Ґендерний центр Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» отримав свідоцтво на реєстрацію авторського права на матеріали, розробки та нормативно-правову базу Центру, затверджене Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій. Даний проєкт став можливим завдяки успішній реалізації Меморандуму про науково-освітню співпрацю та парнерство Полтавської політехніки з Територіальним управлінням Служби судової охорони у Полтавській області, Українською асоціацією представниць правоохоронних органів та Управлінням патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в Полтавській області.
Нагадаємо, 30 березня 2023 року відбулася урочиста презентація першого в області Ґендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», яка поклала початок діяльності Центру для впровадження системного підходу до реалізації державної політики забезпечення ґендерної рівності, рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства, подоланню стереотипів «жіночих» та «чоловічих» професій, а також професійній реалізації захисників, захисниць і внутрішньо переміщених осіб.
Авторами проєкту стали Олена Дубинка, провідний юрисконсульт Юридичної служби Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та Катерина Григоренко, співробітниця Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, які поділилися приємними враженнями та подальшими професійними планами.
«Буквально вчора, 8 травня, ми отримали надзвичайно приємну звістку від Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій. Відтепер всі інформаційні матеріали, розробки та нормативно - правова база Ґендерного центру вважаються інтелектуальною власністю та перебувають під захистом чинного законодавства.
Для тренерського колективу Ґендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» отримання авторського свідоцтва – це нова сходинка спільної професійної діяльності, спрямованої на ефективне впровадження ґендерної рівності на Полтавщині. Довгоочікуваний документ став результатом плідної роботи над розробкою та вдосконаленням власних матеріалів, програм та ідей, що допоможуть в реалізації подальших спільних проєктів», - прокоментувала співавторка проєкту Олена Дубинка.
До спільної проєктної діяльності активно долучилася вся тренерська команда Ґендерного центру Полтавської політехніки – крім авторок проєкту, над розробкою інформаційних матеріалів та освітніх програм активно попрацювали досвідчена тренерка, членкиня правління Української асоціації представниць правоохоронних органів, начальниця сектору забезпечення діяльності управління патрульної поліції у Полтавській області Департаменту патрульної поліції Наталія Новікова та тренер, співробітник Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області Геворг Геворгян.
Відзначимо, Ґендерний центр Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка створений у рамках освітнього проєкту Полтавщини «Професія за покликанням, а не за стереотипом» за ініціативи Полтавської політехніки та спільно з Українською асоціацією представниць правоохоронних органів (УАППО), Територіальним управлінням Служби судової охорони у Полтавській області, Управлінням патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в Полтавській області, Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області.
Центр має на меті створення освітнього простору без ґендерних стереотипів і дискримінацій, у якому люди здатні та готові не допускати, виявляти, помічати, аналізувати та реагувати своїми думками і діями на все, пов'язане з ґендерною нерівністю, ґендерними стереотипами та зменшення фактичної нерівності жінок і чоловіків у сфері освіти та життєдіяльності суспільства, забезпечення впровадження міжнародних та європейських стандартів рівності, відповідно до першого з наскрізних пріоритетів роботи Консультативної місії Європейського союзу в Україні «Права людини та гендерна рівність» та пунктів 2 та 3 Мандату Консультативної місії Європейського союзу в Україні.
Серед цільових груп проєкту - науково-педагогічні працівники, педагогічні працівники, учні, студенти, захисники, захисниці та члени їх родин, внутрішньо переміщені особи, особи, які постраждали від воєнних дій, правоохоронні органи, співробітники Служби судової охорони.
Проєкт спрямований на реалізацію наступних цілей:
1.Реалізація спільних дій щодо захисту та дотримання прав і свобод людини на основі принципів рівності та недискримінації для всіх жінок і чоловіків, хлопців та дівчат, відповідно до першого з наскрізних пріоритетів роботи Консультативної місії Європейського союзу в Україні «Права людини та гендерна рівність» (упродовж 2023 року з можливістю продовження на постійній основі на базі створеного Ґендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»;
2. Консолідація дій центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів, міжнародних організацій, соціальних партнерів, громадських об’єднань, інших представників та представниць громадянського суспільства, закладів, установ та організацій різних сфер, приватного сектору тощо для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків для сталого розвитку держави у всіх сферах;
3. Створення сучасного освітнього середовища для подальшого професійного розвитку та самореалізації учасників та учасниць освітнього процесу, в якому створені умови для реалізації рівних прав та можливостей незалежно від статі та інших ознак відповідно до Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», відповідно до пункту 1 Мандату Консультативної місії Європейського союзу в Україні;
4. Підвищення рівня гендерної грамотності педагогічних працівників області;
5. Подолання гендерних стереотипів у дітей та підлітків щодо вибору майбутньої професії;
6. Створення ґендерно чутливого освітнього середовища у закладах освіти Полтавщини.
7. Реалізація спільних дій щодо надання консультацій особам, які постраждали від воєнних дій та потребують підтримки, в тому числі внутрішньо переміщеним особам, захисникам, захисницям, та членам їх родин з питань правової та психологічної підтримки, проведення реабілітаційних заходів, надання консультативних послуг юридичної допомоги, проведення навчань, заходів (конференцій, семінарів, тренінгів, вебінарів, майстер-класів тощо).
8. Організація та проведення заходів для здобувачів вищої освіти Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» з питань профілактики злочинності, недопущення порушень вимог законодавства та інших актуальних питань сьогодення правоохоронними органами та співробітниками Служби судової охорони, відповідно до одного з основних пріоритетів роботи Консультативної місії Європейського союзу в Україні «Безпека громад і система управління в органах поліції».
Раніше судові охоронці та поліцейські провели у політехніці тренінг з домедичної допомоги та основ безпеки, правоохоронці провели тренінг, присвячений протидії найпоширенішим гендерним стереотипам, а студенти політехніки пройшли тренінг з домедичної допомоги, який провели полтавські правоохоронці.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»