У сучасному світі, де багато людей стикаються з викликами, пов'язаними з переміщенням та адаптацією до нових умов, надзвичайно важливо знаходити ефективні інструменти для підтримки психологічного благополуччя. Саме з цією метою 13 червня 2025 року об 11:30 у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» в ауд. 315-Ц відбулася арттерапевтична сесія, присвячена темі «Гармонізація свого “Я”» в рамках масштабного міжнародного проєкту ЄС Erasmus+ KA220-ADU TRUST: Trauma of refugees in Europe: An approach through art therapy as a solidarity program for Ukraine war victims («Травма біженців у Європі: підхід через арт-терапію як програма солідарності для жертв війни в Україні», грантова Угода № 2024-BE01-KA220-ADU-000257527).
Назва проєкту розшифровується наступним чином:
TRUST
T – Trauma (Травма)
R – Refugees (Біженці)
U – Ukraine (Україна)
S – Solidarity (Солідарність)
T – Therapy (Терапія)
Проєкт співфінансується ЄС і очолюється Центром нейропсихіатрії Сен-Мартен з Бельгії (Centre Neuro Psychiatrique St-Martin), у партнерстві з Полтавською політехнікою (Україна), Greek Carers Network EPIONI (Греція), Fondazione Don Luigi Di Liegro (Італія), Lekama Foundation (Люксембург), EuroPlural Project (Португалія).
Заняття провела Леся Клевака, кандидатка педагогічних наук, доцентка, виконуюча обов'язки завідувачки кафедри психології та педагогіки.
Учасниці заходу мали унікальну можливість зануритися у світ самопізнання та емоційного відновлення через творчі практики через обговорення питання гармонізації свого внутрішнього світу, пошуку точок внутрішньої опори та ресурсів, які допомагають зберігати спокій у періоди стресу та значних життєвих змін. Фасилітаторка пояснила присутнім, як творчість може стати безпечним простором для самовираження, розрядки емоцій та ефективного відновлення.
Однією з ключових практик стала нейрографічна вправа «Гармонізація свого “Я”». Ця техніка дозволяє м’яко опрацювати емоційні напруги, поєднати думки, почуття та тіло в єдину цілісну систему. Завдяки плавним лініям та гармонійному поєднанню кольорів учасниці відчували внутрішнє заспокоєння та відновлення, а також змогли краще усвідомити свої глибинні переживання. Нейрографія є потужним інструментом для тих, хто прагне знайти внутрішню рівновагу та адаптуватися до нових реалій.
На занятті також була використана вправа з метафоричними асоціативними картами «Образ жінки». Це глибока рефлексивна техніка, що дозволила присутнім доторкнутися до власного уявлення про жіночність, внутрішню силу, вразливість, а також свою роль у житті та суспільстві. Учасниці обирали карту, яка, на їхню думку, найбільше відображає образ жінки, близький їм за станом, емоцією чи асоціацією. Після цього відбувалося обговорення, під час якого присутні розмірковували над тим, яку емоцію викликає ця карта, що ця жінка проживає, наскільки вони відчувають себе схожими на неї, та яку силу або вразливість вона символізує. Ця вправа допомагає краще усвідомити власні внутрішні образи, пов’язані з жіночою ідентичністю, материнством, свободою, силою та ніжністю. Вона створює простір для прийняття себе та діалогу між різними аспектами особистості. Такі техніки є особливо цінними під час роботи з темами самопізнання, самоцінності та внутрішньої гармонії, що є критично важливим для внутрішньо переміщених осіб, які часто переживають втрату звичних орієнтирів.
Завершальною практикою стала арттерапевтична вправа «Артбанка». Ця техніка допомагає зосередитись на власних ресурсах – учасниці створювали «баночку» з візуальними символами всього, що дає їм силу, натхнення та спокій. Це могли бути слова, кольори, образи чи символи. Такий ресурсний малюнок можна використовувати у складні моменти, нагадуючи собі про власні внутрішні опори та джерела сили. Такі арттерапевтичні практики є безцінним інструментом для підтримки психологічного здоров'я та адаптації, особливо для внутрішньо переміщених осіб.














Проведений захід у рамках проєкту Erasmus+ “TRUST” є важливим кроком у наданні психологічної підтримки та сприянні емоційному відновленню людей, які пережили травматичний досвід. Завдяки поєднанню глибоких філософських роздумів та практичних арт-терапевтичних технік, учасники отримують інструменти для зміцнення внутрішньої стійкості та знаходження опори у собі, незалежно від зовнішніх обставин.
У рамках цього проєкту вже реалізовано серію психотерапевтичних заходів, які мали помітний позитивний вплив на ментальне здоров’я самих учасників, які пережили втрату дому, розлуку з близькими, тривалий стрес і тривожність. Арттерапія допомогла знизити рівень емоційної напруги, навчитися розпізнавати та безпечно виражати власні переживання, знову відчути зв’язок із собою та світом.
Під час попередніх заходів, що проводяться в межах проєкту “TRUST”, учасники малювали свій герб, щоб символічно передати свої внутрішні цінності, джерела сили та надії, виконували практики асоціативного відображення думок на папері, робили арттерапевтичну вправу «Стосунки», мета якої – осмислення взаємозв’язків із близькими, спільнотою, країною, відповідали на запитання «Що для мене означає ментальне здоров’я?», працювали з нейрографікою, занурилися у світ тілесно-орієнтованої терапії, де рух, танець і тілесне вираження стали ключовими інструментами для емоційного звільнення та відновлення, працювали з метафоричними асоціативними картами, практикували асоціативне відображення думок на папері, вивчали символізм стихій природи та їхній безпосередній вплив на психіку та емоційний стан людини, занурились у музико- і драматерапію, взяли участь у арттерапевтичному занятті з нейрографіки під назвою «Моє дерево життя», працювали з метафоричними картками а психотерапевтичною моделлю Носсрата Пезешкіана, cтворювали малюнки, що зображували особисте «Дерево сили» учасників, виконували креативну арттерапевтичну вправу «Моя суперсила», пізнавали себе через трансформацію болю в мистецтво та зцілення і вчились через творчість висловлювати свої почуття, знижувати рівень тривожності та фокусуватися на позитивному.
Проєкт TRUST триває й обіцяє ще більше глибоких практик, нових методик і, що найважливіше – підтримку, яка сьогодні вкрай необхідна українцям, адже кожен так чи інакше відчуває на собі негативний вплив війни.
Відзначимо, викладачі Полтавської політехніки можуть брати участь у програмах академічної мобільності та стажуваннях, а студенти – навчатись за кордоном за грантовими програмами кредитної академічної мобільності Erasmus+ впродовж семестру або цілого навчального року у провідних університетах Австрії, Гренландії, Данії, Естонії, Іспанії, Литви, Латвії, Норвегії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Фінляндії, Чехії.
За детальнішою інформацією стосовно актуальних програм стажування, викладання та академічної мобільності за кордоном звертайтесь до відділу міжнародних зв’язків (каб. 213-Ц, interoffice@nupp.edu.ua) або до координаторки міжнародної діяльності Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – к.філол.н., доцентки кафедри германської філології та перекладу Павельєвої Анни Костянтинівни (email: kunsite.zi@gmail.com, телефон: +38-(095)-91-08-192).
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»