2023-05-05

У політехніці розпочала роботу 75-та наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів

2 травня у рамках XVII Всеукраїнського фестивалю науки у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбулося пленарне засідання 75-тої наукової конференції професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів університету. Під час масштабної науково-освітньої події власними напрацюваннями поділилися керівники наукових шкіл, очільники структурних підрозділів, молоді вчені та талановита студентська молодь Полтавської політехніки.

У політехніці розпочала роботу 75-та наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів

2 травня Велика актова зала Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» стала масштабною локацією для мегапотужного наукового заходу – пленарного засідання ювілейної 75-тої наукової конференції професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів університету, проведеної у рамках XVII Всеукраїнського фестивалю науки. Учасниками наукових дискусій, обміну інноваційними практичними кейсами стали понад 700 провідних науковців, керівників наукових шкіл Полтавської політехніки, докторів наук, понад 350 студентів, 100 аспірантів, вихованців Полтавського територіального відділення Малої академії наук, представників Національної академії наук України та зарубіжних партнерів. Загалом у рамках конференції передбачена робота 29 секційних засідань, на яких досвідчені та молоді науковці Полтавської політехніки та провідних українських закладів вищої освіти поділяться власними напрацюваннями та окреслять шляхи подальшого науково – освітнього партнерства з провідними державними, науковими установами.

Масштабну науково - освітню подію відкрили ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», Заслужений працівник освіти України, доктор економічних наук, професор Володимир Онищенко та проректорка з наукової та міжнародної роботи Полтавської політехніки, доктор технічних наук, професор Олена Степова, які привітали з вагомими досягненнями академічну та студентську еліту університету.

«Ефективна наукова діяльність – запорука динамічного розвитку Полтавської політехніки як провідного класичного університету європейського рівня!

Навіть в умовах запровадження воєнного стану Полтавська політехніка продовжує впевнено тримати власний науково – освітній фронт!

 Високі показники плідної наукової та інноваційної діяльності усього науково – педагогічного колективу та високі досягнення студентів, що стають переможцями і призерами наукових конкурсів, слугують яскравим маркером потужного синергетичного ефекту науки та освіти та високих лідерських позицій університету у міжнародних академічних рейтингах.

Щиро вдячний колегам за сумлінну працю, високий професіоналізм, що забезпечують високі показники у науково – освітній діяльності університету!

Окрема подяка студентам за активність, адже саме ваші перемоги слугують свідченням високих лідерських позицій університету, ефективності роботи усієї нашої команди.

Саме за вами, молодими, активними та наполегливими, - майбутнє нашої країни! Слава Україні!», - привітав учасників конференції ректор університету, професор Володимир Онищенко.

За словами проректорки з наукової та міжнародної роботи Полтавської політехніки, доктора технічних наук, професора Олени Степової, незважаючи на повномасштабне вторгнення на території нашої країни військ рф, надійною запорукою ефективності здійснення науково – освітньої, інноваційної діяльності університету як потужного флагмана вищої освіти Полтавського регіону залишаються віддані обраній справі професіонали, досвідчені науковці та викладачі, готові всіляко підтримувати обдаровану студентську молодь та власним прикладом популяризувати науку в освітньому середовищі.

«Вітаю учасників конференції зі справжнім Святом науки! Зичу кожному натхнення на нові вагомі особистісні та професійні звершення, наукового оптимізму, плідних дискусій та успішних виступів!

Переконана – саме університетська та молодіжна наука вкотре стануть наріжним каменем будь - яких суспільних змін, особливо зараз, в умовах непростих сучасних викликів. Ми маємо динамічно рухатися вперед, досягати нових вершин, своєю працею демонструючи усьому цивілізованому європейському світові незламність української нації», - наголосила Олена Степова.

Під час офіційних урочистостей з нагоди відкриття 75-та наукової конференції професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів науковців політехніки нагородили відзнаками МОН України за високий професіоналізм та вагомий особистий внесок у розвиток сфери освіти, відзнаками Полтавської обласної ради та Шевченківської районної у м. Полтава ради за плідну науково-педагогічну діяльність, а студентську наукову еліту політехніки відзначили за вагомі досягнення.

Під час пленарного засідання змістовні наукові доповіді представили: доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри будівельних конструкцій Андрій Павліков («Наукові здобутки кафедри будівельних конструкцій: розвиток, здобутки, потенціал»), доктор архітектури, професор, директор Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою Вадим Вадімов («Пріоритетні завдання просторового планування у відновленні України у повоєнний період»), доктор психологічних наук, професор, завідувачка кафедри психології та педагогіки Світлана Яланська («Гармонізація психоемоційного стану особистості в умовах складних життєвих ситуацій»), стипендіатка Кабінету Міністрів України для молодих вчених, доктор філософії, доцентка кафедри міжнародних економічних відносин та туризму Ірина Левченко («Органічний ритейл: реальний стан та перспективи розвитку у післявоєнний період»), кандидатка філологічних наук, старший викладач кафедри загального мовознавства та іноземних мов Наталія Бондар («Лінгвокультурема війна в україномовному дискурсі та її трансформації в часі»).

У своїй доповіді керівник однієї з найпотужніших наукових шкіл Полтавської політехніки, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри будівельних конструкцій Андрій Павліков поділився досягненнями науково – педагогічного колективу кафедри будівельних конструкцій, наголосивши на колосальному потенціалові молодих науковців, які працюють над актуальними розробками та багатовекторними прикладними дослідженнями.

На кафедрі будівельних конструкцій діють три наукові школи: «Інновації в геотехніці» (наук. керівник - Зоценко М.Л., доктор технічних наук, професор), «Надійність будівель і споруд» (наук. керівник - Пічугін С.Ф., доктор технічних наук, професор) та наукова школа «Дослідження будівельних конструкцій, що працюють на складні види деформацій» (наук. керівник - Павліков А.М., доктор технічних наук, професор).

Загалом викладачі кафедри мають 1800 опублікованих статей, 48 монографій і отримали понад 100 патентів на корисну модель. Досвід наукових шкіл широко представлений за кордоном – в Іспанії, Португалії, Франції, Китаї, Польщі. Цьогоріч викладачі політехніки запрошені представляти доповідь у Туреччині. Також кафедра будівельних конструкцій брала участь у міжнародних конференціях (Мальта, Німеччина, Литва, Польща, Угорщина, Естонія).

За словами доктора архітектури, професора, директора Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою Вадима Вадімова, серед вагомих досягнень науково – педагогічного колективу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» є участь у програмі USAID розвитку міст України. Зокрема, Полтавська політехніка стала одним із перших університетів, який запропонував створити модульне містечко на основі перспективних формувальних модулів. А у минулому році університет почав співпрацювати з Асоціацією європейських архітектурних шкіл просторового планування (AESOP), яка об’єднує більше 150 провідних університетів. Високі показники діяльності стали можливими завдяки злагодженій роботи команди однодумців. Нагадаємо, раніше науковці політехніки провели у Братиславі 18-ту зустріч керівників європейських шкіл просторового планування AESOP.

Як відновити психоемоційний стан особистості в умовах складних життєвих ситуацій розповіла присутнім доктор психологічних наук, професор, завідувачка кафедри психології та педагогіки Світлана Яланська.

«Актуальними темами є синергетичний підхід до встановлення розвитку особистості, генетико-креативний підхід до розвитку особистості, особливості гармонізації психоемоційного стану, збереження психологічного ментального здоров’я особистості в складних життєвих умовах, соціалізація особистості в умовах інклюзивної освіти та проблеми кризової психології. 

За сприяння ректора Володимира Олександровича Онищенка в університеті функціонує лабораторія психодіагностики та корекційно-розвивальної роботи, на базі якої забезпечуються комфортні умови для гармонізації психоемоційного стану особистості, для розвитку креативного потенціалу учасників освітнього процесу.

Студенти Полтавської політехніки мають широкі можливості для реалізації різноманітних напрямів роботи - лабораторія стала майданчиком для активної наукової діяльності, зокрема проведення круглих столів тощо. Також на базі лабораторії здійснює роботу поліфункціональна психологічна студія «Шлях до успіху», де студенти працюють провідними викладачами, здійснюючи наукові дослідження з тематики, яка їх цікавлять», - розповіла науковиця, презентувавши широкому загалу підготовлений студентами спеціальності 053 «Психологія» відеоресурс на тему «Здоровий спосіб життя».

Корисними кейсами дослідження органічного сектору України поділилася доктор філософії, доцентка кафедри міжнародних економічних відносин та туризму Полтавської політехніки Ірина Левченко.

«За результатами 2020 року внутрішній органічний ринок України сягнув позначки 25,1 млн доларів США. З 24 лютого 2022 року, від початку широкомасштабного вторгнення росії на територію України, органічний сектор України потерпає від російської агресії. Значна частина земель, що зайняті під органічне виробництво, опинилась у місцях ведення бойових дій та під окупацією, пошкоджені виробничо-збутові ланцюги органічної продукції, а попит на органічну продукцію значно зменшився.

Незважаючи на усі складнощі, учасники органічного ринку продовжують працювати – багато органічних виробників повернулися до польових робіт та продовжують постачати свою продукцію споживачам різними шляхами, зокрема завдяки продажам у спеціалізованих магазинах органічної продукції», - прокоментувала доповідачка.

Дослідження лінгвокультуреми війна в україномовному дискурсі та її трансформації в часі представила кандидатка філологічних наук, старший викладач кафедри загального мовознавства та іноземних мов Наталія Бондар. Об’єктом дослідження було обрано текстопростори братів Тютюнників як одних із найяскравіших представників української літератури ХХ століття. 

У науковому виступі використовувалися дані асоціативного експерименту, в якому словесні реакції на слово-стимул «війна» були використані для тлумачення сприйняття цього явища молоддю України. Джерельною базою стали 60 анкет здобувачів вищої освіти, які навчаються у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Відповідно до отриманих результатів, слово «війна» дістало 206 реакцій, з-поміж яких виокремлено 62 різні асоціації. Ядром асоціативного поля стали слова «смерть», «жах», «русня». Символічним продовженням змістовної доповіді прозвучав написаний науковицею пронизливо - мелодійний вірш, присвячений мужнім та нескореним захисникам України.

А яскравим завершальним акордом масштабного наукового дійства став виступ студентки четвертого курсу спеціальності 292 «Міжнародні економічні відносини» Ксенії Коломієць, яка поділилася високими результатами наукової діяльності студентів Полтавської політехніки.

«Продовжили пленарне засідання 75 – тої наукової конференції професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів університету, послухали змістовні доповіді та винесли для себе ряд ключових меседжів – різновекторність, практико орієнтований характер наукових досліджень, відкритість до діалогу у сфері багатопрофільної вищої освіти. Інноваційність - ключ до спільного успіху! 

Класно підібраний тематичний спектр доповідей, харизматичність спікерів надихає. 

Щиро вдячний доктору технічних наук, професору, завідувачу кафедри будівельних конструкцій Андрію Миколайовичу Павлікову за відмінну презентацію здобутків наукової школи. Колосальний досвід, трансформований у сучасні конструкції, досвід, багаторічний авторитет полтавської будівельної школи! Масштабність вражає!

Приємно, що школа просторового планування також діє на базі Полтавської політехніки, а її досягнення легко імплементуються у цікаві архітектурні рішення. Обличчя університету змінюється, трансформації рухають нас вперед. Слова щирої вдячності Вадиму Митрофановичу Вадімову за змістовну доповідь та багаторічну працю на благо полтавської архітектурної школи. 

Приділили увагу питанням гармонізації психоемоційного стану, варто окремо відзначити формат подачі інформації речитативом студентами – психологами. Завідувачка кафедри психології та педагогіки, доктор психологічних наук, професор Світлана Яланська поділилася корисними лайфаками як зберегти та відновити внутрішню рівновагу після насиченого робочого дня.

Прогулянки університетським парком, корисне дозвілля у зелених аудиторіях «просто неба», десять хвилин, проведених у затишному кріслі – реклайнері лабораторії психодіагностики, здоровий сон гарантують позитивний настрій, високий життєвий тонус на продуктивний заряджений креативними ідеями день.

Відзначу, викладачі та студенти активно використовують ревіталізовану університетську зону, залучаючи до проведення тренінгів та навчальних занять інноваційну локацію – Алею ДЕТЕК. Приємно, що синергетичний ефект поєднання відмінних ландшафтних рішень та наукових підходів успішно втілюється в нашому університеті!

Щиро вдячний колегам Ірині Левченко та Наталії Бондар за цікаві напрацювання у сфері органічного виробництва, лінгвознавства. «Живий» формат, відхід від традиційних форм, новаторство – ключові відмінності нашого університету, що блискуче реалізувалися спікерами у ході нашого спілкування.

Дякуємо Збройним Силам України за можливість зібратися, обговорити наукові меседжі та отримати колосальне задоволення від дискусії зі справжньою науковою елітою.

Тримаємо власний освітній та науковий фронт! Все буде Україна!», - підсумував роботу поважного наукового зібрання ректор Полтавської політехніки, професор Володимир Онищенко.

Нагадаємо, у рамках XVII Всеукраїнського фестивалю науки, що триватиме до 26 травня, знані науковці, молоді вчені, викладачі, студенти, аспіранти та навіть учнівська молодь з усієї України зможуть долучитися та взяти активну участь у серії науково-освітніх заходів, поспілкуватися з представниками європейської академічної спільноти та презентувати власні наукові напрацювання.

Раніше науковці-економісти обговорили пріоритетні напрями розвитку національної економіки в умовах глобалізації, військових дій та повоєнного відновлення, а науковці та фахівці-практики проаналізували організаційно-правові аспекти модернізації системи державної служби в умовах війни.

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»