2023-11-30

Полтавська політехніка приєдналась до ініціативи АТ «Укргазвидобування» з розвитку партнерства між профільними ЗВО для підготовки сучасних фахівців галузі

24 листопада під головуванням т.в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування» Олега Толмачева відбувся круглий стіл на тему «Розвиток партнерства між профільними навчальними закладами та АТ «Укргазвидобування»: сучасні компетентності для галузі». У заході взяли участь керівники компанії та представники 7 профільних закладів вищої освіти, зокрема Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Полтавська політехніка приєдналась до ініціативи АТ «Укргазвидобування» з розвитку партнерства між профільними ЗВО для підготовки сучасних фахівців галузі

За особистим запрошенням керівника компанії ректор, віце-президент Української нафтогазової академії, професор Володимир Онищенко разом з проректором з науково-педагогічної роботи та розвитку інфраструктури, професором Богданом Коробком представляв Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

У роботі круглого столу взяли участь представники ІФНТУНГ, КНУ ім. Т.Г. Шевченка, ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, НТУ «Дніпровська політехніка», НТУ «ХПІ» та ХНУ ім. В.Н. Каразіна.

«Укргазвидобування» займає проактивну позицію та інвестує у навчання й освітні ініціативи, щоб на виході з навчального закладу молоді фахівці володіли необхідними для роботодавця знаннями та навичками. Топ-менеджери АТ «Укргазвидобування» презентували візію навичок, якими повинні володіти фахівці майбутнього, як для розвитку компанії, так і для власної успішної нафтотехнічної кар'єри.

«Укргазвидобування прагне стати високотехнологічною компанією і працювати на одному рівні з іншими міжнародними нафто- та газовидобувними компаніями. Ще 25-30 років потреба в газі залишатиметься високою, тож газовидобування продовжить розвиватися і буде перспективною галуззю для побудови кар’єри. Разом з тим ми повинні задавати темп та динаміку змін у скороченні викидів СО2, розвитку водневих технологій. Сучасний працівник має володіти не лише технічними знаннями, але і м’якими навичками (комунікації, командна робота, самоорганізація), уміти керувати проектами та вираховувати їхню економічну привабливість. Важливим є знання технічної англійської, застосування цифрових технологій. Тому Укргазвидобування націлене на активну участь у покращенні якості освіти, оновленні професійних стандартів, на основі яких розробляються навчальні програми, – підкреслив Олег Толмачев, т.в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування».

Учасники круглого столу обговорили набір сучасних компетенцій нафтогазового профілю як основу для оновлення освітніх програм із підготовки фахівців за напрямами: геологія, геофізика, буріння, розробка родовищ, наземна інфраструктура, переробка вуглеводнів, декарбонізація, енергоменеджмент. Під час формування переліку компетенцій було враховано напрацювання членів професійної спільноти – інженерів SPE (Society of Petroleum Engineers) з доповненнями від експертів Укргазвидобування.

Окрему увагу приділили планам відновлення і розвитку нафтогазової освіти в повоєнній Україні, професійній орієнтації і візії світового зеленого переходу.

«Наш університет – профільний у підготовці кадрів для нафтогазової галузі, розташований у серці головного видобувного регіону України. Такі заходи є надзвичайно важливими, адже замовник, тобто бізнес, має визначати, які навички є необхідними для молодого фахівця, підготовленого профільними навчальними закладами. Світ змінюється швидкими темпами: розвиток високоякісних технологій, продуктивного та високоточного програмного забезпечення, глобалізація й обмін світовим професійним досвідом.

І за нових умов профільна освіта має відповідати сучасним вимогам. Упевнений, що у співпраці з Укргазвидобуванням ми зможемо відпрацювати нові професійні стандарти та готувати висококваліфікованих молодих фахівців.

Наша матеріально-технічна база дозволяє готувати фахівців, яких не треба перенавчати працювати на сучасній техніці. Але за підтримки такого потужного стейкхолдера ми готові не лише продовжувати вдосконалювати освітні програми, а й співпрацювати над збільшенням практичної складової навчання та постійним підвищенням кваліфікації викладацького складу – стажування на об’єктах, щоб ті, хто навчає, завжди мали актуальні знання і розуміли реальні виробничі процеси. Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – флагман нафтогазової освіти і лідер інновацій! Працюємо на Перемогу!» – прокоментував ректор Полтавської політехніки Володимир Онищенко.

Ефективним стимулом для студентів є проект «Нові таланти. Дипломні дослідження» (магістратура), заснований на real-data та real business-cases, коли дипломні дослідження магістрантів присвячені реальним виробничим кейсам, а автори найкращих дипломних робіт винагороджуються компанією. В обговоренні лунали пропозиції розширення програм конкурсів, інтелектуальних і професійних змагань для студентів.

«Ми співпрацюємо з сімнадцятьма закладами освіти за різними програмами. Зараз це співробітництво вийшло на новий рівень у межах проекту «Нові Таланти», який спрямований на розвиток партнерства з профільними навчальними закладами – ПТУ, коледжами та університетами для усунення прогалин у практичних навичках на виробничих об’єктах. Зокрема, для студентів ми запровадили платформу DEEP, на якій публікують інформацію про марафони навчальних лекцій від співробітників «Укргазвидобування», курси технічної англійської та конкурсні відбори на програму з початкової професійної підготовки. Наприклад, цьогоріч ми плануємо, що у різних програмах роботи з молоддю у нас візьмуть участь 215 інженерно-технічних працівників та 450-фахівців із робітничих напрямків. Окремо хочу підкреслити, що вже у вересні ми започаткували комплексний масштабний і водночас людяний та щирий проект із профорієнтації молоді, метою якого є не тільки ознайомлення з нафтогазовою галуззю та підприємством, а й мотивація молоді на побудову кар’єри в нафтогазі. Станом на сьогодні вже близько 1 800 учнів і студентів з великою зацікавленістю прийшли на наші виступи. Завдяки цим проєктам чимало молодих людей знайшло «свою справу», а ми, своєю чергою, змогли знайти «зірочок», яких вже запросили на роботу», – розповіла Марина Петренко, директорка з управління персоналом Укргазвидобування.

Полтавська політехніка входить до спільноти передових університетів, де в освітніх програмах для студентів нафтогазових спеціальностей застосовуються сучасні поєднання базових професійних знань з цифровими компетенціями професійного спрямування, володіння інноваційними технологіями, іноземними мовами і навичками проєктменеджменту та енергоменеджменту.

Бізнес чітко окреслив свої потреби і вимоги, а профільні університети готові відповідати на ці виклики, адже енергетична безпека і незалежність – стратегічно важлива сфера державного рівня.

Нещодавно представники стейкхолдера університету – компанії АТ «Укргазвидобування» відвідали університет і обговорили нові можливості у підготовці фахівців для галузі, Полтавська політехніка підписала Меморандум про співпрацю з найбільшою нафтовидобувною компанією України, науковці Полтавської політехніки видали підручник для фахівців нафтогазових та гірничих спеціальностей.

Нагадаємо, в університеті відкрили єдиний в Україні навчальний багатофункціональний буровий майданчик зі справжньою буровою установкою.

Раніше Полтавська політехніка підписала Меморандум про співпрацю в освітньому полі й технічній сфері з Міністерством енергетики України, Міністерством освіти і науки України та НАК «Нафтогаз України».

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»