Науково-дослідницька діяльність кафедри нафтогазової інженерії та технології

 

Наукові дослідження на кафедрі нафтогазової інженерії та технологій формуються, виходячи із сучасних проблем нафтогазової галузі України. Серед нагальних завдань, що стоять перед науково-технічними спеціалістами нафтогазовидобувної галузі є підвищення коефіцієнту вилучення вуглеводнів на існуючих родовищах та освоєння нової, величезної ресурсної бази (високопарафінистої в’язкої нафти; гідратів Чорного моря; низькопроникних, заглинизованих, глибокозалягаючих карбонатних покладів). Саме на реалізацію цих науково-технічних завдань спрямована діяльність колективу кафедри нафтогазової інженерії і технологій.

Пріоритетними напрямками діяльності фахівців кафедри є робота над науково-дослідними темами:

1. Розробка технології для видобування важковидобувних вуглеводнів (бітуми, високов’язкі нафти, газові гідрати та інші) на основі фізичних та хімічних процесів (№ державної реєстрації 0120U104892, керівник: д.т.н., проф. Зезекало І.Г., термін виконання: 2020 – 2024 рр.).

Мета: дослідження фізичних та хімічних властивостей важких вуглеводнів при взаємодії з низькотемпературним каталізатором. Розробити технологію та практично надати інформацію компаніям нафтогазового комплексу для впровадження методики дослідження в видобуток важковидобувних вуглеводнів шляхом низькотемпературного крекінгу.

2. Під керівництвом д.т.н., професора Зезекала І.Г. проводиться наукова робота за такими напрямками:

  • Інтенсифікація видобутку вуглеводнів зі слабопроникних колекторів таких, як: низькопроникні, заглинизовані, глибокозалягаючі карбонатні поклади та пісковики, та покладів високов’язких смолисто-парафінистих нафт і природних бітумів.

В Україні зазначені поклади мають колосальні ресурси, але поки не розробляються, тому їх розробка є актуальною задачею сьогодення і майбутнього.

  • Вирішення проблеми обводнення свердловини шляхом прогнозування даного процесу і пошуку найбільш ефективних хімічних композицій та технологій при максимальному врахуванні фізики пласта, термобаричних умов і рівня їх обводнення.

Особливо важливим є впровадження ранньої діагностики обводнення та технологій його попередження.

  • Гідратоутворення, його попередження та видобуток газу із покладів газових гідратів.

На сьогодні створено і продовжує удосконалюватись лабораторна база досліджень процесів гідратоутворення в системах збору і підготовки нафтогазопромислової продукції, розроблено методику оцінки ефективності інгібіторів гідратоутврення, ведеться пошук альтернативи метанолу на основі сумішей інгібіторів термодинамічної і кінетичної дії. Також вивчаються концепції відмови від інгібіторів, шляхом організації гарантованого виведення газогідрату за межі проблемної зони, в тому числі використання самого газогідрату у якості адсорбенту у системах підготовки газу для зниження точок роси, як по воді, так і вуглеводнях.

Розробляються оригінальні енергоефективні, і прийнятні для сучасного рівня техніки технології видобутку гідратів Чорного моря, а також їх транспортування і зберігання в наземних сховищах без прив’язки до газотранспортної системи.

  • Вивчаються проблем корозії нафтогазопромислового обладнання; відкладів солей, парафінів і смол; руйнування нестійких колекторів; розробляються рекомендації і технологічні рішення для їх запобігання, або мінімізації в кожному конкретному випадку.

3. Розроблення технологій та їх застосування для моделювання фільтраційних процесів у нафтогазоносних пластах (керівник д.т.н., професор Лубков М.В, професор Цвєтковіч Б.).

1.1. Виконання науково-дослідних та госпдоговірних робіт

Участь НПП кафедри у виконаннні науково- дослідних робіт:

1. «Дослідження впливу термодинамічних параметрів фазових переходів у системах із газовими гідратами на ефективність газогідратних технологій» державний реєстраційний номер 0115U002420, виконання у 2015 - 2017 рр., науковий керівник – д.т.н., проф. Зоценко М.Л. Обсяг коштів, виділених на виконання НДР (згідно з запитом / фактичний) 1200 / 588,714 тис. грн.

2. «Ефективні конструктивно-технологічні рішення об’єктів транспортування та зберігання нафти і нафтопродуктів у складних інженерно-геологічних умовах» номер державної реєстрації: 0117U003086 (99/17) виконання у 2017-2018 рр., науковий керівник – д.т.н., проф. Винников Ю.Л. Обсяг коштів, виділених на виконання НДР (згідно з запитом / фактичний) 392/462 тис. грн.

3. НДР МОН України «Розробка автоматизованої робототехнічної платформи для розмінування, розвідки та виконання бойових завдань» (НР №105/24, державний реєстраційний номер 0124U000621), виконання 2024-2025 рр. (разом з кафедрою автоматики, електроніки та телекомунікацій)

У лабораторіях кафедри для підприємств нафтогазової галузі виконують роботи, використовуючи зарубіжне та вітчизняне обладнання, що пройшло відповідну сертифікацію та акредитацію відповідно до вимог ДСТУ ISO 10012:2005:

  1. Аналіз газу, нафти, пластових та поверхневих вод.
  2. Аналіз бурових і тампонажних розчинів.
  3. Аналіз ґрунтів і будівельних матеріалів.
  4. Наукове обґрунтування геологорозвідувальних робіт на нафту і газ.
  5. Складання геологічних проєктів на розробку та проєктів на облаштування родовищ.
  6. Контроль відповідності проведення бурових та видобувних робіт.
  7. Оцінка запасів та ресурсів, нафти і газу, будівельних матеріалів.
  8. Рекомендації щодо відновлення свердловин.
  9. Оформлення паспортів на водні свердловини.
  10. Оформлення пакетів документів на отримання спецдозволів.
  11. Інженерно-геологічні вишукування на об’єктах будівництва, буріння та видобування.
  12. Заміри викидів в атмосферне повітря.
  13. Інвентаризація та паспортизація відходів.
  14. Проведення моніторингу стану навколишнього середовища на об’єктах буріння та видобутку, селищ з побудовою спостережної сітки.
  15. Радіологічний контроль.
  16. Розробка проєктів ОВД.
  17. Топогеодезичні роботи.

Перелік виконаних госпдоговірних робіт працівниками кафедри

2020

    • Проведення консультації з розроблення методики запобігання гідратосмолопарафінових утворень у нафтових свердловинах, договір №0161/20, замовник - ТОВ «АльмаГруп», м.Кременчук, 16,2 тис.грн.;
    • Проведення консультації з аналізу обладнання і методів попередження утворення гідратів природних газів, договір № 0162/20, замовник - ТОВ «АльмаГруп», м.Кременчук, 18 тис.грн.;
    • Проведення консультації з аналізу можливих сервісів для буріння горизонтальних свердловин, договір №0163/20, замовник - ТОВ «АльмаГруп», м.Кременчук, 12,6 тис.грн.;
    • Проведення консультації з методики аналізу техніко-економічної оцінки гідравлічного розриву пласта, договір № 0164/20, замовник - ТОВ «НДП «Геологіка», м.Полтава, 13,5 тис.грн.;
    • Розроблення технології видобування в’язких нафт і бітуму із покладів бітумінозних пісків, договір № 0172/20, замовник - ТОВ «НДП «Геологіка», м.Полтава, 34 тис.грн.;
    • Лабораторні дослідження параметрів технологічних рідин для буріння карбонатних гірських порід, договір № 0170/20, замовник - ТОВ «НДП «Геологіка», м.Полтава, 10 тис.грн.;
    • Проведення випробувань крохмалю за стандартом АРІ13А з визначення показників віскозиметра при 600 об/хв і фільтрації на фільтр-пресі АРІ, договір № 0047/20, замовник – ТОВ «ГАЗТРАНСІНВЕСТ», Луганська обл., м. Лисичанськ, 4 тис.грн.;
    • Випробування модифікованого полісахариду Polysal, карбоксиметилцелюлози низьков’язкої СМС LV, поліаніонної целюлози низьков’язкої PAC LV або їх еквівалентів з визначення показників віскозиметра при 600 об/хв, в’язкості і фільтрації на фільтр-пресі АРІ, договір № 0214/20, замовник – ТОВ «НВП «Оргсинтез», Луганська обл., м. Лисичанськ, 12 тис.грн.;

2022

    • Виконання аналізів проб водних розчинів, які будуть відбиратись у процесі експлуатації свердловин № 1 і № 407 Затуринського родовища бішофіту, договір № 14/01, замовник – ТОВ  «Фірма «Мінерал», м.Полтава, 36 тис.грн.

2023

    • Дослідження розподілу метанолу по технологічних потоках установок низькотемпературної сепарації газу, договір № 0099/23, замовник – ТОВ  «УКРГАЗПРОЕКТ», м.Полтава, 20 тис.грн.
    • Виконання аналізів проб водних розчинів, які будуть відбиратися у процесі експлуатації свердловин №1 та №407 Затуринського родовища бішофіту, договір № 0002/23, замовник – ТОВ  «Фірма «Мінерал», м.Полтава, 40 тис.грн.

2024

    • Оцінювання технічного стану насосного обладнання для перекачування (зливання і наливання) світлих нафтопродуктів (пального) з залізничних цистерн, договір №0095/24, замовник - ТОВ «АльмаГруп», м.Кременчук, 75 тис.грн.
    • Виконання аналізів проб водних розчинів, які будуть відбиратися у процесі експлуатації свердловин №1 та №407 Затуринського родовища бішофіту, договір № 0001/24, замовник – ТОВ  «Фірма «Мінерал», м.Полтава, 40 тис.грн.

Після певного спадання показників у 2022 році, що пов’язано з війною в Україні, у наступних 2023-2024 роках спостерігається відновлення надходжень від виконання госпдоговірних робіт.

1.2. Участь НПП кафедри у конференціях та виставках

– міжнародних наукових конференціях за кордоном:

  • 4 nd   International  Scientific  and  Technical  Internet  Conference  «Innovative  development  of resource-saving  technologies  and  sustainable  use  of  natural  resources» (Petroșani, Romania) / University of Petroșani, National University of Water and Environmental Engineering – November 12, 2021;
  • 9-й Щорічний студентський енергетичний конгрес (ASEC) 2022, Загреб (Хорватія), 7-9 березня 2022 р.;
  • SPE Technical Section – the Geothermal Technical Section (GTTS), 8 квітня 2022 р.;
  • The 31st International scientific and practical conference «MARTIAL LAW — CHALLENGES IN MODERN SCIENCE»  (April 12-13, 2022) Mysl Naukowa, Poland, Warsaw, 2022;
  • The ІV International Scientific and Practical Conference “Actual problems of practice  and science and methods of their solution”, January 31 – February 02, 2022 Milan , Italy;
  • III International Scientific and Theoretical Conferencе, May 6, 2022. Vilnius, Republic of Lithuania;
  • Conference Erasmus+ International staff week, May 9-13 2022, AGH University of Science and Technology, Krakov, Poland;
  • Scientific and pedagogical internship «Innovations in training engineering specialists in the EU higher education institutions» : Internship proceedings, April 4 – May 15, 2022. Wloclawek, Republic of Poland;
  • 5th   International  Scientific  and  Technical  Internet  Conference  «Innovative  development  of resource-saving  technologies  and  sustainable  use  of  natural  resources» (Petroșani, Romania November 11, 2022) / University of Petroșani, National University of Water and Environmental Engineering;
  • Proceedings of the 7th International scientific and practical conference. MDPC Publishing. Munich, Germany. 3-5.04.2023;
  • Scientific progress: innovations, achievements and prospects. Proceedings of the 9th International scientific and practical conference. MDPC Publishing. Munich, Germany. 29-31.05. 2023;
  • I International Scientific and Theoretical Conference «Scientific method: reality and future trends of researching», March 24, 2023; Zagreb, Croatia;
  • 6th International  Scientific  and  Technical  Internet  Conference  «Innovative  development  of resource-saving  technologies  and  sustainable  use  of  natural  resources» (Petroșani, Romania November 16, 2023);
  • Міжнародна конференція ІІ Erasmus+ International staff week (9-13 травня 2022 р.);
  • Освітній проєкт «ІННОВАЦІЇ У ВИКЛАДАННІ ТА НАВЧАННІ У ВИЩІЙ ОСВІТІ» 7 листопада - 15 грудня 2023 року. м. Білосток Польща;
  • VII International Scientific and Theoretical Conference «Theory and practice of modern science» 24.05.2024, Kraków, Republic of Poland;
  • Science and society: modern trends in a changing world. Proceedings of the 7th International scientific and practical conference. MDPC Publishing. Vienna, Austria. 2024;
  • XL International scientific and practical conference «Mechanisms of Development of the Scientific and Technical Potential of Modern Society» (September 25-27, 2024) Salzburg, Austria.

– міжнародних наукових конференціях, проведених на території України:

  • II Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Сучасні виклики і актуальні проблеми науки, освіти та виробництва: міжгалузеві диспути», м. Київ, 10 березня 2020 року;
  • XIX Міжнародна конференція «Геоінформатика: теоретичні та прикладні аспекти», 11 - 14 травня 2020 р., м. Київ;
  • The International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social, and Economic Matters (ICSF 2020), Криворізький національний університет, м. Кривий Ріг, 20 – 22 травня 2020;
  • 8th International Scientific Conference on Sustainability in Energy and Environmental Science, ІНФТУНГ, м. Івано-Франківськ, 21 - 22 жовтня 2020 року;
  • ІІ Міжнародна наукова конференція «Освіта і наука в мінливому світі», 27 - 28 березня 2020 р., м. Дніпро;
  • Газогідратні технології: світові тренди, виклики та перспективи: тези доповідей IV Міжнародної науково-технічної конференції, м. Дніпро, 11 – 13 листопада, 2020 р.;
  • Школа підземної розробки: тези доповідей ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, м.Бердянськ, 8 – 10 вересня 2020 р.;
  • International Conference on Sustainable Futures:environmental, technological, social and economic matters (ICSF 2021) Криворізький Національний університет, м.Кривий Ріг, 19-21 травень 2021;
  • 15-ї Міжнарод. наук.-практич. конф. молодих вчених, аспірантів і студентів, 23 квітня 2021 р., м. Дніпро;
  • 5th International Fuel Congress, Київ, 24-25 листопада 2021 р.;
  • Восьма міжнародна науково-практична конференція «Управління розвитком технологій». Тема: «Information technology development of educational content», 2021 р.;
  • III Міжнародна науково-практична конференція «An integrated approach to science modernization: methods, models and multidisciplinarity»,  29 квітня 2022 року, Вінниця, UKR – Відень, AUT;
  • X Міжнародна науково-технічна конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Молодь: наука та інновації», м. Дніпро, НТУ «Дніпровська політехніка»23-25 листопада 2022 р.;
  • Міжнародна науково-технічна конференція“ Матеріалознавство та технології” - Харківський національний автомобільно-дорожній університет (ХНАДУ). М.Харків 22-23 вересня 2022 р.;
  • III Міжнародна науково-практична конференція «Енергоощадні машини і технології» Київський національний університет будівництва і архітектури –м.  Київ : КНУБА, 17-19 травня 2022;
  • III Міжнародна науково-практична конференція «Science of post-industrial society: globalization and transformation processes», 22 липня 2022 р. «International Centre Corporative Management» (Відень, Австрія);
  • XVІ міжнародної науково-технічної конференції “АВІА-2023”. 18 – 20 квітня 2023 року, м.Київ;
  • ІІ Всеукраїнської науково-практичнї інтернет-конференції «Формування цифрового освітнього середовища професійного розвитку фахівців в умовах відкритого університету післядипломної освіти», ДЗВО «Університет менеджменту освіти»,  25-26 травня 2023 р., Київ;
  • Міжнародна науково-практична  конференція «Problems of Emergency Situations» Харків: Національний університет цивільного захисту України, 2023;
  • 4th International conference on sustainable futures: Environmental, technological, social and economic matters (ICSF 2023), Kryvyi Rih National University, 23 - 26 may, 2023;
  • ІІI Міжнародна науково-технічна конференція “Перспективи розвитку машинобудування та транспорту – 2023” ВНТУ – Вінниця– 1-3 червня 2023;
  • V International Conference "Essays of Mining Science and Practice", 8-10 листопада 2023 р., Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, м.Дніпро;
  • Міжнародна науково-практична конференція «Problems of Emergency Situations» Харків, 16.05.2024 р. Національний університет цивільного захисту України;
  • ICSF 2024 : 5th International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters, May 21-24 2024, Kryvyi Rih, Ukraine;
  • VІ Міжнародна конференція «Essays of Mining Science and Practice» Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова Національної академії наук України, 6-8 листопада 2024 року;
  • XXХІІ Міжнародна науково-практична конференція «ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ: НАУКА, ТЕХНІКА, ТЕХНОЛОГІЯ, ОСВІТА, ЗДОРОВ’Я» MicroCAD-2024, 22-25 травня;
  • Міжнародна науково-практична конференція Енергія, ресурси, екологія, Багатофункціональні енерго- та ресурсоефективні екологічно безпечні технології в архітектурі, будівництві та суміжних галузях економіки. Київ, 27 – 29 листопада 2024 р.;
  • ХІІI Міжнародна науково-технічна конференція «Радіотехнічні проблеми, сигнали, апарати та системи» (РТПСАС-2024), КПІ ім.Ігоря Сікорського, 27.11.2024;

– всеукраїнських наукових конференціях:

  • X Всеукраїнська конференція-школа «Сучасні проблеми наук про Землю», м.Київ, 14 - 16 квітня 2020 р.;
  • V Київська конференція «Буріння. Інтенсифікація. Екологія та охорона праці», 10 листопада 2020 р., м. Київ;
  • Восьма ювілейна міжнародна науково-технічна конференція студентів, аспірантів і молодих вчених, присвячена 20-річчю ради молодих вчених Дніпропетровської області "Молодь: наука та інновації", 26 - 27 листопада 2020 р., м. Дніпро;
  • 76-ї студентська наукова конференція Харківського національного університету будівництва та архітектури. 10 – 11 березня 2021р., м. Харків;
  • ІІI Всеукраїнська студентська науково-практична конференція “Досвід впровадження у навчальний процес сучасних комп’ютерних технологій”. - Кропивницький: ЦНТУ, 12 жовтня 2021;
  • Problems of Emergency Situations: Міжнародна науково-практична конференція . Харків: Національний університет цивільного захисту України,  2022;
  • XІІ Всеукраїнська науково- технічна конференція аспірантів та молодих вчених «Наукова весна» м.Дніпро;
  • Студентська наукова конференція Харківського національного університету будівництва та архітектури. - 08 – 09 листопада 2022 р  Харків: ХНУБА. - 2022р.;
  • 78–а студентська науково-технічна конференція «Тиждень студентської науки», НТУ  «Дніпровська політехніка», Дніпро, 24-28 квітня 2023р.;
  • 76 наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка, 14 травня – 23 травня 2024 р.;

– наукових та науково-технічні заходах, проведених на базі НУПП імені Юрія Кондратюка:

  • V міжнародний галузевий форум «Підвищення ефективності видобутку вуглеводнів на нафтогазових родовищах України», 11 березня 2020 р.;
  • VI Міжнародний галузевий форум «Видобуток. Інтенсифікація. Капітальний ремонт свердловин», 9 - 10 вересні 2020 р.;
  • VII Міжнародний галузевий форум «Підвищення ефективності видобутку вуглеводнів на нафтогазових родовищах України», 10 березня 2021 р.;
  • VII Міжнародний галузевий форум «Підвищення ефективності видобутку вуглеводнів на нафтогазових родовищах України», 10 березня 2021р.;
  • 73 наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка, 21 квітня – 13 травня 2021 р.;
  • IV  Міжнар. азербайджансько-української науково-практ. конф. “Building Innovations – 2021” Баку – Полтава, 20 – 22 травня 2021 р.;
  • VIII Міжнародний галузевий форум «Видобуток. Капітальний ремонт свердловин. Інтенсифікація», 16-17 вересня 2021 р.;
  • ІI Міжнародна науково-практичної конференції «Екологія. Довкілля. Енергозбереження», присвяченої 203-річчю Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (2-3 грудня 2021 року). Полтава;
  • PSSP-21 (Poltava Petroleum Summer School);
  • XІV Міжнародна науково-практична конференція «Академічна й
    університетська наука: результати та перспективи», 09 грудня 2021 р.;
  • 74 наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка, 17-19 травня 2022 р.;
  • XV Міжнародна науково-практична конференція «Академічна й університетська наука: результати та перспективи» 2-4-грудня 2024р.;
  • Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні рецепції світоглядно-ціннісних орієнтирів Григорія Сковороди» 2-4 грудня 2022р.;
  • І Міжнародна науково-практична конференція "Environment recovery and reconstruction: war context 2022р.;
  • Круглий стіл «ВИРОБНИЦТВО, ТЕХНОЛОГІЇ, ІНЖЕНЕРІЯ» в рамках роботи XV Міжнародної науково-практичної конференції «Академічна й університетська наука: результати та перспективи» 2-4-грудня 2022р.;
  • 5.02.2022 - Проведення І етапу Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідних робіт учнів-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук;
  • І Міжнародна науково-практична конференція  «Сучасні проблеми теплоелектроенергетики та захист довкілля» (21-22 вересня 2023 року, Полтава);
  • XVІ Міжнародна науково-практична конференція «Академічна й університетська наука: результати та перспективи», 12 – 13 грудня 2023 р.;
  • Круглий стіл «Основні тенденції розвитку нафтогазової галузі», 19.12.2023 р.;
  • 75 наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка, 02-25 травня 2023 р.;
  • Х Міжнародний галузевий форум, 6-7 вересня 2023 р.;
  • Нетворкінг, організований Центрально-Українською секцією Спілки інженерів нафтовиків (SPE) та Студентським відділенням Спілки інженерів-нафтовиків (SPE) Полтавської політехніки «Підземний ремонт нафтогазових свердловин за допомогою снаббінгових технологій» 13.06.2024р.;
  • 21 березня 2024 р. проведення в рамках FIRST INTERNATIONAL GREEN OIL&GAS FORUM SPE Student Symposium & Professional Workshop;
  • XVІI Міжнародна науково-практична конференція «Академічна й університетська наука: результати та перспективи», 12 – 13 грудня 2024 р.;
  • Круглий стіл «Основні тенденції розвитку нафтогазової галузі», 16.12.2024 р.;

– виставках:

  • Спеціалізована виставка Нафта. Газ. Сервіс 2020, м. Полтава, 11 - 12 лютого 2020 р.;
  • Виставка «Нафтогазекспо -2023» м.Київ, 17-19 жовтня 2023р.;
  • VIII Міжнародна спеціалізована виставка «НАФТОГАЗЕКСПО – 2024» м.Київ, 15-17 жовтня 2024р.

1.3. Результати наукових досліджень фахівців кафедри

монографії:

  • Корозійні руйнування підземного нафтогазового обладнання: Монографія/ Макаренко В.Д., Винников Ю.Л., Калюжний А.П., Мангура А.М., Ляшенко А.В. – Київ: НУБіП України. – 2021. – 262с.;
  • Branimir Cvetcovic Screening a Multi-fractured Horizontal Well Production and Drainage in an Unconventional Reservoir / Branimir Cvetcovic // Multiphase Flow Dynamics. ABCM Series on Mechanical Sciences and Engineering / M. Ferreira Martins et al. (eds). – Springer, 2022. – Pp.9-25.  https://doi.org/10.1007/978-3-030-93456-9_2
  • Mykhailovska Olena METHOD OF  CALCULATING THE STRESS-STRAIN STATE IF THE DEPTH WELL AND AREA AROUND THE WELL // Prospect for developing resource-saving technologies in mineral mining and processing. Multi-authored  monograph. Petrosani. Romania. 2022. – Pp. 369-669;
  • Yelchenko-Lobovska, A. S. and Lavryk, I. O. and Liashenko, A. V. and Pedchenko, L. O. and Pedchenko, M. M. (2022) BITUMEN EXTRACTION TECHNOLOGY FROM BITUMINOUS SAND DEPOSITS. Prospects for developing resource-saving technologies in mineral mining and processing: multi-authored monograph. - Petroșani, Romania : UNIVERSITAS Publishing, 2022. - PP. 308-326;                 https://doi.org/10.31713/m1112
  • Pedchenko N. M. IMPROVING THE EFFICIENCY OF THE TECHNOLOGICAL COMPLEX FOR THE DEVELOPMENT OF MARINE GAS AND GAS HYDRATE DEPOSITS / N. M. Pedchenko // Prospects for developing resource-saving technologies in mineral mining and processing : multi-authored monograph. - Petroșani, Romania : UNIVERSITAS Publishing, 2022. - PP. 396-415;  https://doi.org/10.31713/m1115
  • Experience of improving the operating realiability of drilling machines at the installation of extra deep wells in complex geological conditions / Yu. L. Vynnykov, M. O. Kharchenko, I. I. Lartseva [etc.] // Prospects for developing resource-saving technologies in mineral mining and processing: multi-authored monograph. – Petroșani, Romania: UNIVERSITAS Publishing, 2022. – PP. 670-681.https://doi.org/10.31713/m1126
  • Mykhailovska O. Theoretical basis of methods for calculating the dynamic characteristics of the bases and foundations of oil and gas complex equipment / O. Mykhailovska // Key trends of integrated innovation-driven scientific and technological development of mining regions : monograph. - Petroșani, Romania : UNIVERSITAS Publishing, 2023. - РР. 582-611. http://reposit.nupp.edu.ua/handle/PoltNTU/12042
  • Yelchenko-Lobovska A. Metodology for determining the parameters of the start of gas hydrates mass ctystallizatuion / A. Yelchenko-Lobovska, L. Pedchenko, M. Pedchenko // Key trends of integrated innovation-driven scientific and technological development of mining regions : monograph. - Petroșani, Romania : UNIVERSITAS Publishing, 2023. - PP. 326-342.   https://doi.org/10.31713/m1215      (співавторство – кафедра буріння та геології)
  • Mykhailovska O. The practice of developing electronic training courses of disciplines under martial law Higher education reforms in Ukraine: challenges, status, and prospects : Collective monograph. Riga, Latvia : Baltija Publishing, 2023. 265-294 p.  https://doi.org/10.30525/978-9934-26-360-6-12
  • Pedchenko L. Justification of the choice of pneumatic structures for the formation of ground storage facilities for the gas hydrates storage / L. Pedchenko, M. Pedchenko, N. Pedchenko // Modern forms of development of resource-saving technologies for minerals mining and processing : monograph. - Petroșani, Romania : UNIVERSITAS Publishing, 2024. - PP. 479-501.  http://ep3.nuwm.edu.ua/id/eprint/29387
  • Pedchenko L. Justification of the choice of pneumatic structures for the formation of ground storage facilities for the gas hydrates storage / L. Pedchenko, M. Pedchenko N. Pedchenko // Modern forms of development of resource-saving technologies for minerals mining and processing: monograph. - Petroșani, Romania: UNIVERSITAS Publishing, 2024. - PP. 479-507. http://ep3.nuwm.edu.ua/id/eprint/29387;
  • Data error correction method for increasing the information protection of an automated robotic platform. A monograph /Yanko A., Laktionov O., Pedchenko, N. – E-SCIECE SPACE, WARSZAWA, 2024 – 63 p.;

– отримані патенти на винаходи та корисні моделі та свідоцтва на твір:

  • Патент на корисну модель № 139446 Україна Спосіб видобування природного бітуму і високов’язкої нафти / М.М. Педченко, Л.О. Педченко, Н.М. Педченко, - № u 2019 05527. Заявл. 22.05.2019 р. Опубл. 10.01.2020. – Бюл. – 2020. - №1. – 5 с.;
  • Спосіб видобування газу із покладів газових № 122631 МПК Е21В 43/01 (2006.01) Е21В 43/24 (2006.01) Е21В 7/18 (2006.01) Україна / М.М. Педченко, Л.О. Педченко, Н.М. Педченко, - № а 2019 05106. Заявл. 25.11.2020 р. Опубл. 10.12.2020. – Бюл. – 2020. - №23. – 4 с.;
  • Пат. № 143964 Україна, МПК(2020.01) Е21В 37/00. Пристрій для очищення насосно-компресорних труб свердловин нафтоносних пластів/ Макаренко В.Д., Макаренко Ю.В., Ляшенко А.В., Зезекало І.Г., Мангура А.М., Сизоненко А.В., Ногіна А.М., Макаренко І.О., Петренко О.О., Дмитренко В.І. ; заявник і власник Макаренко В.Д.. – № u 2020 00761; заявл. 10.02.2020р.; опубл.25.08.2020, Бюл. №18.;
  • Патент на винахід № 127806 Україна СКЛАД ДЛЯ ОБРОБКИ НИЗЬКОПРОНИКНОГО ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНОГО КАРБОНАТНОГО КОЛЕКТОРА ПРИВИБІЙНОЇ ЗОНИ ПЛАСТА/ І.Г. Зезекало, О.Л. Зімін.  - № a202005427; заявл. 21.08.2020; опубл. 23.02.2022, бюл. № 8/2022р.;
  • Патент на винахід №126498 Україна. Спосіб видобування природного бітуму і високов’язкої нафти / Н.М. Педченко, Л.О. Педченко, М.М. Педченко. - № а 2019 05519; заявл. 22.05.2019; опубл. 19.10.2022, Бюл. №42;
  • Спосіб влаштування грунтоцементих елементів з добавкою золи. № u202301242 МПК Е02D 29/00, МПК Е02D 31/00  Україна / М.Л. Зоценко, О.В. Михайловська – № u202301242; Заявл. 24.03.2023; Опубл. . – Бюл. – 2023. – №3. – 4 с.;
  •  Патент на корисну модель №158376 Україна. Спосіб зберігання та регазифікації газових гідратів / Н.М. Педченко, Л.О. Педченко, М.М. Педченко. - опубл. 29.01.2025р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 95182. «Експериментальна установка та методика вивчення гідратоутворення природних газів.» / Дмитренко В.І. – за реєстр. 09.01.2020 р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 95181. Монографія «Ефективні конструктивно-технологічні рішення об’єктів транспортування нафти і нафтопродуктів у складних інженерно-геологічних умовах». Автори: В.О. Онищенко, Ю.Л. Винников, М.Л. Зоценко, С.Ф. Пічугін, М.О. Харченко, О.В. Степова, В.М. Савик, П.О. Молчанов, П.Ю. Винников, О.М. Ганошенко. Дата реєстрації 09.01.2020 р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 98592. Монографія «Ефективні конструктивно-технологічні рішення об’єктів зберігання нафти і нафтопродуктів у складних інженерно-геологічних умовах». Автори: В.О. Онищенко, Ю.Л. Винников, М.Л. Зоценко, М.О. Харченко, І.І. Ларцева, В.І. Бредун, Т.М. Нестеренко. Дата реєстрації 13.07.2020р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 101368. Стаття «Improving proposals for design standards of vertical cylindrical steel tanks for oil and oil products storage». Автори: В.О. Онищенко, Ю.Л. Винников, М.Л. Зоценко, М.О. Харченко, І.І. Ларцева. Твір оприлюднено: Опублікування: «Improving proposals for design standards of vertical cylindrical steel tanks for oil and oil products storage» / V. Onyshchenko, M. Zotsenko, Yu. Vynnykov, M. Kharchenko, I. Lartseva // Academic Journal. Series: Industrial Machine Building, Civil Engineering. – Poltava: Poltava National Technical Yuri Kondratyuk University. – 2018. – Issue 2 (51)′. – P. 5 – 18. Дата реєстрації 22.11.2020 р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 101440. Монографія «Надійність металевих конструкцій нафтогазової галузі». Автори: Онищенко Володимир Олександрович, Макаренко Валерій Дмитрович, Винников Юрій Леонідович. Опублікування: Онищенко В.О., Макаренко В.Д., Винников Ю.Л. Надійність металевих конструкцій нафтогазової галузі: монографія. Ніжин: НДУ імені Миколи Гоголя, 2018. – 277 с. Дата реєстрації 24.12.2020 р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 101441. Монографія «Основи тріщиностійкості резервуарів і трубопроводів». Автори: Онищенко Володимир Олександрович, Макаренко Валерій Дмитрович, Винников Юрій Леонідович, Чеботар Іван Миколайович. Опублікування: Онищенко В.О., Макаренко В.Д., Винников Ю.Л, Чеботар І.М. Основи тріщиностійкості резервуарів і трубопроводів: монографія. Ніжин: НДУ імені Миколи Гоголя, 2018. – 255 с. Дата реєстрації 24.12.2020 р.;
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на науковий твір. №108162 Application of grout slurries with the defecate addition for effective well cementing. Автори: Петруняк М.В., Рубель В.В., Чевганова В.Я., Кулакова С.Ю.. Опублікування: Петруняк М.В., Рубель В.В., Чевганова В.Я., Кулакова С.Ю. Application of grout slurries with the defecate addition for effective well cementing (2021) Mining of Mineral Deposits, 15 (1), pp. 59-65. Дата реєстрації 23.09.2021 р.

Загальний перелік публікацій кафедри у виданнях, що входять до міжнародних баз даних Scopus, за період існування кафедри – 114, а за останні 5 років, складають – 42.

3.1. Наукові гуртки та робота студентського відділення SPE

У 2020-2024 році кафедра розширила кількість секцій, робота здійснювалась за такими напрямками:

  • секції «Нафтогазових технологій» (88 учасників, у т.ч. з інших організацій – 29);
  • секції «Нафтогазового обладнання» (35 учасників, у т.ч. з інших організацій – 10);
  • секції «Нетрадіційні джерел вуглеводнів» (35 учасників, у т.ч. з інших організацій – 10);
  • секції «Геологічне моделювання» (30 учасників);
  • секції  «Газогідратні технології в галузі» (28 учасників).

З вересня 2017 року функціонує студентське відділення SPE (Society of Petroleum Engineers).

•        у SPE Student Symposium & Professional Workshop, проведеному в рамках X Міжнародного галузевого форуму "Енергетична безпека - головний пріоритет розвитку нафтогазової галузі України" на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», 7 вересня 2023 р.;

•        у SPE Student Symposium & Professional Workshop, проведення  в рамках FIRST INTERNATIONAL GREEN OIL&GAS FORUM  на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» 21 березня 2024 р..

3.2. Участь студентів у професійних конкурсах, олімпіадах

Студенти кафедри нафтогазової інженерії та технологій повністю готові до серйозної наукової діяльності. Вони набули умінь та навичок для творчої реалізації отриманих знань, оволоділи методологією наукового пошуку, набули дослідницького досвіду. Тому більшість молодих спеціалістів активно беруть участь у конференціях різного рівня, друкуються у наукових журналах і збірниках. 23 студенти мають опубліковані наукові статті, 51 студент має опубліковані тези, за результатами участі на конференціях.

У 2020 році студенти університету здобули перемогу у конкурсі креативних ідей та інноваційних рішень для нафтогазової галузі України від освітньо-професійної платформи Independent Petroleum Leaders (IPL)

•        у категорії «RESERVOIR MANAGEMENT» – студент 4 курсу Дмитро Ключка;

•        у категорії «DRILLING» – магістрант Дмитро Дерев’янко;

•        у категорії «INDUSTRY IMPROVEMENT» – магістрантка Оксана Микийчук.

Влітку 2020 року переможцем конкурсу студентських науково-технічних робіт з використанням засобів автоматизації Siemens став студент 4 курсу А. Бучинський.

У 2021 році Ключка Д.М. отримав диплом ІІ ступеня за роботу: «Оцінка ефективності використання високомінералізованих пластових вод для попередження гідратоутворення природного газу в умовах Західно-Радченківського газоконденсатного родовища» зі спеціальності «Гірництво» (науковий керівник – к.т.н., доц. Дмитренко В.І.) https://nupp.edu.ua/news/magistrant-politekhniki-peremig-na-konkursi-naukovikh-robit-zi-spetsialnosti-girnitstvo.html

У листопаді 2024 р. президент Студентського парламенту Валерій Левченко представляв Полтавську політехніку на зустрічі з Президентом України

https://nupp.edu.ua/.../prezident-studentskogo-parlamentu...

Участь студентів у професійних конкурсах у 2024 році та отримані відзнаки:

  • другий тур ІІ етапу Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Матеріалознавство» м. Харків, ХНАДУ, 12-13.06.2024, ІІІ місце - Пруднік О., 202пНГ . Доповідь « Methods for improving the manufacturing process of small-batch production of automotive parts using 3D printing»., науковий керівник - Нестеренко Т.М., доцент кафедри НГіТ;
  • Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт зі спеціальності «Нафтогазова інженерія та технології», що проводився у Київському національному університеті будівництва і архітектури, І місце – наукова робота «Оцінювання нафтових і газових родовищ», виконана студенткою групи 401-НГ Лозицькою О. Науковий керівник – Дмитренко В.І., доцент кафедри НГіТ;
  • участь у фіналі конкурсу захисту магістерських робіт на тему «Нові таланти. Дипломні дослідження» організованому АТ «Укргазвидобування», секція «Наземна інфраструктура» – найкраща робота у секції . Відзначено магістранта Шило О., наукова робота «Підвищення видобутку вуглеводнів шляхом пониження гирлових тисків свердловин за рахунок встановлення компресорних станцій» (куратор – начальник відділу УкрНДІгаз Сергій Галій; керівник – доцент Марина Петруняк).

За високі досягнення у громадській, науковій та освітній сферах студентів, які навчаються за спеціальністю 185, було відзначено іменними та академічними стипендіями.

На початку 2021 року магістранту Ключці Д. за особливі досягнення у громадській, науковій, освітній сферах, переможцю конкурсу креативних ідей та інноваційних рішень для нафтогазової галузі України від освітньої професійної платформи Independent Petroleum Leaders (IPL), було призначено іменну стипендію Полтавської міської ради.

https://nupp.edu.ua/news/poltavska-miska-rada-priznachila-imenni-stipendii-trom-studentam-politekhniki.html?fbclid=IwAR1Fw6aYxbRJwPqDgJnBMuIbh5k4nQ8UIdLxybqcb_MnwuvvMektdrRrS0Y

29 лютого 2024 р. АТ «Укрнафта» у рамках Меморандуму про співпрацю з Національним університетом «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» на завершальному етапі конкурсного відбору претендентів на стипендіальну програму для студентів  обрала 5 переможців.  За результатами співбесіди конкурсною комісією було визначено 2  переможців кафедри НГІТ:

  • Анастасія Молодча, студентка третього курсу освітньої програми «Нафтогазова інженерія та технології»;
  • Владислав Пічка, студент четвертого курсу освітньої програми «Нафтогазова інженерія та технології»

3.3. Участь у міжнародний обмін (мобільність) студентів

Студентка студентка 3 курсу спеціальності 185 Нафтогазова інженерія та технології Анастасія Молодча у травні 2024 р. стала учасницеє грантової програми «Study Tours to Poland», організованої фондом «Боруссія». Вона приймала участь у різноманітних воркшопах і семінарах, що відбувалися у Польщі.

Студентка 5 курсу Олеся Лозицька восени 2024 р. стала учасницею програми мобільності Erasmus+ BIP з математики у Талліннському університеті прикладних наук.

https://nupp.edu.ua/.../vikladacka-i-studentky...

Студентка 4 курсу Анастасія Молодча у вересні 2024 р. відвідала щорічну технічну конференцію та виставку ATCE, яка проходила в Новому Орлеані, США. Вона достойно представила Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та студентське відділення SPE (National University «Yuri Kondratyuk Poltava Polytechnic» SPE Student Chapter).

У 2024 році між Національним університетом «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» і Університетом Науки і Технології (AGH) у Кракові підписано угоду про реалізацію програми академічної мобільності Erasmus+. Студенти Полтавської політехніки зможуть навчатися за програмами Erasmus+ та подвійного диплому у польському Університеті Науки і Технології (AGH).

https://nupp.edu.ua/.../studenti-politekhniki-zmozhut...

Рішенням Вченої ради Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка у 2016 р. відкрито аспірантуру зі спеціальності 185 «Нафтогазова інженерія та технології» і здійснено перший набір.

Науковими керівниками аспірантів є авторитетні фахівці нафтогазової галузі (д.т.н.,проф. Зезекало І.Г., PhD, проф. Бранімір Цвєтковіч, д.т.н., проф. Гошовський С.В.), університету (к.т.н., доц. Дмитренко В.І., к.т.н. Савик В.М., к.т.н., доц. Нестеренко Т.М., к.т.н., доц. Рубель В.П., к.т.н., доц. Ларцева І.І., к.т.н. Петруняк М.В.) та наукових центрів Полтави (д.т.н., проф. Лубков М.В.) – Полтавської гравіметричної обсерваторії філіалу Інституту геофізики імені С. І. Субботіна НАН України. Під керівництвом  наукових керівників наукові дисертаційні роботи аспірантів виконуються в межах науково-дослідних тем кафедри.

  • Із відкриттям тренінг-центру з буровими симуляторами Drilling Systems для навчання та сертифікації фахівців нафтогазового профілю за стандартами IWCF (Міжнародного форуму свердловинного контролю), згідно з Меморандумом про співробітництво, підписаним у 2020 р.  з компанією Wellsite Digital, аспіранти можуть  навчатися на єдиних в Україні сучасних бурових симуляторах, підвищувати кваліфікацію, вдосконалювати професійні навички, проводити дослідження.
  • Згідно до Меморандуму про співробітництво у науковій сфері, підписаношо у 2021 р. з Бакинською школою буріння (Baku Drilling School) та Азербайджанським Університетом «Одлар Юрду», аспіранти мають змогу долучатися до програм академічної мобільності

https://nupp.edu.ua/news/nupp-spivpratsyuvatime-z-odnim-iz-naysuchasnishikh-u-sviti-tsentrom-pidgotovki-burovikiv.html

https://nupp.edu.ua/news/nupp-zapochatkuvala-naukovo-osvitne-spivrobitnitstvo-z-shche-odnim-azerbaydzhanskim-universitetom.html

  • У 2022 році додалась можливість аспірантам долучитися до співпраці з Міністерством енергетики України, Міністерством освіти і науки України та Національною акціонерною компанією «Нафтогаз» згідно з підписаним Меморандумом https://nupp.edu.ua/news/politekhnika-pidpisala-memorandum-pro-spivpratsyu-z-minenergo-mon-ta-nak-naftogaz-ukraini.html .
  • У 2023 році університет підписав Меморандум про співпрацю з АТ «Укрнафта» http://surl.li/spjbj та «Укртранснафта» http://surl.li/spjbt .
  • У 2024 році університет підписав  Меморандум про співпрацю з АТ «Укргазвидобування» http://surl.li/spjcp та з канадською політехнікою SAIT http://surl.li/spjdf.
  • В Університеті успішно функціонує Рада молодих вчених, метою якої є активне сприяння науковій діяльності студентів та аспірантів https://rmv.nupp.edu.ua/.
  • Відповідно до складеної у 2020 р. Програми співпраці ДТЕК Нафтогаз і Університету на 2021 – 2025 рр. для проведення наукових досліджень та підготовки фахівців нафтогазового профілю, здобувачі залучаються до виконання наукових проєктів на замовлення бізнесу.

https://poltava.to/project/6574/.

  • З аспірантами працює міжнародний відділ, який орієнтує на програми академічної мобільності, у т.ч. ERASMUS+, із ЗВО-партнерами (підписані договори про співпрацю з канадською політехнікою SAIT, Азербайджанським державним університетом нафти та промисловості, Гірничо-металургійною академією ім. Станіслава Сташица), перелік яких постійно оновлюється на сторінці міжнародного відділу Університету (https://international.nupp.edu.ua/page/stazhuvannya-dlya-aspirantiv.html ).
  • Меморандум про співпрацю підписано між Європейським інститутом безперервної освіти (EIDV, Словаччина) та Полтавською політехнікою підписано у 2024. Співпраця з EIDV відкриває перед студентами та аспірантами нові європейські можливості для навчання, досліджень та професійного розвитку, проведення спільних науково-освітніх івентів, стажування, реалізації програм академічної мобільності на базі університетів-партнерів:

https://nupp.edu.ua/.../poltavska-politekhnika-pidpisala...

  • У 2024 році університет підписав  Меморандум про співпрацю з канадською політехнікою SAIT http://surl.li/spjdf .
  • В Університеті створена можливість участі аспірантів у міжнародних грантових програмах (https://is.gd/Nv6XlA), стажуванні та практиці за кордоном http://surl.li/uwdy.

4.1. Участь аспірантів у наукових заходах

Серед університетських профільних для аспірантів наукових заходів є:

  • Workshop Petroleum summer school poltava (PSSP-21)

https://www.facebook.com/photo/?fbid=4551901801542285&set=pcb.199149898953704 ;

  • заходи студентського відділення Society of Petroleum Engineers

https://nupp.edu.ua/page/spe_nupp.html;

  • всеукраїнські та міжнародні заходи Society of Petroleum Engineers

https://www.youtube.com/watch?v=ukZArHDJ7HY, http://surl.li/spjen; http://surl.li/spjey;  http://surl.li/spjfm, http://surl.li/spjfu;

  • щорічна наукова конференції

https://nupp.edu.ua/event/75-ta-naukova-konferentsiya-profesoriv-vikladachiv-naukovikh-pratsivnikiv.html;

  • щорічна Міжнародна науково-практична конференція «Академічна й університетська наука: результати та перспективи»

https://nupp.edu.ua/event/khvi-mizhnarodna-naukovo-praktichna-konferentsiya.html.

Результати наукових досліджень публікують у фахових виданнях, збірниках наукових статей і матеріалах конференцій (у т.ч. ті, які індексуються в науково-метричній базі Scopus), презентують на наукових конференціях, зокрема:

  • міжнародні нафтогазові галузеві форуми, які проводиться двічі на рік в університеті

http://surl.li/spjgehttp://surl.li/nuswc; https://irt.pl.ua/news/34428/.

4.2. Участь у професійних конкурсах, стажування

Проходження практики за кордоном  аспірантами:

  • 6-10 червня 2022 р. - Мартусь О., аспірантка, Дяченко Ю. аспірантка, спеціальність 185 «Нафтогазова інженерія та технології», Petroleum Engineering Summer School held in Dubrovnik, Croatia. Програма проходження практики:  Emission Management – methane measuring & mitigation, carbon capture, utilization & storage https://pntueduua.sharepoint.com/:f:/s/oget.info/EsFvbwSclzJNp-NQomn_l-EBg681NStyfQ5BZQ9DuNX6fA?e=pLg3zf;
  • 13-17 червня 2022 р. - Мартусь О., аспірантка, Дяченко Ю. аспірантка, спеціальність 185 «Нафтогазова інженерія та технології», Petroleum Engineering Summer School held in Dubrovnik, Croatia. Програма проходження практики: Geothermal development – geological potential, well planning, well construction, reservoir engineering, production utilization, legal and economic aspects https://pntueduua.sharepoint.com/:f:/s/oget.info/EsFvbwSclzJNp-NQomn_l-EBg681NStyfQ5BZQ9DuNX6fA?e=pLg3zf

З вересня 2017 року функціонує студентське відділення SPE (Society of Petroleum Engineers). Серед найбільш вагомих результатів діяльності членів спілки - участь аспірантів:

  • 9-й Щорічному студентському енергетичному конгресі (ASEC) 2022, Загреб (Хорватія), 7-9 березня 2022 р.;
  • у роботі SPE Лондонської, Новозеландської, Італійської та Копенгагенської секцій та SPE Geothermal Technical секції у вересні-грудні 2022 р.;
  • у SPE Student Symposium & Professional Workshop, проведеному в рамках X Міжнародного галузевого форуму "Енергетична безпека - головний пріоритет розвитку нафтогазової галузі України" на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», 7 вересня 2023 р.;
  • у SPE Student Symposium & Professional Workshop, проведення  в рамках FIRST INTERNATIONAL GREEN OIL&GAS FORUM  на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» 21 березня 2024 р..

4.3. Захист дисертацій

Захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 18 Виробництво та технології  185 Нафтогазова інженерія та технології:

1. Педченко Н.М., науковий керівник Зезекало І.Г., д.т.н., проф.. Тема дисертації «Удосконалення способів розробки газогідратних покладів та контролю за гідратоутворенням».  Захист відбувся 24 листопада 2022 р., на засіданні спеціалізованої вченої ради ДФ44.052.005 при Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

2. Захарчук О.О., науковий керівник Лубков М.В., д.фіз.-мат..н., проф. Тема дисертації «Моделювання фільтраційних процесів у неоднорідних нафтогазоносних пластах».  Захист відбувся 28 листопада 2022 р., на засіданні спеціалізованої вченої ради ДФ44.052.006 при Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»

Участь у роботі разових спеціалізованих вчених рад приймали фахівці кафедри:

1. Зезекало І.Г., д.т.н., проф. - голова разової спеціалізованої вченої ради ДФ 44.052.006

2. Дмитренко В.І., к.т.н., доц. - член разової спеціалізованої вченої ради ДФ 44.052.005

3. Рой М.М., к.т.н., доц. - член разової спеціалізованої вченої ради ДФ 44.052.006

5.1. Співпраця з вітчизняними навчальними та науковими установами

Важливим аспектом наукової діяльності кафедри є співробітництво з провідними вітчизняними з науково-дослідними установами ДП «Науканафтогаз», УкрНДІгаз, ДП «Укрнаукагеоцентр», інститутами геофізики, відновлювальної енергетики, геологічних наук Національної академії наук України. Наукові зв’язки підтримуються з науковими центрами та провідними фаховими університетами Києва, Дніпра, Івано-Франківська, Харкова.

Результатом співпраці з НАН України є проведення заходів та написання спільних статей у фахових виданнях:

•        Круглий стіл «Нафтогазова інженерія та технології» в рамках роботи XІІІ, XІV, XV Міжнародних науково-практичних конференцій «Академічна й університетська наука: результати та перспективи», грудень 2020-2022рр.;

•        XVІ, XVІІ Міжнародні науково-практичні конференції «Академічна й університетська наука: результати та перспективи», грудень 2023, 2024 рр.

Результатом співпраці викладачів кафедри НГІТ та науковців Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, м.Дніпро

•        участь у V International Conference "Essays of Mining Science and Practice", 8-10 листопада 2023 р. та написання спільних публікацій у фахових виданнях (категорія А);

•        VІ Міжнародна конференція «Essays of Mining Science and Practice». Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова Національної академії наук України, 6-8 листопада 2024 року написання спільних публікацій у фахових виданнях (категорія А).

Результатом співпраці викладачів кафедри НГІТ, що здійснювалась спільно з науковими установами України - написання спільних публікацій у фахових виданнях (категорія А):

•        Криворізький національний університет - участь у конференції ICSF 2024 : 5th International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters, May 21-24 2024, Kryvyi Rih, Ukraine;

•        Центральноукраїнський національний технічний університет - дослідження корозії підземного газопромислового обладнання;

•        Національний університет водного господарства та природокористування - дослідження геометризації для оцінки запасів корисних копалин;

•        Інститут відновлювальної енергетики НАН України - дослідження енергетичного потенціалу України.

Науковці провідних наукових установ та ВУЗІв приймали участь у роботі разових спеціалізованих вчених рад ДФ 44.052.005 та ДФ 44.052.006 аспірантури за спеціальністю 185 Нафтогазова інженерія та технології:

Інститут відновлювальної енергетики НАН України - Зур’ян О.В., к.т.н., с.н.с.;

Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» - Сай К.С., к.т.н., доцент;

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» - Фик І.М., д.т.н., проф.;

Інститут механіки ім. С. П. Тимошенка НАН України - Маслов Б.П., д.фіз.-мат.н., с.н.с.

5.2. Співпраця із закордонними навчальними закладами

Важливим аспектом наукової діяльності кафедри є співробітництво з провідними вітчизняними та закордонними вченими. Наукові зв’язки підтримуються з науковими центрами та провідними фаховими університетами Києва, Івано-Франківська, Харкова, Китайський університет нафти (м. Пекін), University North, Koprivnica, (Хорватія), Краківська гірничо-металургійна академія (Польща).

  • У рамках обміну досвідом із колегами Краківської гірничо-металургійної академії ім. С. Сташіца (Польща) у період 17 серпня 2022 р.підписано угоду про співпрацю

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0WusmNYiotJPQ9zy9uWRxhbxKFU3LC6rxXzCyqaz6UnFqYFjGCjJwZ2im8YTZjSzjl&id=1441607129391080

  • 11 травня 2022 р. на базі Національний університет "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" проведено Круглий стіл «Актуальні питання діяльності нафтогазової галузі та енергетичної безпеки України в умовах воєнного стану» за участю професора  ZIAJA Jan, завідувача кафедри буріння та геоінженірінга.  https://www.schoolandcollegelistings.com/UA/Poltava/1657358894559569/%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9-%D1%96%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D1%84%D1%82%D0%B8-%D1%96-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D1%83
  • Дослідження геометризації для оцінки запасів корисних копалин - University of Zambia, School of Mines, Great East Road Campus, Lusaka;
  • У рамках програми міжнародного співробітництва Erasmus+, Staff Mobility for Teaching  25-29 квітня 2022 р. к.т.н., доцент, доцент кафедри НГІТ Нестеренко Т.М. відвідала Краківську гірничо-металургійну академію ім. Станіслава Сташіца (м. Краків, Польща), факультет нафти і газу
  • У рамках програми міжнародного співробітництва Erasmus+, Staff Mobility for Teaching,  9-13 травня 2022 р.  PhD,  проф. кафедри НГІТ Б. Цвєтковіч відвідав Краківську гірничо-металургійну академію ім. Станіслава Сташіца (м. Краків, Польща), факультет нафти і газу
  • Браніміром Цвєтковічем, PhD, зав.кафедри НГІТ Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» 13.05.2022 в Університеті Науки і Технологій ім.Станіслава Сташіца (Краків, Польща) було прочитано лекції для студентів 1 курсу магістратури (факультет гірничої справи, геології та нафтогазової інженерії). Тема лекцій:

1. Reservoir characterization  and volumetric from well pressure-rates data - 4 год;

2. Transient versus depletion well responses analyses -  4 год. https://pntueduua.sharepoint.com/:f:/s/oget.info/EpmyX13YSztGo3HlLeDG4wgBZ4qlI-Wj_UHZ6Hr2BCfbSA?e=6ynCfw

Під керівництвом іноземного професора кафедри НГІТ Полтавської політехніки Браніміра Цветковича, фахівцями кафедри впроваджуються нові програмні комплекси, що були наданні університету провідними зарубіжними компаніями. Аспекти застосування програмних комплексів Harmony Reservoir (IHS Markit) (призначений для гідродинамічного моделювання пласта) та комплекс KAPPA Suite (KAPPA) (призначений для проєктування розробки родовища в цілому, та систем збору і підготовки сировини на поверхні) наряду з Petrel, Eclipse, PipeSim, PetroMod (Schlumberger), IPM Suite (Petex). Практичні навички роботи з ними викладаються на курсах дисциплін кафедри «Геологічне та гідрогеологічне моделювання» та «Основи гідродинамічного моделювання».

5.3. Співпраця зі стейкхолдерами

Кафедра плідно співпрацює з вітчизняними підприємствами нафтогазової галузі про що свідчать підписані договори та Меморандуми:

  • Меморандум про співпрацю в освітньо-науково-технічній сфері з Міністерством енергетики України, Міністерством освіти і науки України та Національною акціонерною компанією Нафтогаз України, 2022 р.
  • https://nupp.edu.ua/news/politekhnika-pidpisala-memorandum-pro-spivpratsyu-z-minenergo-mon-ta-nak-naftogaz-ukraini.html;
  • Меморандум про співпрацю з АТ «Укрнафта», 2023 р. http://surl.li/spjbj ;
  • Меморандум про співпрацю з АТ «Укртранснафта» у сфері якісної практичної підготовки фахівців нафтогазового комплексу та формування потужного кадрового потенціалу провідних нафтогазових компаній, 2023 р. http://surl.li/spjbt ;
  • Меморандум про співпрацю з АТ «Укргазвидобування» і профільними університетами, 2024 р. http://surl.li/spjcp

Відповідно договору про співпрацю між компанією ПАТ «УКРНАФТА» і НУПП, спеціалісти навчально-наукового інституту нафти і газу 2024 р. прочитали курс лекцій для ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ компанії ПАТ «УКРНАФТА» на тему: «Вимоги безпеки При виконанні окремих видів робіт на виробничих об’єктах нафтогазової промисловості» та Курс підвищення кваліфікації майстрів з добування нафти, газу та конденсату.

Представники відомих вітчизняних фірм проводять лекції для викладачів, студентів та аспірантів:

  • Х Міжнародний галузевий форум, 6-7 вересня 2023 р.;
  • Круглий стіл «Основні тенденції розвитку нафтогазової галузі», 19.12.2023 р.;
  • 7 вересня 2023 р. – проведення X Міжнародного галузевого форуму "Енергетична безпека - головний пріоритет розвитку нафтогазової галузі України" на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»;
  • 20-21 березня 2023 р. з ініціативи Полтавської ОВА на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувся I Міжнародний Зелений Нафтогазовий форум «Взаємодія влади, територіальних громад, бізнесу та науки»;
  • нетворкінг, організований Центрально-Українською секцією Спілки інженерів нафтовиків (SPE) та Студентським відділенням Спілки інженерів-нафтовиків (SPE) Полтавської політехніки «Підземний ремонт нафтогазових свердловин за допомогою снаббінгових технологій» 13.06.2024.

Полтавська політехніка вже багато років співпрацює з лідерами нафтогазової галузі – «Укргазвидобування», «Укрнафта», ДТЕК «Нафтогаз», «Геосинтез інженірінг», «НТП «Бурова техніка», ТОВ «Укрнафтагазсервіс» (UNGS), «Wellsite Digital», «Weatherford-Україна» та багатьма іншими. Ця співпраця відкриває унікальні можливості для студентів – від проходження практичних курсів і воркшопів до відкриття на базі політехніки сучасних лабораторій, симуляцій виробничих процесів та проведення тренінгів із безпеки на виробництві.

https://youtu.be/DQwwWuxEQCU

https://nupp.edu.ua/news/vidoma-britanska-kompaniya-podaruvala-politekhnitsi-innovatsiynu-laboratoriyu.html

5.4. Стажування фахівців кафедри

Стажування та підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників на провідних вітчизняних підприємствах нафтогазового комплексу:

  • «Геофізичні дослідження» (ДП «Укрнаукагеоцентр», 2021р.;
  • проходження Interpretation  у квітні-червні 2023 р. викладачами кафедри НГІТ навчальних курсів роботи в програмних продуктах від SLB, що підтверджено відповідними сертифікатами: Techlog Fundamentals, Petrel Geological Interpretation and Modeling, Fundamentals of Seismic;
  • «Полтавська нафтогазова компанія» (2022).

Стажування науково-педагогічних працівників кафедри за кордоном (Польща, Велика Британія, Румунія, Хорватія) та міжнародне співробітництво:

  • Scientific and pedagogical internship “Theory and practice of scientific and pedagogical approaches in education” ISMA University of Applied Sciences (ISMA), Riga, Latvia - к.т.н., доц. Рубель В.П., к.т.н., доц. Петруняк М.В., к.т.н., доц.Педченко Л.О.,  к.т.н., доц. Педченко М.М.;
  • участь у міжнародному науково-освітньому проєкті «Development of online courses for teaching in higher education institutions» у м. Прага, Чеська Республіка (2023 р.) - - к.т.н., доц. Рубель В.П., к.т.н., доц.Педченко Л.О.,  к.т.н., доц. Педченко М.М.;
  • 4 квітня-15 травня 2022, Scientific and pedagogical internship INNOVATIONS IN TRAINING ENGINEERING SPECIALISTS IN THE EU HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS  Wloclawek, Republic of Poland - к.т.н., доц. Михайловська О.В.;
  • проф. Цвєтковіч Б. пройшов стажування за програмою Erasmus+ Staff Mobility for Teaching в  AGH University of science and technology (Польща, 2022 р.);

7