціативного фондоутворення, оцифрування бібліотечних фондів та їхнього збереження у хмарних сховищах, популяризацію контенту, пов’язаного з несфальшованою історичною національною пам’яттю, яку здійснюють бібліотеки.

Професорка Ірина Передерій зазначила, що бібліотеки мають бути в авангарді боротьби з фейками: «Попри значні досягнення, бібліотекам ще належить підвищити свою готовність до викликів епохи постправди з її лавиноподібним зростанням дезінформації та фейкових новин, адже міжнародні дослідження свідчать про певні прогалини в цій сфері, натомість саме бібліотеки мають у суспільстві надвисокий ступінь довіри, що формувався протягом тисячоліть, адже вони займаються боротьбою з «поганими» джерелами та фальшивими авторитетами вже дуже давно, й отже, мають у цій справі значний досвід. Саме тому й сьогодні вони мають бути тут в авангарді».

По завершенню заходу учасники обговорили пріоритетні напрямки подальшої співпраці та реалізації спільних науково-освітніх проєктів.

Нешодавно студенти та викладачі університету написали XXV Радіодиктант національної єдності.

Раніше науковиця політехніки презентувала доповідь про мародерство культурних цінностей як стратегію країни-агресорки та виступила з доповіддю присвяченою потенціалу бібліотек в сучасних інформаційних війнах.

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»