Кафедра автоматики, електроніки та телекомунікацій здійснює підготовку фахівців:
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (Освітня програма – «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»);
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (Освітня програма – «Відновлювальна електроенергетика та енергопостачання електричного транспорту»);
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» (Освітня програма – «Робототехніка та автоматизовані системи керування»);
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 172 «Телекомунікації та радіотехніка» (Освітня програма – «Телекомунікації та радіотехніка»);
- рівень вищої освіти – магістр зі спеціальності 141 «Електроенергетика,електротехніка та електромеханіка» (Освітня програма – «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»);
- рівень вищої освіти – магістр зі спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка» (Освітня програма – «Телекомунікаційні системи та мережі»).
Кафедра знаходиться в аудиторії 314Ф, лабораторії та комп’ютерні класи – в корпусах «А», «Л» «Ц» і «Ф» (002Ф, 015Ф, 016Ф, 017Ф, 212Ф, 401Ф, 409-Ф, 410Ф, 313А, 209-Л, 210-Л, 215-Л, 126-Ц, 316-Ц)
Кафедра автоматики та електропривода створена в 1992 році на базі кафедри фізики та електротехніки Полтавського інженерно-будівельного інституту, що разом із відкриттям кафедрою будівельних машин та обладнання спеціальності «Підйомно-транспортні, будівельні, дорожні, меліоративні машини і обладнання» послужило базою для заснування електромеханічного факультету.
Одержана ліцензія на навчання студентів за спеціальністю «Автоматизація технологічних процесів і промислових установок», яка акредитована за IV рівнем.
У 1998 році кафедра підготувала перших спеціалістів кваліфікації «інженер-електромеханік» за спеціальністю «Автоматизація технологічних процесів і промислових установок».
Із 2000 року кафедра готує бакалаврів, спеціалістів та магістрів за напрямом освіти 0922 «Електромеханіка» спеціальності «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод», а з 2011 року за напрямом 6.050702 «Електромеханіка» та спеціальностями 7.05070204 та 8.05070204 галузі знань 0507 «Електротехніка та електромеханіка».
При кафедрі відкрита аспірантура зі спеціальності 05.13.07 «Автоматизація процесів керування». За час існування аспірантури підготовлено та захищено 17 дисертацій на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук (Кислиця С. Г., Лисиця М. П., Шефер О. В., Галай В. М., Скрильник О. А., Пугач М. В., Лисиця П. М., Нелюба Д. М. та інші).
Викладачі кафедри забезпечують викладання нормативних дисциплін на факультетах: електромеханічному, інженерно-будівельному, заочному, нафти і газу та природокористування а також у Центрі післядипломної освіти.
Від початку створення кафедру очолював доктор технічних наук, професор Галай Микола Васильович. З грудня 2010 р. кафедру очолював доктор технічних наук, професор Козелков Сергій Вікторович. З вересня 2015 року, кафедру очолював доктор технічних наук Шульга Олександр Васильович. Зараз - Шефер Олександр Віталійович, доктор технічних наук.
141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»
«Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» (бакалавр)
141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»
«Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» (магістр)
141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»
«Відновлювальна електроенергетика та енергопостачання електричного транспорту» (бакалавр)
174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка»
«Робототехніка та автоматизовані системи керування» (бакалавр)
172 «Електронні комунікації та радіотехніка»
«Телекомунікації та радіотехніка» (бакалавр)
172 «Електронні комунікації та радіотехніка»
«Телекомунікаційні системи та мережі» (магістр)
Матеріально-технічна база кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій дозволяє реалізовувати лабораторну та практичну частину навчального процесу, проводити якісні наукові дослідження та госпдоговірні роботи.
Лабораторія Siemens використовується у навчальному процесі щоденно.
Тут проходять аудиторні заняття: практичні, лекційні (з використанням мультимедійного забезпечення) та лабораторні роботи з теорії автоматичного керування, енергозабезпечення об'єктів від альтернативних джерел енергії, автоматизованого електроприводу загальнопромислових механізмів, мікроконтролерів та мікропроцесорної техніки, електроніки та мікросхемо техніки, улаштування електроустановок споживачів, електрична частина станцій та підстанцій, моделювання електроенергетичних, електротехнічних та електромеханічних систем, метрології та технологічних вимірювань та інших освітніх компонент.
Матеріально-технічна база кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій використовується під час виконання госпдоговірних роботі, які виконуються на кафедрі та дозволяє ефективно реалізовувати науково-дослідницькі роботи, як науково-педагогічних працівників, так і здобувачів вищої освіти.
Для майбутніх фахівців з робототехніки ресурсне забезпечення лабораторії CyberRoboLab набуває вагомого, провідного значення і є основою та запорукою конкурентоспроможності випускників на ринку праці.
Інноваційне обладнання лабораторій кафедри викликає жвавий інтерес з боку школярів, яких залучає кафедра в рамках профорієнтаційної роботи та наукового консультування підготовки робіт МАН.
Сучасна матеріально-технічна база кафедри є індикатором готовності та спроможності крокувати у відповідності із темпом, який задає сучасна високорозвинена галузь електричної інженерії.
І цей темп постійно прискорюється: оновлюються засоби автоматизації, комп'ютеризується обладнання, використовуються сучасні системи проектування й моделювання.
Наявна матеріально-технічна база кафедри дозволяє на високому рівні забезпечувати всі необхідні умови для організації освітньої і науково-дослідної діяльності.
Напрями науково-технічної діяльності: моделювання та дослідження технологічних процесів і машин як об’єктів керування з визначенням у просторі станів їх спостережуваності та керованості; синтез і аналіз систем автоматичного та автоматизованого керування на базі методів оптимізації, розпізнавання образів, ідентифікації й адаптації, а також алгоритмів координації, нечіткої логіки і сценарного управління.
При кафедрі створена в 1991 році наукова школа з автоматизації технологічних процесів.
Види дослідження – теоретичні й експериментальні.
Науковий керівник – д.т.н., проф. Шефер О.В.
Метою досліджень є підвищення техніко-економічних показників технологічних процесів, ефективності роботи машин і обладнання, зменшення витрат енергоносіїв за рахунок розроблення нових та вдосконалення існуючих систем автоматизації, удосконалення характеристик телекомунікаційних систем та мереж, а також підготовка кадрів вищої кваліфікації для кафедри, наукових установ і промисловості.
Об’єкти дослідження –технологічні процеси широкого спектру галузей.
Предмети дослідження – математичні моделі, методи й алгоритми, системи автоматизації .
Розроблені методи ступінчастого розпізнавання об’єктів за їх фізичними властивостями; контролю в’язкості розм’якшеного кварцового скла при виробництві кварцових труб за параметрами електропривода витяжної машини; компенсації запізнювання в отриманні поточної інформації про стан об’єкта, основані на прогнозованих моделях; діагностики і попередження передаварійних режимів функціонування систем на основі теорії розпізнавання образів; високорівневого кодування рішень у хромосомах при налаштуванні нечітких контролерів; визначення нелінійної статичної й лінійної динамічної складових моделей нестаціонарних об’єктів керування. Ці та інші методи й алгоритми викладені в захищених дисертаціях аспірантів, монографіях, статтях і тезах, опублікованих аспірантами та викладачами кафедри.
За результатами теоретичних й експериментальних досліджень розроблені та впроваджені у виробництво: програмне забезпечення та адаптивні системи автоматичного керування технологічними процесами збагачення кварцу; розпізнавання якості й класифікації сипучих мінералів; виготовлення малошумних підсилювачів сигналів надвисоких частот; адаптивні фільтри – компенсатори запізнення в САК ТП; автоматизована система керування процесом сушіння зернових культур; моделі та методи реконфігурації самовідновлювального сегмента телекомунікаційних мереж; виготовлення колб газорозрядних ламп; виготовлення кварцових гільз і труб різних діаметрів та ін.
За наукові досягнення при роботі над темою «Адаптивна система виготовлення кварцових трубок» Президією Національної академії наук України у 2012 році Лисицю П. М. нагороджено грамотою.
Доценти кафедри к.т.н. Боряк Б.Р., к.т.н. Захарченко Р.В., к.т.н. Лактіонов О.І. стали лауреатами Премії Президента України для молодих учених 2022 року. Указ Президента України №809/2022 «Про присудження премій Президента України для молодих вчених 2022 року» за роботу «Цифрова трансформація засобів керування процесами економіко-виробничих систем».
Досліджуються об’єкти та розробляються системи керування траєкторією руху мобільних машин технологічних комплексів нанесенням фарби на поверхню автошляхів при їх розмітці, травленням молібденових деталей складної форми для цоколів газорозрядних ламп, оптимальним розподілом нетрадиційних джерел електропостачання для окремих квартир, будинків і малих підприємств, а також системи ідентифікації аеродинамічних коефіцієнтів літальних апаратів під час льотних випробувань.
Постійно проводиться робота по створенню програм інтелектуального керування роботами та робототехнічними комплексами, що дозволяє підвищувати рівень викладання дисциплін.
За замовленням виконуються проекти з автоматизації, силового електропостачання, електроосвітлення, ліній зв’язку та світлодизайну. Фахівці кафедри провели дослідження та розробили світлодіодний світильник типу "Комфорт – 1", який впроваджений у серійне виробництво.
Новизна технічних розробок захищена патентами й авторськими свідоцтвами на винаходи. Апробація теоретичних досягнень та розроблюваних засобів автоматизації щорічно здійснюється на науково-технічних конференціях та симпозіумах. Щорічно на кафедрі проводяться конференції, засідання круглих столів, наукові семінари. Результати досліджень використовуються в навчальному процесі при курсовому і дипломному проектуванні.
Кафедра тісно співпрацює з науковими установами НАН України, зокрема з Інститутом фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова. Договір про науково-технічну співпрацю між Національним університетом «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та вищезазначеною установою забезпечує підвищення кваліфікації та стажування співробітників кафедри, проведення спільних наукових конференцій та досліджень.
Кафедрою здійснена робота по відкриттю фахового збірника наукових праць «Системи управління, навігації та зв’язку», який має державну реєстрацію у Державному управлінні реєстрації друкованих засобів Серія КВ №24464-14404 ПР від 27.03.2020 року. Збірник індексується в міжнародних наукометричних базах http://journals.nupp.edu.ua/sunz
«Збірник» включений до переліку наукових фахових видань категорії «Б», де можуть публікуватися результати дисертаційних робіт, він регулярно оприлюднює найвагоміші досягнення провідних учених, докторантів, аспірантів, викладачів, студентів та фахівців-практиків. Публікації у «Збірнику» охоплюють широке коло питань з розробки та удосконалення систем управління, навігації та зв’язку у різних проблемних галузях.
Міжнародні зв’язки кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій з навчальними закладами та організаціями
Реалізуючи перспективну програму розвитку університету, міжнародна активність визначена одним з пріоритетних напрямів діяльності кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій та Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» в цілому. Щороку університет розширює партнерські зв’язки з закордонними установами-партнерами, реалізовує засади академічної мобільності студентів та науково-педагогічних працівників, бере участь у міжнародних проектах та програмах.
Підготовка фахівців для закордонних країн
У Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» здійснюється підготовка фахівців для таких країн як Індія, Пакистан, Нігерія, Єгипет, Туреччина, Зімбабве, Сьєрра-Леоне іта ін.
Здійснюється співпраця університету у сфері підвищення кваліфікації викладачів та навчання студентів з провідними ЗВО Європи.
Міжвузівське співробітництво із закордонними ЗВО-партнерами
Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» має довгострокові угоди про наукове співробітництво з 64 ЗВО та установами закордонних країн, головні з яких:
- Королівський інститут технологій (Royal Institute of technology, м. Стокгольм, Швеція);
- Вища школа техніки, економіки і культури (Університет прикладних наук, м. Лейпциг, Німеччина);
- Іссиккульський державний університет імені К. Тинистанова (Киргизька Республіка);
- Ташкентський державний технічний університет (Узбекистан);
- Інститут нафти і газу (м. Краків, Польща);
- Університет Гліндор (Glyndоr University, Великобританія);
- Краківський технологічний університет ім. Т. Костюшко (Польща).
Ці угоди спрямовані на здійснення спільної діяльності з метою вдосконалення навчального процесу і взаємного обміну науковими дослідженнями в галузі освіти, науки та культури.
Основні напрями співпраці:
- проведення спільних досліджень в галузі освіти, науки й культури;
- обмін досвідом в галузі навчального процесу;
- обмін науковою документацією та інформацією;
- співпраця в галузі підготовки науково-педагогічних кадрів (наукове стажування);
- організація семінарів і наукових конференцій;
- спільні публікації наукових досліджень;
- реалізація програми академічної мобільності студентів;
- реалізація педагогічного експерименту "Програма подвійний диплом".
У 2013 році університет був обраний Європейським Інвестиційним Банком учасником проекту ЄС «Вища освіта України», в рамках якого буде здійснено модернізацію та реконструкцію будівель корпусу університету за енергоефективними технологіями.
Учасники Урядової бюджетної програми України проходили навчання в університетах Бельгії і Великої Британії. Продовжується плідна співпраця з Siemens, зокрема, здобувачами вищої освіти та викладачами університету у вигляді проходження екскурсій, проходження практик та тренінгові програми для викладачів.
Випускник навчально-наукового інституту інформаційних технологій та робототехніки Олександр Лактіонов виборов перемогу в міжнародному конкурсі «Майбутні аси комп’ютерного 3D-моделювання 2014» та отримав звання кращого наукового проекту в галузі сільськогосподарського будівництва. Випускник навчально-наукового інституту інформаційних технологій та робототехніки Олександр Карпенко продовжив своє навчання в магістратурі Пекінського технологічного університету в рамках Урядової стипендіальної програми КНР.
Університет є учасником проекту Британської Ради «Англійська в університетах», виграно заявку на участь в проекті «Програма розвитку лідерства у вищій освіті України» (Ukraine Higher Education Leadership Development Programme.)
Підписано угоду з Корпусом миру про співпрацю, на виконання якої до університету запрошено волонтера Ларрі Рафеті – носія англійської мови, який здійснює викладацьку діяльність задля підвищення рівня володіння іноземною мовою студентами університету та підвищення рівня їх конкурентоспроможності на міжнародному ринку праці.
З метою забезпечення інтеграції сектору наукових досліджень у Європейський дослідницький простір та підтримки реалізації рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» продовжував свою діяльність Національний контактний пункт за напрямом «Безпечна, чиста та ефективна енергетика».
Науково-педагогічні працівники кафедри постійно підвищують свій професійний рівень, в тому числі в закордонних ЗВО Європейського Союзу. Наприклад, у 2020 та 2021 роках викладачі кафедри: Шефер О.В., Кислиця С.Г., Галай В.М., Захарченко Р.В., Лактіонов О.І. пройшли стажування в ISMA University (Riga).
Участь у міжнародних конкурсах та конференціях
Викладачі кафедри приймають активну участь у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт, який проходить під егідою Black Sea Universities Network та ISEKI-Food Association. В 2023 році в конкурсі прийняли участь: Остапенко Андрій – керівник Кислиця С.Г., Irimisose Phillines науковий керівник Лактіонов О.І.
Науково-педагогічні працівники постійно приймають активну участь у міжнародних науково-технічних та науково-практичних конференціях: International Scientific Conference Information Technologies and Management, International Scientific and Theoretical Conference, Chicago, USA, Scientific practice: modern and classical research methods, Boston, USA, International Scientific and Practical Conference International Trends in Science and Technology, Warsaw, Poland.
Кафедра автоматики електроніки та телекомунікацій здійснює підготовку фахівців:
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (Освітня програма – «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»);
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (Освітня програма – «Відновлювальна електроенергетика та енергопостачання електричного транспорту»);
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 174 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» (Освітня програма – «Робототехніка та автоматизовані системи керування»);
- рівень вищої освіти – бакалавр зі спеціальності - 172 «Електронні комунікації та радіотехніка» (Освітня програма – «Телекомунікації та радіотехніка»);
- рівень вищої освіти – магістр зі спеціальності 141 «Електроенергетика,електротехніка та електромеханіка» (Освітня програма – «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»);
- рівень вищої освіти – магістр зі спеціальності 172 «Електронні комунікації та радіотехніка» (Освітня програма – «Телекомунікаційні системи та мережі»).
Сучасною апаратурою та відповідними механізмами обладнано лабораторії, які стали надійною базою підготовки науково-виробничих кадрів на рівні міжнародних стандартів:
- лабораторія теоретичних основ електротехніки (ауд. 002-Ф);
- лабораторія електричних машин (ауд. 015-Ф);
- лабораторія електричних кіл (ауд. 016-Ф);
- лабораторія електричних апаратів та технологічних вимірювань (ауд. 401-Ф);
- лабораторія автоматизованого електропривода роботів та верстатів-автоматів (ауд. 017-Ф);
- лабораторія мікропроцесорних пристроїв та автоматизації виробничих процесів (ауд. 212-Ф);
- комп’ютерні класи (ауд. 313-А, 209-Л, 210-Л, 215-Л), оснащені сучасними комп’ютерами;
- навчально-науковий центр “Siemens” (126-Ц);
- CyberRoboLab (316-Ц).
Усі лабораторії оснащені сучасним обладнанням, що дозволяє готувати конкурентоспроможних фахівців. Всі навчальні аудиторії оснащені мультимедійним обладнанням, що підвищує якість викладання дисциплін.
Кафедру підключено до локальної комп’ютерної мережі університету, яка забезпечує можливість із будь-якого комп’ютера, встановленого в комп’ютерних класах, на кафедрах, у деканатах або відділах, отримати доступ:
- до електронного каталогу бібліотеки університету, де можна якнайшвидше знайти потрібну літературу;
- крізь мережу Internet до каталогів інших бібліотек;
- до електронної бібліотеки університету, що постійно поповнюється, де зберігаються підручники, навчальні посібники, нормативна література, методичні вказівки, робочі навчальні програми тощо в електронному вигляді;
- до ресурсів мережі Internet;
- до низки інших послуг, які надаються сервером університету.
Більш детальні відомості про напрям або спеціальність Ви зможете одержати за адресою:
м. Полтава, Першотравневий проспект, 24
Телефони: приймальної комісії +38 (0532)56-16-04; +38 (099)057-65-17
Під час навчання в нашому Університеті студенти мають можливість долучитися до насиченого життя студентської самодіяльності та самоврядування. Так було проведено ряд заходів на підтримку здорового способу життя, основні з яких: університетський чемпіонат з боулінгу, футбольні турніри, танцювальні флеш-моби.
Створено центр студентського дозвілля, який в свою чергу став першим арт-простором в місті Полтава, «Time for students». Очолили цей проект голова студентської ради електромеханічного факультету Олесь Лучний та голова студентської ради факультету нафти газу та природокористування Микола Ганюшкін.
Адреса: |
36011, м. Полтава, Першотравневий проспект, 24. Корпус Ф, 3 поверх , каб. 314Ф |
|
E-mail: | k45pntu@ukr.net | |
FaceBook: | FaceBook.com/KafedraAiEP |