Науково-дослідна робота кафедри менеджменту і логістики

Кафедра менеджменту і логістики Навчально-наукового інституту фінансів, економіки, управління та права Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» має потужний науковий потенціал, адже її наукова школа формувалася протягом декількох десятиліть. Кафедра менеджменту і логістики забезпечує якісний рівень освітнього процесу у нерозривному зв’язку з науково-дослідною роботою та освітньою діяльністю.

Наукові дослідження кафедри здійснюються за основними напрямами, що відповідають освітнім програмам зі спеціальності 073 «Менеджмент», які забезпечують фахову підготовку здобувачів вищої освіти:

  • сучасні технології менеджменту в умовах посилення інноваційної конкуренції підприємств; інноваційно-інвестиційні механізми реалізації стратегії соціально-економічного розвитку: макро-, мезо- та мікрорівні; проблеми сталого розвитку в умовах цифрової трансформації економіки (безпековий аспект);
  • інноваційні підходи до управління логістичними системами різних сфер діяльності, науково-практичні підходи щодо оцінювання логістичного потенціалу підприємств;
  • адаптація організаційно-економічного механізму управління до змін зовнішнього середовища.

1 березня 2024 року доцентки кафедри менеджменту і логістики Алла Глєбова та Мар’яна Васильченко долучилися в онлайн-форматі до Круглого столу «Розвиток сталого транспорту у містах України: вплив війни та перспективи», що був організований Кафедрою «Транспортних систем та логістики» Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова. Під час круглого столу відбулося обговорення розвитку сталого транспорту у містах України: вплив війни та перспективи. Захід проведено в рамках курсу підвищення кваліфікації «Транспортна політика Європейського Союзу. Поточний стан та перспективи імплементації в Україні», що реалізується в рамках проєкту Jean Monnet Erasmus +.

Під час заходу з презентаціями виступили учасники курсу підвищення кваліфікації: Ольга Куницкая, Ирина Суворова (ФТІТ Національний Транспортний Університет); Світлана Смерічевська, Лідія Савченко (Національний авіаційний університет); Мар'яна Васильченко, Алла Глєбова (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»); Надія Соколова, Ганна Самчук (Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова); Руслана Колодницька (Державний університет «Житомирська політехніка»).

За результатами публічного, успішного заходу учасники отримали сертифікати про підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти. Дякуємо учасникам і організаторам за чудовий захід і сучасні знання.

09 листопада 2023 року на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» в рамках форуму «SCIENCENUPP-2023», який проводиться до Всесвітнього дня науки в ім'я миру відбулась X Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція «Сучасні інноваційно-інвестиційні механізми розвитку національної економіки в умовах євроінтеграції».

Відкривали конференцію: Олена Степова, проректорка з наукової та міжнародної роботи Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», доктор технічних наук, професор. Володимир Гришко, завідувач кафедри менеджменту і логістики Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», д.е.н., професор, академік Української академії економічної кібернетики, Заслужений економіст України.

З вітаннями виступили:

Мансбергер Маріон, викладачка, дослідниця Інституту менеджменту та розвитку лідерства Університету прикладних наук Вінер-Нойштадт (Австрія).

Студентки-менеджерки, які беруть участь у програмах академічного обміну Еразмус+. Анастасія Дучкова, Даяна Кучка та Поліна Кулик, які зараз навчаються в Університеті прикладних наук Лауреа (Фінляндія). Єлизавета Калашник, яка навчається в Університеті прикладних наук Аванс (Нідерланди). Єлизавета Мірошниченко, яка навчається в Сучавському університеті імені Штефана Маре (Румунія).

У роботі конференції взяли участь представники закордонних університетів-партнерів із 5 іноземних держав, науковці з різних університетів України.

Свої доповіді представили:

Ольга Комеліна, д.е.н., професор (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), яка презентувала доповідь про трансформаційні процеси в управлінні організацією в умовах екстремальних екзогенних викликів.

Світлана Коляденко, д.е.н., професор (Вінницький національний аграрний університет), яка виступила із доповіддю про цифрову трансформацію логістичних бізнес-процесів у агромоніторингу.

Лариса Жукова, д.е.н., доцент (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), яка розповіла присутнім про інституційну архітектоніку інновацій в інформаційно-комунікаційних технологіях управління.

Лариса Тєшева, д.е.н., доцент (Харківській національний університет імені В.Н. Каразіна), яка представила доповідь про європейський зелений курс як дорожню карту майбутнього сталого розвитку України.

Ірина Крамаренко, д.е.н., професор, професор кафедри менеджменту (Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова), яка доповіла про управління водними ресурсами південного регіону України в умовах воєнного стану.

Марина Корсунська, аспірантка (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), яка презентувала результати свого дослідження щодо управління креативним потенціалом підприємства в умовах інноваційних викликів.

Світлана Свідерська, аспірантка кафедри менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) презентувала доповідь на тему: «Use of digital tools in the process of generating ideas for bringing new products to market». Доповідь викликала дискусію серед присутніх, оскільки впровадження AI має свої як переваги, так і ризики, що стосуються захисту авторських прав та інтелектуальної власності, вимагають чіткого контролю з боку держави та створення відповідного правового поля.

Аліна Чайкіна, к.е.н., доцент (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), яка презентувала проєкт Еразмус+ Модуль Жан Моне за темою: «Формування стратегії розвитку особистості в цифровому освітньому просторі: Україна-ЄС».

До участі в конференції завжди залучаються і практики менеджменту, зокрема із доповіддю виступила Юлія Передерій, територіальний менеджер компанії ТОВ «ДЦ Україна», яка розповіла про чинники, які відіграють значну роль у становленні та функціонуванні культури організації та поділилась власним практичним досвідом роботи.

Після пленарного засідання учасники конференції продовжили роботу у секціях.

Підсумовуючи результати проведеної конференції учасниками відзначено, що вона сприяє об’єднанню науковців, молодих вчених, аспірантів, здобувачів освіти, представників бізнесу та влади, обміну науковим та практичним досвідом, позитивній синергічній взаємодії усіх стейкголдерів щодо вирішення актуальних економічних та управлінських завдань.

Детальніше: https://nupp.edu.ua/news/ucheni-obgovorili-investitsiyni-mekhanizmi-rozvitku-yekonomiki-v-umovakh-evrointegratsii.html

15 червня 2023 року науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту і логістики разом із здобувачами освіти спеціальності 073 Менеджмент взяли участь у щорічній Міжнародній науково-практичній Інтернет-конференції «Сталий розвиток: виклики та загрози в умовах сучасних реалій».

До організаційного комітету конференції увійшли д.е.н., професор, завідувач кафедри менеджменту і логістики Володимир  Гришко; к.е.н., доцентка, доцентка кафедри менеджменту і логістики Алла Глєбова.

З привітаннями виступили учасник довгострокової програми академічної мобільності Erasmus+ Університету Гренландії (Ілісіматусарфік) к.т.н., доцент кафедри менеджменту і логістики  Володимир Биба та студентка Наталія Ващенко учасниця програми академічної мобільності Erasmus+ Інститут транспорту і зв’язку (TSI – Transport and Telecommunications Institute, Латвія).

Кандидатка економічних наук, доцентка, доцентка кафедри менеджменту і логістики Аліна Чайкіна розповіла про міжнародний досвід академічної мобільності та наукового співробітництва між Національним університетом «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та Університетом прикладних наук «АВАНС».

Науковці та фахівці-практики з різних куточків країни обговорили проблеми сталого розвитку суб’єктів господарювання та держави в умовах сучасних реалій, надали практичні поради для зміцнення фінансової безпеки та розвитку промислового виробництва України у повоєнний період.

Результати науково-дослідної роботи студентів менеджерів та науково-педагогічних працівників кафедри менеджменту і логістики оприлюднені на конференції (Секція 1. Теорія та практика співпраці влади, менеджменту підприємства та громадських інституцій у контексті цілей сталого розвитку).

Детальніше: https://nupp.edu.ua/news/vcheni-yekonomisti-proanalizuvali-vikliki-y-zagrozi-stalogo-rozvitku-v-umovakh-suchasnikh-realiy.html

Кафедра має багаторічні традиції щодо проведення міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні інноваційно-інвестиційні механізми розвитку національної економіки в умовах євроінтеграції», що значно розширює коло партнерів кафедри серед ЗВО України, так і краї Європейського Союзу.

03 листопада 2022 року кафедрою менеджменту і логістики на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» була проведена IX Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція «Сучасні інноваційно-інвестиційні механізми розвитку національної економіки в умовах євроінтеграції». Конференція була присвячена актуальним питанням інновацій в умовах екстремальних екзогенних викликів та завдань України в системі європейських координат, інноваційних технологій менеджменту сталого розвитку економіки за умов діджиталізації та інформаційним технологіям у вищій освіті.

У конференції взяли участь науковці з різних країн світу (США, Бразилії, Польщі, Молдови та ін.), представники підприємств та організацій, молоді вчені, аспіранти, студенти. Загалом в конференції взяли участь 129 учасників, серед них: 18 докторів наук, 33 кандидати наук, 9 аспірантів та 69 здобувачів вищої освіти.

Підводячи підсумки конференції, вчені та науковці – практики з різних куточків світу домовилися про подальшу науково – освітню співпрацю у сфері реалізації спільних наукових проєктів і публікацій.

Детальніше

28 жовтня 2021 науково-педагогічними працівниками кафедри менеджменту і логістики була проведена VІІI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція «Сучасні інноваційно-інвестиційні механізми розвитку національної економіки в умовах євроінтеграції». Напрями роботи конференції: Інноваційна трансформація економіки та бізнесу: вітчизняний й європейський досвід; Сучасні технології менеджменту в умовах діджиталізації економіки; Інноваційні та інформаційні технології у вищій освіті: сучасні реалії та перспективи; Логістичний потенціал України та перспективи його розвитку в умовах євроінтеграції.

Науковці з різних країн світу, представники підприємств та організацій, молоді вчені, аспіранти, студенти мали можливість обмінятись результатами наукових досліджень, практичними напрацюваннями та цікавими ідеями.

Детальніше

29 жовтня 2020 року кафедра менеджменту і логістики провела VІІ Міжнародну науково-практичну Інтернет-конференцію «Сучасні інноваційно-інвестиційні механізми розвитку національної економіки в умовах євроінтеграції», яка присвячена 90-річчю Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (у форматі ZOOM-конференції).

У роботі конференції взяли участь члени організаційного комітету Сівіцька С.П., проректор з наукової та міжнародної роботи та Черниш І.В., директор навчально-наукового інституту фінансів, економіки та менеджменту Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Учасники конференції обговорили питання діджиталізації та інноваційної трансформації економіки та бізнесу, інноваційні механізми адаптації системи управління та адміністрування до європейських стандартів, інноваційні та інформаційні технології у вищій освіті (сучасні реалії та перспективи), логістичні підходи до управління інноваційно-інвестиційним розвитком підприємств.

Із привітальним словом виступила Черниш Ірина Володимирівна, доктор економічних наук, доцент, директор навчально-наукового інституту фінансів, економіки та менеджменту Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Комеліна Ольга Володимирівна, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри менеджменту і логістики Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (модератор конференції) у виступі підкреслила актуальність теми, її теоретичну та прикладну спрямованість. У роботі конференції взяли участь більше 110 представників іноземних держав, різних регіонів України, державних та недержавних установ, доктори, кандидати наук, здобувачі вищої освіти та аспіранти.

Із цікавою доповіддю про Проект Проміс та напрями його діяльності виступила Дудка Ірина Анатоліївна – регіональний координатор в Полтавській області Проекту Проміс.

До обговорення проблематики конференції та освітньої компоненти інноваційного розвитку в умовах глобальних викликів приєдналась Гуменна Олександра Віталіївна, декан факультету економічних наук Національного університету «Києво-Могилянська Академія», к.е.н., доцент.

Шиян Дмитро Вікторович, д.е.н., професор кафедри економіки підприємства та менеджменту (Харківський національний економічний університет ім. Семена Кузнеця) представив результати свого дослідження щодо інноваційної складової при виробництві соняшнику, яка викликала наукову дискусію та підтвердила актуальність інновацій у сільському господарстві.

Смутчак Зінаїда Василівна, д.е.н., доцент, завідувач кафедри менеджменту та економіки (Льотна академія Національного авіаційного університету) доповіла про основні тенденції розвитку сучасного ринку праці, посилення міграційних процесів і необхідність всебічної підтримки держави щодо покращення ситуації на ринку праці в України.

 

Пішеніна Тетяна Іллівна, д.е.н., завідувач кафедрою менеджменту (Київський інститут бізнесу та технологій) актуалізувала необхідність аналізу сучасних професій та виявлення нових напрямів підготовки кваліфікованих фахівців.

Д.е.н, доцент, професор кафедри педагогіки, психології та менеджменту БІНПО, Горошкова Лідія Анатоліївна, розповіла учасникам конференції про економіко-математичне моделювання параметрів децентралізації на субрегіональному рівні (на прикладі Запорізької та Херсонської областей).

Одним із цікавих виступів була презентація міжнародного досвіду участі у грантових програмах та міжнародному стажуванні Самойлик Юлії Василівни, д.е.н., професора (Полтавська державна аграрна академія). Також нею було запропоновано перспективи розвитку маркетингу освітніх послуг, заснованого на CRM-технологіях.

Про новітні тенденції розвитку в епоху цифрових технологій розказав Плужник Андрій Васильович, старший викладач кафедри менеджменту і логістики (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»)

Кожен учасник конференції мав змогу обмінятись своїми напрацюваннями, взяти участь у фаховій дискусії, визначити ключові орієнтири інноваційно-інвестиційного розвитку країни в умовах євроінтеграції та обговорити новітні підходи до освітнього процесу в сучасних реаліях як у пленарному, так і секційних засіданнях.

За результатами заходу було прийнято резолюцію конференції. Зазначено, що в умовах динамічного розвитку країн світу і все глибшого впливу інновацій на повсякденне життя кожної особистості та суспільства невідкладним є впровадження нових інноваційно-інвестиційних механізмів розвитку національної економіки, регіонів та бізнесу в умовах посилення викликів середовища на основі широкого впровадження інформаційних технологій, інтелектуалізації людського капіталу, сприяння становленню менталітету творчого, ефективного та раціонального бізнесу. Це потребує вивчення передового зарубіжного та вітчизняного досвіду та подальшого розвитку міжнародних контактів, обміну відкритою інформацією, публікацією аналітичних матеріалів із зазначеного напряму.

Кафедра менеджменту і логістики Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» дякує усім за участь в конференції та бажає нових наукових та практичних звершень!

Науково-дослідницька діяльність кафедри спрямована на комплексне дослідження господарської діяльності підприємств Полтавського та інших регіонів України, містить конкретні пропозиції щодо вдосконалення організаційно-економічних важелів їх розвитку, рекомендації щодо вибору та обґрунтуванню інноваційно-інвестиційних проектів, підвищення конкурентоспроможності вітчизняного товаровиробника, країни та сталого розвитку суспільства в цілому.

Вагомим показником результативності наукової роботи науково- педагогічних працівників кафедри є участь, організація та проведення Міжнародних науково-практичних конференцій із залученням студентів та широкого кола науковців і практиків із України, Польщі, Латвії, Білорусі, Казахстану, Словаччини, Болгарії тощо.

З 2012 року кафедра займається розробленням інноваційної проблематики розвитку національної економіки, а також вдосконаленням систем управління підприємствами.

Значним надбанням кафедри є щорічний випуск монографій. В цьому контексті слід відмітити суттєве підвищення публікаційної активності співробітників кафедри за кордоном, що розширює читацьку аудиторію.

Це дозволило збільшити показники кількості цитувань у виданнях, які входять до міжнародних наукометричних баз даних.

Наскрізною науковою темою, яка сьогодні об’єднує зусилля науково-педагогічних працівників кафедри і здобувачів вищої освіти, є «Менеджмент в умовах глобальних викликів  і сучасних реалій»  (№ д.р. 0123U102795, керівники: к.е.н., доц. Глєбова А.О., д.е.н., проф. Гришко В.В., термін виконання: 2023 – 2027 рр.).

Розвиток сучасних економічних систем супроводжується глобальними викликами (пандемією COVID-19, повномасштабним військовим вторгненням в Україну, глобалізацією, цифровізацією тощо), які мають суттєвий вплив на менеджмент і обумовлюють потребу у розкритті суперечностей впливу цих процесів на їх адміністрування. Тенденції соціально-економічного розвитку України в умовах воєнного стану свідчать про проблему обмеженості фінансових ресурсів та їх високу вартість, радикального переформатування логістики та логістичних ланцюгів, зростання вартості всіх ресурсів, необхідності впровадження системи антикризового управління, зростання ролі безпекових заходів, постійного управління змінами та потребу у здійсненні оптимізації всіх процесів на основі цифрових рішень, розвитку системи штучного інтелекту, дистанційної освіти та дистанційних технологій роботи, електронного врядування тощо. Все це, в сукупності впливає на процес адміністрування на всіх рівнях управління у соціально-економічних системах будь[1]якої форми власності. І потребує вивчення впливу цих глобальних викликів на менеджмент сучасних соціально-економічних систем, узагальнення теоретичних та практичних здобутків щодо адміністрування, що дозволить забезпечити їх сталий розвиток. Систематизація успішних практик управління та адміністрування в умовах глобальних викликів і сучасних реалій, зокрема розвиток корпоративної соціальної відповідальності. Отримані результати дозволять поглибити теоретико-практичні аспекти управління сучасними соціально-економічними системами на основі реалізації стратегії сталого розвитку України на період до 2030 року.

Кафедра завершила роботу над науковою темою «Адаптація системи управління до викликів середовища» (№ д.р. 0116U002880, керівник: д.е.н., проф. Гришко В.В., термін виконання: 2016 – 2021 рр.).

Мета науково-дослідної роботи: обґрунтування теоретичних засад та розробка методичних і практичних пропозицій щодо розвитку ринково-адаптованого механізму управління соціально-економічним розвитком.

Предмет дослідження: теоретичні, методологічні та прикладні засади адаптації систем управління до викликів середовища. Об'єкт дослідження: процес управління соціально-економічним розвитком в умовах зміни середовища.

Тема виконуються під керівництвом доктора економічних наук, професора, Заслуженого економіста України Гришка Володимира Васильовича. У 2015-2021 рр. за результатами роботи над темою було підготовлено значна кількість публікацій, проведено науково-практичні конференції, круглі столи, семінари.

Анотація теми: У сучасних умовах господарювання актуалізується дослідження внутрішніх та зовнішніх чинників, що на макро-, мезо- та макрорівнях впливають на розвиток систем управління. При цьому виникає проблема адаптації існуючих систем управління до динаміки цих чинників. Дослідження систем управління на мікро-, мезо- та макрорівнях та розроблення механізмів їх адаптації до викликів середовища є актуальним та відповідає сучасним завданням розвитку України.

Цінність науково-практичних досліджень кафедри менеджменту і логістики визнано на рівні:

  • міста Полтава – у контексті розроблення Плану реалізації Стратегії економічного розвитку Полтави щодо системи моніторингу та диспетчеризації транспортних засобів спільно з міськвиконкомом. Окрім цього усі викладачів кафедри пройшли стажування на місцевих підприємствах, залучення до виконання з орієнтацією до їх залучення у госпдоговірної роботи та процесу комерціалізації їх наукових здобутків;
  • на рівні Полтавської області – в контексті програми розвитку малого та середнього підприємництва від кафедри менеджменту і логістики спільно з Департаментом економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА розробляються програми розвитку інфраструктури малого та середнього підприємництва; підготовки кадрів; підтримки програм зайнятості; сприяння розвитку підприємницької ініціативи у незайнятого населення; розвитку молодіжного підприємництва; впровадження інновацій та підвищення конкурентоспроможності продукції тощо.
  • міжнародному (за результатами закордонних стажувань у закладах вищої освіти професора Ольги Комеліної – у Франції, доцента Олени Христенко – у Польщі, доцентів Ірини Амеліної та Марії Гунченко – у Чехії, д.е.н, доцента Людмили Болдирєвої, Марії Гунченко, Олександра Марченка – у Молдові.

РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ ТЕМИ
«АДАПТАЦІЯ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ ДО ВИКЛИКІВ СЕРЕДОВИЩА»

(виконання: 2016 – 2021 рр.)

Роки

2016

2017

2018

2019

2020

Фінансування, тис. грн.

із загального фонду д/б

0

0

0

0

0

госпдоговірні роботи

3,2

55,5

44,05

46,38

46,00

Організаційні внески на проведення наукових заходів

30,55

30,0

42,39

38,26

29,55

ВСЬОГО

33,75

85,5

86,44

84,64

75,55

Видавнича діяльність

монографії

1+4с

11к

1+5к

3

навчальні посібники та підручники

3

2

1

2+3с

1

фахові статті:

39

33

30

23

16

в іноземних виданнях

12

14

21

25

20

в МНБД

32

29

21

29

23

Scopus

WebofScience

1

1

3+5с

2

0

0

6

Винахідницька діяльність

охоронні документи

0

0

0

16

19

ЗАПРОШУЄМО ДО СПІВПРАЦІ!

Безкоштовний ОНЛАЙН семінар-тренінг «Формування ефективної системи управління командою інвестиційного проєкту. Планування та прогнозування потреб у персоналі проекту. Підвищення кваліфікації та перекваліфікації працівників на етапі розвитку команди проекту».

Захід проводиться на базі Молодіжного бізнес-інкубатора Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (у рамках централізованих заходів Комплексної програми розвитку малого та середнього підприємництва у Полтавській області на 2017–2020 р.р.)

Якщо Ви плануєте започаткувати власний бізнес та побудувати ефективну модель управління командою власного інвестиційного проекту, то цей тренінг саме для Вас! Ви дізнаєтеся:

  • як сформувати команду інвестиційного проєкту;
  • як досягти згуртованості в цій команді?
  • як ефективно розподілити повноваження та відповідальність?
  • як цю команду надихати, розвивати та вдосконалювати?
  • як забезпечити максимальну реалізацію кожного члена команди?

Реєструйтеся за посиланням та отримайте на електрону пошту доступ до повної програми тренінгу, адже він триватиме цілий день, з 10.00 до 17.00. Ви можете бути присутніми як на тренінгу в цілому, так і на його окремих подіях.