Напередодні сумних роковин у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» меморіальним заходом вшанували пам’ять студента-третьокурсника Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою, гранатометника 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Максима Хітайлова, який загинув у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність рідної країни.
Адміністрація та науково-педагогічні працівники Полтавської політехніки разом з ще одним захисником – випускником Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою 2015 року і кафедри військової підготовки 2014 року, учасником бойових дій, капітаном Артемом Дерев’янком поклали квіти до меморіальної дошки полеглому захиснику, а колишні викладачі Максима поділилися теплими спогадами про юнака, чиє життя трагічно обірвалося на найвищій ноті.
«Лютий назавжди став трагічним місяцем для України, а у нашому університеті – це місяць подвійних скорботних річниць.
Серце кожного знову нестерпно щемить від болю непоправної втрати, вшановуючи пам’ять нашого студента, майбутнього інженера Максима Хітайлова, якому не судилося опанувати мирну професію, а довелося взяти до рук зброю і піти захищати від ворожої навали рідну землю. Теплі спогади про високі людські якості, життєрадісну вдачу Максима навічно збережуться у серцях його друзів, однокурсників, викладачів.
Нехай ці темно-червоні квіти, покладені до меморіальної дошки полеглому захиснику, стануть символічним вираженням пекучого, невимовленого болю, нашої туги за молодим втраченим життям. Бо за останній рік список полеглих Героїв, на превелекий жаль, значно збільшився і ми міркуємо над створенням достойного меморіалу.
Щиро пишаємося студентами та випускниками університету, глибоко закоханими у рідну землю, які, не шкодуючи власного життя, боронять нашу незалежність та територіальну цілісність.
Пам’ятаємо кожного, Герої не вмирають! Слава Україні!», – сказав ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», – ректор, професор Володимир Онищенко.
Максим Хітайлов народився 7 жовтня 1997 року у селі Велика Знам’янка Кам’янко-Дніпровського району Запорізької області. Виріс і проживав у селі Вирішальне Лохвицького району Полтавської області. У 2017 році юнак закінчив Миргородський художньо-промисловий коледж імені Миколи Гоголя Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» і вступив на навчання до університету. Навчався за державним замовленням за спеціальністю «Будівництво та цивільна інженерія» (група 301 БТп).
У 2019 року прийняв доленосне рішення стати на захист своєї Батьківщини та пішов служити до лав Збройних Сил України. Був прийнятий на військову службу за контрактом у квітні 2019 року на посаду гранатометника. Службу проходив у 72-й окремій механізованій бригаді імені Чорних Запорожців.
Безжальна смерть наздогнала захисника на полі бою – 18 лютого 2020 року поблизу хутора Вільний Луганської області, прикриваючи відхід поранених побратимів та стримуючи атаку штурмових груп противника на спостережний пост бригади, Максим Хітайлов загинув.
«На жаль, так склалося, що лютий – трагічний місяць не лише в житті усього українського народу, він став особливо скорботним для Полтавської політехніки. Ми згадуємо мужнього воїна, щирого українця з великим серцем, чиє ім’я навічно закарбовано в університетській Книзі пам’яті – Максима Хітайлова. Пам’ятаємо, вшановуємо безсмертний подвиг Героя! Слава нашим захисникам!» – звернувся до присутніх радник ректора Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», кандидат військових наук, полковник Анатолій Мартиненко.
Меморіальну дошку студенту Максиму Хітайлову відкрито у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» 25 серпня 2020 року. Президент України Володимир Зеленський Указом №93/2020 «Про відзначення державними нагородами України» від 18 березня 2020 року нагородив студента Максима Хітайлова орденом «За мужність» ІІІ ступеня посмертно.
Життєпис Героя занесений до Книги пам’яті, яка зберігається у Народному музеї історії Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Університет пам’ятає і шанує своїх Героїв!
На жаль, це друга трагічна втрата університету – у лютому 2023 року минула восьма річниця загибелі випускника Дмитра Коряка. Він закінчив у 2011 році тоді ще електромеханічний факультет. Був учасником Євромайдану та Полтавського майдану. Пізніше пішов добровольцем до загону особливого призначення «Азов», у складі якого воював до свої трагічної загибелі 11 лютого 2015 року.
Університет вшановує пам’ять полеглих захисників – студентів та випускників меморіальними заходами, під час офіційних урочистостей, нагадуючи сучасникам про їхній подвиг, схиляючи низько голову перед мужністю, силою духу, коротким, але таким героїчним життям, покладеним задля того, щоб кожен українець міг вільно жити в незалежній, миролюбній країні. Адже доки живе пам’ять про Героїв, доки вони безсмертні у наших серцях!
Раніше Полтавська політехніка вдруге відзначила День єднання патріотичним флешмобом, до річниці загибелі Дмитра Коряка у політехніці вшанували пам’ять полеглого випускника, а студенти університету дізнались про історичні витоки української соборності і зустрілись з учасником бойових дій.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»