24 жовтня Центр ветеранського розвитку при Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» став комунікаційним хабом, на базі якого ефективними практичними кейсами співпраці у сфері ветеранської політики з Полтавською ОВА та територіальними громадами області поділився представник Ради ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів України Тарас Лелюх. Ветеран детально зупинився на найважливіших аспектах формування ветеранської політики в області.
Учасників Конгресу привітав заступник Керівника Офісу Президента України Олексій Кулеба, який наголосив на значущості даного формату взаємодії як майданчика комунікації між керівниками центральних органів виконавчої влади та головами і представниками територіальних громад Полтавської області, які б могли обговорити проблемні питання регіонального розвитку.
Серед питань порядку денного розглянули формування і розвиток ветеранської політики в області, спроможної мережі закладів охорони здоров’я Полтавщини й оптимізацію мережі закладів загальної середньої освіти.
Начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін зауважив, що такий захід на Полтавщині проводять уперше.
«Порушуємо актуальні питання та напрацьовуємо шляхи їх вирішення. Найкращий підхід – це синергія зусиль центральних і місцевих органів влади та громад. Важливий аспект – активність територіальних громад. Ви найкраще розумієте потреби на ваших територіях. Ви – локомотив змін у своїх громадах. Нам є над чим працювати разом», – сказав Філіп Пронін.
«Закликаю до відкритого діалогу, прийняття важливих рішень, пам’ятаючи про те, що вже понад 600 днів наша країна знаходиться в надзвичайно жорстокій війні. Наше спільне завдання – сформувати надійний тил, щоб люди могли вільно повертатися і бути пристосованими до цивільного життя. Вдячний кожному з вас за пророблену вами щоденну роботу, маємо не зупинятися на досягнутому, питання формування ветеранської політики – пріоритет діяльності влади на усіх рівнях», – підкреслив Олексій Кулеба
«Щоб ветеранська політика стала дієвою, її необхідно інституалізувати. У нашій країні навіть з 2014 року не було створено інфраструктури і екосистеми ветеранської політики. Зараз ми започатковуємо пілотні проєкти, щоб не просто говорити про пріоритетність, а конкретними прикладами довести про ефективність нашої діяльності. Адже до цього процесу безпосередньо залучено понад 4 мільйони людей – ветерани та члени їхніх родини, родини загиблих, люди з інвалідністю.
Питання про ветеранську політику – це питання про національну безпеку, адже люди з бойовим досвідом будуть повертатися додому і ми маємо робити все, щоб гідно інтегрувати їх в цивільне життя громади. Полтавщина пішла своїм шляхом, відкривши на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та Полтавського державного медичного університету Центри ветеранського розвитку. Крім того, в медичному університеті розпочав роботу Центр ментального здоров’я. Маємо вже чимало напрацювань», – наголосила Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна.
Про пріоритетні форми діяльності при професійній підготовці та перепідготовці захисників, важливі інструменти іхньої адаптації до цивільного життя, успішне працевлаштування розповіла керівниця нещодавно створеного Управління у справах реінтеграції, соціального захисту ветеранів і внутрішньо переміщених осіб Полтавської ОВА Ніна Черняк. За її словами, на Полтавщині створені оптимальні умови для всебічного сприяння веденню ветеранського бізнесу, засвідчено успішну участь у міжнародних ґрантових програмах. Належна увага приділяється також вшануванню полеглих захисників, започатковано Алеї героїв.
Про відкриття Центрів ветеранського розвитку, реалізацію проєктів національного та військово-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді на теренах Полтавської області, сприяння розвитку ветеранського бізнесу розповів представник Ради ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів України Тарас Лелюх.
«За останній рік з Полтавською ОВА ми налагодили тісну співпрацю, було реалізовано низку проєктів, зокрема відкриття на базі Полтавської політехніки та Полтавського державного медичного університету Центрів ветеранського розвитку.
Раді, що разом з молоддю, студентами, ветеранами розвиватимемо економіку, бізнес та активно реінтегруватимемо ветеранів до цивільного життя. Маємо досвід співпраці з окремими громадами, зокрема працюють національно та військово-патріотичні клуби для молоді. Багато переможців програми Українського ветеранського фонду «Варто», інших грантових програм, наші ветеранські бізнеси перемагають у програмах міжнародних організацій.
Завдяки тому, що Полтавська область надала можливості для тренування і заняття спортом, наші побратими отримують призові місця на міжнародних змаганнях.
Вдячний за те, що допомогли з навчанням бізнесу ветеранів, їхніх сімей. З того, що ще хочемо реалізувати – організувати на базі двох провідних університетів навчання помічників ветеранів. Також необхідно покращити співпрацю з громадами, де у клубах тренування вестимуть люди з інвалідністю, які демобілізувалися і можуть тренувати майбутнє країни – молодь. Необхідно поглибити співпрацю в галузі національно-патріотичного виховання. Якщо не збавляти темпу, зможемо показати усій країні як необхідно розвивати співпрацю між ветеранами та владою», – зазначив Тарас Лелюх.
Нагадаємо, у Полтавській політехніці відкрили Центр ветеранського розвитку.
Нещодавно у пам’ять про Євгена «Малі» Браха на базі політехніки відбувся обласний фізкультурно-оздоровчий захід, у Центрі ветеранського розвитку Полтавської політехніки відбулася творча зустріч з журналістом і захисником Павлом Казаріним, студентський театр «Carpe Diem» зіграв благодійну виставу на підтримку актора театру і кіно, а нині захисника Богдана Чернявського, на честь полеглого захисника-студента політехніки перейменували вулицю, а в університеті триває робота над проєктом меморіального комплексу.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»