Спеціалізована вчена рада Д44.052.02
Разові спеціалізовані вчені ради
Експеримент з присудження ступеня доктора філософії
Спеціалізована вчена рада Д44.052.02 з правом прийняття до захисту докторських (кандидатських) дисертацій зі спеціальностей 05.23.01 – будівельні конструкції, будівлі та споруди, 05.23.02 – основи та фундаменти при Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка.
Спеціалізована вчена рада Д44.052.02 функціонує з 1991 року та здійснює свою роботу відповідно до «Порядку присудження наукових ступенів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. № 567 (зі змінами та доповненнями), та згідно з «Положення про спеціалізовану вчену раду», затвердженого Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14 вересня 2011р. N 1059 (зі змінами та доповненнями).
Протягом 1991 – 2020 рр. зі спеціальностей 05.23.01 – будівельні конструкції, будівлі та споруди; 05.23.02 – основи та фундаменти в раді успішно захищено 23 докторських та 211 кандидатські дисертаційні роботи науковцями Полтавської, Харківської, Черкаської, Одеської, Львівської, Рівненської, Донецької, Сумської й Волинської областей. Рада проводить політику інтеграції, в ній захистили свої наукові праці науковці Марокко, В’єтнаму, Сирії, Нігерії, Судану та Бангладеш.
Невід’ємною складовою й гарантією якості підготовки наукових кадрів в університеті є високий рівень наукової діяльності. В Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» активно працюють 4 наукові школи, пов’язані з будівництвом, зокрема зі спеціальності 05.23.01– будівельні конструкції, будівлі та споруди функціонує:
– наукова школа академіка Інженерної академії України д.т.н., професора, Лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Стороженка Л.І. з проблем дослідження напружено-деформованого стану комплексних сталезалізобетонних конструкцій у промислових та цивільних будівлях і спорудах, створення нових типів сталезалізобетонних конструкцій, розроблення нормативних документів щодо сталезалізобетонних конструкцій;
– наукова школа д.т.н., професора Лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Пічугіна С.Ф. з проблем надійності будівель і споруд;
– наукова школа д.т.н., професора Павлікова А.М. з проблем дослідження та проектування залізобетонних конструкцій, що зазнають складних навантажень.
Зі спеціальності 05.23.02 – основи та фундаменти функціонує наукова школа академіка, члена-кореспондента Міжнародної інженерної академії, лауреата премії імені академіка М.С. Будникова, д.т.н., професора Зоценка М.Л. із проблем фундаментобудування у складних інженерно-геологічних умовах, удосконалення методів посилення та проектування фундаментів при реконструкції.
Діяльність цих наукових шкіл спрямовано на розв’язання актуальних проблем, пов’язаних із будівництвом та реконструкцією несучих та огороджувальних конструкцій і фундаментів будівель. Розробляються нові типи будівельних конструкцій та фундаментів і методи їх розрахунку. Результати досліджень упроваджуються в будівництво та в ДБН, що розробляються в Україні. Прикладні дослідження фінансуються госпдоговорами та держбюджетними темами: «Розрахунок тріщиностійкості косозігнутих залізобетонних таврових елементів (№0104U000319)», «Дослідження напружено-деформованого стану залізобетонних елементів і конструкцій, що працюють на косе позацентрове стиснення і косий згин, удосконалення методів їх розрахунку та розробка схем раціонального армування (№0101U002074)», «Прогресивні залізобетонні конструкції з армуванням прокатними профілями (№0109U001521)», «Дослідження об’ємного напружено-деформованого стану елементів зі стальних труб, заповнених бетоном при складних навантаженнях (№196U006060)», «Оцінювання надійності й ризиків несучих та огороджуючи будівельних конструкцій (№0111U000839)», «Високоефективні будівлі, комплексні конструкції й екологічні технології в промисловому та цивільному будівництві (№0112U002320)», «Напружено-деформований стан і міцність сталезалізобетонних безбалкових та часторебристих перекриттів (№0110U003101)», «Оцінювання надійності й ризиків несучих та огороджуючих будівельних конструкцій (№0111U000839)», «Регулювання надійністю та ризиками будівельних конструкцій (№0113U000382)», «Високоефективні сталезалізобетонні несучі конструкції каркасів багатоповерхових будівель (№0115U002418)», «Конструктивна і теплова надійність несучих і огороджувальних комплексних конструкцій (№0115U002417)», «Ресурсоекономні технології відновлення й реконструкції житлових, громадських і виробничих будівель та захисних споруд цивільної оборони (№0116U002567)», «Високоефективні сталезалізобетонні каркаси одноповерхових будівель універсального призначення (№0117U003085)», «Ефективні конструктивно-технологічні рішення об’єктів транспортування та зберігання нафти і нафтопродуктів у складних інженерно-геологічних умовах (№0117U003086)», «Комплексні конструктивні рішення забезпечення енергоефективності громадських будівель в умовах євроінтеграції (№0118U001097)».
Визначним на рівні держави стала участь представників наукових шкіл у складі авторського колективу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», що отримав у 2012 році Державну премію України в галузі науки і техніки за наукову роботу «Високоефективні технології та комплексні конструкції в промисловому й цивільному будівництві».
Результатами наукових досліджень стала участь у розробленні Державних норм України «Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція будівель», «Конструкції будинків і споруд. Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Вимоги до проектування, улаштування та експлуатації», «Навантаження і впливи», «Бетонні та залізобетонні конструкції», «Металеві конструкції», Державних стандартів України «Будинки і споруди. Метод визначення питомих тепловитрат на опалення будинків», «Конструкції будинків і споруд. Методи визначення показників повітропроникності огороджувальних конструкції і їх елементів у лабораторних умовах», «Будівельна кліматологія. Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожеж», «Конструкції будівель і споруд. Сталезалізобетонні конструкції» тощо.
В університеті здійснюється підготовка аспірантів та докторантів за спеціальностями 05.23.01 та 05.23.02, а з 2016 року ведеться підготовка здобувачів вищої освіти на ІІІ освітньо – науковому та науковому рівнях зі спеціальностіi 192. – «Будівництво та цивільна інженерія» Понад 20 науковців Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка й інших закладів вищої освіти готують до розгляду дисертації у 2020 – 2022 роках за вищеназваними спеціальностями.
З 1997 р. у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» видається «Збірник наукових праць (галузеве машинобудування, будівництво)» – затверджений як фахове видання, з 2014 року здійснюється індексування у міжнародних наукометричних базах, зокрема: Index Copernicus, Cross Ref, DOAJ та ін.
Робота спеціалізованої вченої ради сприяє забезпеченню підготовки та висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів як у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», так і в інших закладах вищої освіти Полтавщини, що створює умови для підвищення якості підготовки фахівців у ЗВО.