Нагадаємо, у лютому 2023 року Полтавська політехніка підписала Меморандум про співпрацю та міжінституційну угоду з одним із провідних румунських закладів вищої освіти – університетом «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia» (місто Алба-Юлія, Трансильванія, Румунія).
Підписані угоди отримали практичну реалізацію - упродовж весняного семестру 2022/2023 навчального року, з 27 лютого по 16 червня 2023 року, 15 студенток Полтавської політехніки поглиблювали знання з профільних навчальних дисциплін, опановували нові практичні навички та професійні компетенції в провідному європейському університеті, також з 1 жовтня 2023 року по 12 лютого 2024 року 32 студенти десяти спеціальностей навчаються в університеті «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia.
З 1 липня по 1 жовтня 2023 року 5 студенток бакалаврату та магістратури спеціальності 035 Філологія Полтавської політехніки проходили фахову практику в рамках програми Erasmus+ в міжнародному відділі університету «1 DECEMBRIE 1918” University of Alba Iulia» (місто Алба-Юлія, Трансильванія, Румунія), де допомагали з перекладами та міжкультурною комунікацією.
Майбутні перекладачки поділились своїми враженнями від практики за кордоном.
Ілона Єщенко, магістрантка спеціальності 035 Філологія розповідає:
«Проходження міжнародної практики за кордоном є надзвичайно важливим етапом навчання для студентів, особливо для тих, хто вивчає іноземні мови. Це унікальна можливість поглибити свої знання, отримати новий досвід та розвинути навички міжкультурної комунікації.
По-перше, проходження міжнародної практики сприяло розширенню мого академічного кругозору та поглибленню знань. Перебуваючи та працюючи в іншій країні, я отримала можливість вивчити як функціонує освітня та соціальна система іншої європейської держави. Це унікальна можливість поглибити власні знання у галузі перекладознавства та здобути цінний практичний досвід. Я застосовувала теоретичні знання, набуті під час навчання, на практиці і спостерігала, як функціонує реальне робоче середовище.
Я навчилась спілкуватися та співпрацювати з колегами та партнерами із різних країн, що є вельми цінним у глобалізованому світі. Вивчення інших культур, мов та традицій розширює горизонти і підвищує рівень міжнародної свідомості. Така практика може також сприяти розвитку міжнародних зв'язків, що має велике значення для подальшого розвитку моєї кар'єри.
Радію, що мала можливість вивчати румунську мову та культуру, а також спілкуватися з місцевими жителями. Це сприяло кращому розумінню та толерантності між різними культурами, що є надзвичайно важливим у сучасному світі.
Університет «1 DECEMBRIE 1918” University of Alba Iulia» забезпечує студентам відмінні умови для проходження міжнародної практики. Цей заклад вищої освіти співпрацює з численними університетами та організаціями за кордоном, що дає студентам можливість обирати з великого розмаїття місць для практики. Працівники міжнародного відділу університету були дуже дружелюбними – підтримували нас, давали поради, допомагали адаптуватись до нового середовища, усе детально пояснювали.
Під час проходження практики в міжнародному відділі університету, в мої обов'язки входили робота з документацією, усний та письмовий переклад, допомога у листуванні з іноземними студентами з Туреччини, Польщі, Йорданії та Сербії, участь у волонтерських проєктах та змаганнях.
Опрацювання документації була одним з важливих аспектів міжнародної практики. Мені доводилось ознайомлюватися з різними документами, такими як договори, угоди, заяви та інші офіційні документи. Треба було аналізувати цю документацію та робити висновки щодо її змісту та перспектив використання, сортувати.
Усний та письмовий переклад за необхідністю був ще одним завданням, доводилось перекладати різноманітну інформацію з англійської мови або навпаки. Ми забезпечували переклад важливих документів, листування з іноземними студентами, а також усні переклади під час зустрічей з іноземними студентами, які тільки приїжджали в Альба Юлію. Це вимагало високого рівня мовних навичок та вміння точно передавати інформацію.
Також я листувалась з іноземними студентами, надавала їм допомогу у вирішенні їхніх проблем та запитань. Це вимагало від мене знань про освітні системи різних країн, культурні відмінності та здатності швидко адаптуватись до нового середовища.
Я допомагала в організації різноманітних волонтерських проєктів та змагань, сприяла співпраці між різними групами студентів, надавала підтримку учасникам в різних аспектах змагань, що допомогло мені покращити мої комунікаційні навички.
Загалом, проходження міжнародної практики в університеті «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia включало в себе різноманітні обов'язки, завдяки яким я отримала цінний досвід. Робота з документацією, усний та письмовий переклад, листування з іноземними студентами, участь у волонтерських проєктах, змаганнях та волонтерство загалом – це лише кілька аспектів, які мені доводилось виконувати під час моєї практики. Я покращила свої мовні, лідерські, організаційні та комунікаційні навички та підготувалась до майбутньої кар'єри, отримала новий досвід та розвинула навички міжкультурної комунікації. Румунський університет забезпечив мені відмінні умови та постійну підтримку під час мого перебування за кордоном.
Проходження міжнародної практики в університеті не тільки дозволило мені отримати цінний досвід у своїй професійній сфері, але також відкрило можливості для подорожей та відкриття нових культур.
Я мала змогу відвідати інші міста Румунії (Брашов, Бухарест), дізналась більше про історію та культуру цих міст, відвідувала музеї, пам'ятки, туристичні атракції та інші цікаві місця. Це розширило мої горизонти та дало можливість побачити світ.
Крім того, я мала можливість скуштувати національну кухню, поглибила своє розуміння культури та традицій Альба Юлії, занурилась в місцеву культуру та отримала незабутні враження від своєї міжнародної практики. Висловлюю свою вдячність керівництву Полтавської політехніки за надану можливість, а також керівнику відділу Еразмус+, міжнародного співробітництва та роботи з іноземними студентами – Даніелю Міхаю Мелінте (Daniel Mihai Melinte) та спеціалісту з міжнародних зв'язків – Аурі Макарі (Aura Macarie) та усім працівникам міжнародного відділу за підтримку, допомогу та наставництво! Завдяки їхнім зусиллям та піклуванню, ми почувались як вдома і пройшли процес адаптації у новому колективі та в новій країні швидко і легко»
Кристина Єщенко, магістрантка спеціальності 035 Філологія також поділилася отриманими позитивними враженнями:
«Під час практики в міжнародному офісі Еразмус в Румунії мої обов'язки включали підтримку міжнародних студентів, які приїжджали до Румунії в рамках програми Еразмус+. Я надавала їм інформацію про університет, місто та культуру, допомагала з оформленням документів і забезпечувала їхню інтеграцію в новому середовищі. Зокрема, працювала в міжнародному офісі університету, де допомагала колегам з різною документацією. Колектив був дуже привітний і налаштовував на співпрацю.
Під час практики я мала можливість познайомитись з представниками різних країн і дізнатися багато цікавого про їхню культуру, менталітет та традиції. Зокрема, це були студенти з Сербії, Туреччини, Польщі, Йорданії тощо. Завдяки цим знайомствам я змогла поглибити своє розуміння та оцінку різних культур, їхніх поглядів на світосприйняття. Крім того, спілкуючись з іноземними студентами, я мала можливість попрактикуватись та вдосконалити свої мовні навички.
Більше того, ця практика посприяла налагодженню зв'язків зі студентами програми Еразмус+. Це, в свою чергу, розширило мою професійну мережу, що, сподіваюсь, стане у нагоді для майбутньої співпраці, стажування, можливостей працевлаштування або навіть для отримання уявлення про різні освітні системи та кар'єрні шляхи.
Також я брала участь у проведенні різноманітних заходів для студентів, таких як культурні вечори, екскурсії та тренінги, зокрема у якості волонтера на заході «Alba Carolina Bike Racing». У мої обов'язки входило підтримувати учасників перегонів на особливо небезпечних ділянках та поворотах. Це дозволило мені поглибити власні знання про міжнародну освіту та розвинути навички міжкультурної комунікації та соціалізації. Участь у волонтерській діяльності допомогла мені покращити різні особистісні навички та якості, такі як лідерство, емпатія, робота в команді, спілкування, вирішення проблем та управління часом. Волонтерство дало мені можливість попрацювати з різноманітною групою людей, які мають схожі інтереси та цінності.
Крім роботи в офісі, я також мала можливість дослідити красу Румунії. Я відвідала численні історичні пам'ятки, такі як замок Бран, а також прекрасні міста Бухарест та Брашов, спробувала традиційну румунську кухню, яка виявилася дуже смачною та різноманітною. Загалом, практика в міжнародному офісі Еразмус+ у Румунії була дуже цікавою та незабутньою. Я отримала багато цінного досвіду, познайомилася з новими людьми та культурами, а також насолодилася красою цієї країни. Раджу всім, хто має можливість, взяти участь у подібній практиці, оскільки вона допоможе розширити горизонти та розвинути професійні навички. Безмежно вдячна рідній Полтавській політехніці та працівникам міжнародного відділу університету «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia» за цю практику!».
Марина Білан, студентка третього курсу спеціальності 035 Філологія:
«Практика в університеті «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia» у місті Альба Юлія, Румунія виявилася для мене захопливим та незабутнім досвідом, що розкрив переді мною безмежні можливості навчання та співробітництва у міжнародному вимірі. Університет виявився великим центром академічних досягнень та міжнародного співробітництва, що не лише сприяє розвитку науки в освітньому закладі, але й кращому розумінню важливості міжнародних відносин та міжкультурного діалогу.
Моя практика в міжнародному відділі включала в себе різноманітні завдання, починаючи від роботи з адміністративними документами та завершуючи допомогою студентам, що приїжджали сюди на навчання в рамках програми Erasmus+ з різних країн. Ретельне заповнення та оформлення документів вимагало від мене величезної уваги до деталей та організаційних навичок.
Однією з найважливіших складових мого досвіду стала міжкультурна комунікація. Щодня спілкуючись зі студентами з різних країн, я набувала нових знань та навичок в цьому важливому аспекті міжнародного співробітництва. Взаєморозуміння та ефективна комунікація були ключовими факторами у вирішенні завдань та досягненні цілей. Цьому також посприяв час, проведений за стінами університету. Я подорожувала до надзвичайно гарних міст, як от Брашов, Бухарест, Тімішоара та інші. Все це справило на мене досить неймовірне враження.
Моя практика в університеті «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia» надзвичайно сильно покращила мої професійні компетентності і відкрила переді мною нові горизонти, поглибила моє розуміння міжнародних відносин та міжкультурного діалогу. Досвід цей назавжди залишиться в моїй пам'яті, надихаючи мене на подальші подорожі та міжнародну співпрацю.
Наша практика мала закінчуватись 1 вересня 2023 року, проте нам тут настільки сподобалось, що ми зі студентками політехніки Катериною Новак та Анною Мацько попросили продовжити нам практику іще на місяць – до 1 жовтня 2023 року. Проте з наближенням жовтня ми зрозуміли, що хотіли б навчатись тут іще деякий час, тож я і Катерина Новак вирішили залишитись тут на навчання в осінньому семестрі 2023/2024 навчального року як студентки за програмою кредитної академічної мобільності Erasmus+). Ми просто в захваті і від практики, і від навчання в Румунії, і ми надзвичайно вдячні рідній політехніці та університету «1 DECEMBRIE 1918” University of Alba Iulia» за такі можливості для навчання та розвитку!».
Катерина Новак, студентка третього курсу спеціальності 035 Філологія:
«Програма Erasmus+ завжди привертала мою увагу як ідеальна можливість поєднати навчання з культурними дослідженнями у різних країнах. Моя практика в Румунії (місто Альба-Юлія) проходила в міжнародному відділі, де я мала можливість підтвердити свої навчальні досягнення та розвинути міжкультурну компетентність.
Першим кроком у моєму досвіді Erasmus+ була підготовка до виїзду. Це включало в себе оформлення необхідних документів, вивчення румунської культури та історії. Я також почала вивчати основи румунської мови, що допомогло мені спілкуватися з місцевими жителями. Мої обов’язки в міжнародному відділі включали в себе роботу з міжнародними студентами, які прибули до Румунії у рамках програм обміну. Я була відповідальна за підтримку студентів у вирішенні питань, пов'язаних з їхнім перебуванням, та ознайомленні їх з культурою країни. Також в мої обов'язки входила обробка документів, заяв на навчання та електронні відповіді студентам.
Під час моєї практики я також брала участь у лекціях та семінарах, які пропонувались місцевим університетом, що дозволило мені розширити свої знання та вивчити нові підходи до міжнародних відносин. Крім того, взаємодія зі студентами з різних країн сприяла моєму міжкультурному розвитку. Окрім практики я відвідувала історичні місця та пам’ятки, такі як Castelul Bran, Cetatea Bastionară Alba Carolina. Завдяки щомісячній стипендії у 1050 євро, яку я отримувала під час практики, я мала змогу не лише комфортноо почуватись в Альба Юлії, а й подорожувати по Румунії. Не можу не згадати «Dac Fest 2023», в якому я стала учасницею дійства. Це історичний фест, на якому я дізналася про повсякденне життя, війни, винаходи даків та римлян, отже стала ще ближчою до румунської культури.
Також я брала участь в «Alba Carolina Bike Race 2023» як волонтер. Це були неперевершені емоції, загалом спілкування з учасниками, які знали англійську мову залишило безліч позитивних вражень і я весь час перебування в Румунії відчувала, що немає мовного бар’єру. Потрібно зазначити, що практика була в задоволення, не було великого навантаження та завжди був час на розваги та на себе. Моя практика в Румунії за програмою Erasmus+ в міжнародному відділі була неймовірно цінним досвідом. Ця програма надала мені можливість не лише покращити свої професійні навички, а й розширити свої горизонти та поглибити розуміння інших культур. Erasmus+ - це не просто програми обміну, це можливість розширити свій світогляд та стати частиною глобального співтовариства. Щиро вдячна за цей досвід Полтавській політехніці та найпрекраснішому університету Румунії і рекомендую його кожному, хто має бажання побачити світ та поглибити власні знання!»
Анна Мацько, магістрантка спеціальності 035 Філологія:
«Практика в Румунії була чудовою можливістю дізнатися щось нове! Я як людина, яка обожнює історію, насолоджувалась історичними пам'ятками, музеями, архітектурою цього чудового міста, кожного вечора гуляла околицями фортеці, в якій ніби поринаєш у давнє минуле.
Я також відвідувала фестивалі середньовіччя по п'ятницям і була вражена самосвідомістю жителів, які брали в них участь. Це надихає та змушує задуматися про нашу прекрасну культурну спадщину, яку необхідно більше розкривати та показувати всьому світу.
Саме місто Альба Юлія доволі тихе та приємне. Прогулянки ввечері відкривають його з іншого боку: люди прогулюються цілими сім’ями, великими компаніями, люди з тваринками всім виглядом показують важливість кожної миті. Ніхто не квапиться, всі спокійно насолоджуються вільним часом.
Одного вечора я розмовляла з місцевим жителем. Чоловік спочатку запитав мене, звідки я приїхала, а потім розпитував про враження від Румунії. З розмови з ним я зрозуміла, що він, як і більшість румунів, цінує свій дім і доволі приємний співрозмовник.
Крім того, під час практики я познайомилась зі студентами різних країн - Туреччини, Сирії, Туркменістану, Польщі та різних частин Африки. З деякими з них ми спілкувалися під час велогонки, було весело та цікаво.
Під час виконання доручень в міжнародному відділі я здобула цінну навичку роботи в Excel. Виявилося, цей процес є доволі цікавим та пізнавальним. Також отримала безцінний досвід роботи в колективі, який неодмінно буду й надалі використовувати у власному житті.
Загалом, дуже задоволена можливістю побувати за кордоном, відкрити для себе щось нове та здобути безцінний досвід. Ця практика залишиться в пам'яті як неймовірний спогад назавжди».
«Упродовж 2023 календарного року 50 студентів 4 Навчально-наукових інститутів та факультетів Полтавської політехніки мали можливість навчатись за програмами кредитної академічної мобільності Erasmus+ та проходити практику за програмою Erasmus+ в університеті «1 DECEMBRIE 1918” University of Alba Iulia” (місто Алба-Юлія, Трансильванія, Румунія). Усіх студентів та практикантів поселили в комфортному і недорогому гуртожитку, усі отримували щомісячну стипендію у розмірі 1050 євро, якої вистачало не лише на проживання та харчування, а й на подорожі Румунією та країнами ЄС. В університеті постійно влаштовують різноманітні заходи для студентів-еразмусівців, фестивалі, концерти квести, культурні вечори, волонтерські заходи. Навчання за спеціальністю в іншій країні – надзвичайно збагачуючий досвід, адже наші студенти мають можливість не просто вивчати профільні предмети в провідному ВНЗ Румунії, а й підвищувати рівень знань англійської мови, вивчати румунську мову, покращувати навички командної роботи, міжкультурної комунікації, розвивати організаційні та лідерські якості. Студенти у захваті від навчання та дозвілля в університеті «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia», а 7 студенток, які навчались в Альба Юлії у весняному семестрі 2022/2023 навчального року, з задоволенням повернулись туди на осінній семестр. Тож хочу нагадати студентству, що уже можна подавати заявки на навчання в Альба-Юлії у другому семестрі (з лютого по червень 2024 року)», – говорить координаторка міжнародного співробітництва Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», кандидатка філологічних наук, доцентка Анна Павельєва.
Відзначимо, студенти Полтавської політехніки мають можливість навчатись за кордоном за грантовими програмами кредитної академічної мобільності впродовж семестру або цілого навчального року в провідних університетах Австрії, Гренландії, Данії, Естонії, Литви, Латвії, Норвегії, Нідерландів, Польщі, Румунії, Словаччини, Норвегії.
За детальнішою інформацією стосовно актуальних програм академічної мобільності звертайтесь до відділу міжнародних зв’язків (каб.320-Ф, interoffice@nupp.edu.ua) або до координаторки міжнародного співробітництва Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – к.філол.н., доцентки кафедри германської філології та перекладу Павельєвої Анни Костянтинівни (ауд.310-ц, email: kunsite.zi@gmail.com, телефон: +3-8-(095)- 91- 08-192).
Також усі бажаючі запрошуються на гостьові лекції з літератури 21 сторіччя, які читають провідні фахівці з різних університетів ЄС, США, Канади. Гостьові лекції проходять щосереди у змішаному форматі на четвертій парі (13.30-14.50) в ауд.318 Ц Полтавської політехніки. Долучитись до заходів можуть усі бажаючі студенти та науково-працівники Полтавської політехніки як офлайн, так і дистанційно (щоб отримати посилання на Zoom, звертайтесь на кафедру германської філології та перекладу в ауд.310 Ц).
Нагадаємо, студентки університету пройшли мовні інтенсиви у Літній школі польської мови та культури від NAWA, троє студенток навчаються в Академії технологій та бізнесу ZEALAND в Данії, зараз студенти-міжнародники розпочали навчання за програмою Erasmus+ в австрійському університеті Fachhochshule des BFI Wien, студентки Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Вероніка Литвиненко, Софія Єрмоленко, Вікторія Хрипко стали учасницями програми кредитної академічної мобільності Erasmus+ у Higer Education Institution «Vilnius kolegija» (м. Вільнюс, Литва), після румунського університету другокурсниця вирушила до австрійського і розповіла про особливості навчання в університеті прикладних наук, 2 студентки політехніки навчаються в австрійському університеті прикладних наук FH Burgenland, п’ятеро студенток-філологів пройшли практику в міжнародному відділі університету «1 DECEMBRIE 1918» University of Alba Iulia, 15 студенток політехніки півроку навчались за довгостроковою програмою академічної мобільності Erasmus+ в університеті “1 DECEMBRIE 1918” University of Alba Iulia (місто Алба-Юлія, Трансильванія, Румунія), в рамках якої вони не лише безпосередньо вивчали предмети за спеціальністю, а й проходили навчальну практику та подорожували Румунією і Європою, п’ятеро студенток політехніки упродовж весняного семестру навчались за довгостроковою програмою академічної мобільності Erasmus+ в Інституті Транспорту та Телекомунікацій (Transport and Telecommunication Institute) в місті Рига, Латвія, де поєднували навчання із подорожами та вивченням нових мов і культур.
Крім того, представники університету стали першими українцями-учасниками програми академічної мобільності в Гренландії, де вони навчались та викладали за програмою Erasmus+, а також вивчали місцеву мову і культуру і розповідали гренландцям про війну в Україні.
Раніше студентки-перекладачки взяли участь в молодіжному обміні Erasmus+ в Італії і вивчали як через дитячі ігри можна навчитися командній роботи, креативності, саморефлексії та соціальній інтеграції; магістрантки політехніки отримали дві державних стипендії уряду Чехії та опановували чеську мову в Літніх школах слов’янських студій на базі Університету Палацького у Оломоуці та Університету імені Масарика в Брно, учасники довгострокової програми академічної мобільності розповіли про особливості навчання у Гренландії, а п’ятеро студенток-філологів проходять практику в міжнародному відділі румунського університету-партнера.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»